خاطره 236

در تاریخ سوم فروردین 1394 لغایت 14 فروردین 94  با تور سیاحتی تعطیلات – مارکوپولو وهواپیمائی قطر ایرویز عازم کشور ژاپن ازطریق فرودگاه امام خمینی شدیم ، ودر اوساکا در هتل 5 ستاره اوساکا ماریوت میاکو به مدت 3 شب ودر هتل 5 ستاره  پرنس هاکونه 1 شب وهتل  5 ستاره امپریال توکیو5 شب اقامت کردیم .

این دومین مرتبه مسافرت من به ژاپن است ، اولین سفر در 7-12 سپتامبر 1986در هفتمین کنگره بین المللی نفرولوژی اطفال در توکیو ژاپن  حدود 30سال قبل بود که حدود دو هفته طول کشید شرکت نموده بودم .

 

پروفسور مادام حببب استاد پاتولوژی فرانسه

 

 

دبیر کنگره

 

استاد دکتر یحیی عقیقی

 

کنگره نفرولوژی ژاپن 1986

ژاپن

 

سرزمین آفتاب تابان یا مجمع الجزائر ژاپن بخشی از مرز شرقی قاره کهن را تشکیل میدهد ، کشوری که فاصله شمالی ترین نقطه تا جنوبی ترین منطقه ی آن بالغ بر 3000 کیلومتر است بعبارت دیگر مجموعه این جزائر کوچک وبزرگ از همسایگی شرقی ترین بخش روسیه تا نزدیک تایوان امتداد یافته است .

ژاپن سرزمینی کوهستانی که روی زنجیره ای آتشفشانی قرار دارد وبنابراین 60 در صد از خاک ژاپن کوهستانی وجمعیت تقریبا 130 میلیونی در 40 درصد باقیمانده ساکن شده اند ، که این تراکم جمعیت باعث رشد عمودی شهر های ژاپن شده است .

 ژاپنی ها در طول تاریخ بار ها وبار ها زلزله های هولناکی را تجربه کرده اند ودر حال حاضر به خوبی توانسته اند با رعایت نکات ایمنی در ساخت وساز ها از وسعت ضایعه کم کنند ، ژاپن از نظر مواد معدنی وسوخت  ،  کشور فقیری است وباید همه را از خارج تامین نمایند .

ژاپن تنها کشوری است که طعم تلخ بمباران هسته ای را چشیده است ، در انتهای جنگ جهانی دوم دوشهر هیروشیما وناکازاکی با دو بمب هسته ای خاکستر شدند وشاید همین باعث تسلیم بی قید وشرط شدن ژاپن شد ،  از آن پس ژاپن تحت سیطره ی نظامی آمریکا قرار گرفت وهنوز هم هزاران نظامی آمریکائی در این کشور حضور دارند .

اما ژاپن در حال حاضر یکی از 8 کشور صنعتی جهان  است ، به این معنی  که زلزله های پی در پی ، جنگ ها ، بمباران اتمی  ، باعث نشد که ژاپن کشوری خاکستر شده باقی بماند .

سخت کوشی ، همکاری ، خویشتن داری و انضباط  فردی باعث شد که ژاپن جدید خیلی زود از ویرانه های جنگ جهانی دوم برخیزد وبا جهشی بلند خود را به جایگاهی برساند که حتی بازار های مهم کشور غالب ،  آمریکا را در اختیار داشته باشد ، این جهش بلند به علاقه ی بی حد وحصر ژاپنی ها به یادگیری علوم وفنون جدید بر میگردد .

پیشرفت وترقی ژاپن در کنار مشکلات ناشی از جنگ ویران گر دوم ، روایتی از سخت کوشی وتلاش برای رسیدن به موفقیت است ، چنین خصلتی در یزدی ها هم وجود دارد (البته من هم یزدی هستم ) ، یزدی ها با بیابان می جنگند ، با کم آبی ستیز  می کنند ، با محرومیت ها ومحدودیت ها ی اقلیمی مبارزه میکنند وبه جای ناله وشکایت وانزوا وتسلیم می کوشند تا راهکار ها ، ابزار ها وسازوکارهائی مناسب برای رفع نبود ها وکمبود ها بیابد ، وبا مدیریت هوشمندانه دخل وخرج وافزایش کارائی واثر بخشی نوعی توان بخشی مدیریتی را مطرح نماید وبه بهره وری بیشتری دست یابد ،  یزدی راه نتیجه گیری بهتر وبیشتر را در ساده کردن امور و ساده زیستی یافته است و با بهبود فرایند ها وفعالیت ها به جبران نداشته ها پرداخته است.

یزدی یاد گرفته است که برای دستیابی به آب باید از خواب گذشت واندیشه ای ناب داشت وچون با سختی ومشقت به آب میرسد قدر هر قطره ان را بداند ، امروزه هر جا چاه آبی وجود دارد وکشاورزی مبتکرانه ای است اثری از مقنی وکشاورز یزدی نیز هست ،  یزدی با پرکردن اب در کوزه وقرار دادن آن ها در کنار دانه ها وبوته های کاشته شده ، آبیاری قطره ای را بنیان نهاد ، یزدی در جنگ با طبیعت تسلیم نشد بلکه یاد گرفت تا با واقع بینی ودرک شرئط ،  چگونه زندگی کند ، او چهار عنصر "   عزم ، حزم  ، نظم ورزم  " را به عنوان الزامات غلبه بر محرومیت ومحدودیت وموفقیت در مدیریت میداند وبا اراده ،  دوراندیشی ، انضباط ومبارزه برای رسیدن به اهداف خود در زندگی وکسب وکار تلاشی خستگی ناپذیر دارد .

البته این سخت کوشی ژاپنی ها ریشه عمیق وتاریخی دارد برای مثال ژاپن یکی از معدود کشور هائی است که در برابرسیل ویرانگر مغول ها مقاومت کرد واجازه نفوذ واسقرار به مغول ها را نداد .

نکته مهم دیگر این است که با همه پیشرفت ها ئی که به ان دست یافتند هرگز ریشه تاریخی وسنتی خودرا رها نکردند ،

ژاپن   : اقیانوس آرام در شرق ودریای ژاپن در عرب  ، دریای چین شرقی در جنوب ودریای اوخوتسوک در شمال آن قرار گرفته است ، ژاپن از چهار جزیره بزرگ   هونشو  ، هوکایدو، کیوشو ، شیکوکوونزدیک به 6800 جزیره دیگر تشکیل شده است .هونشو بزرگ ترین جزیره ژاپن است ، هر سال 7000 تا 8000 زلزله در ژاپن رخ میدهد که بیشتر آنها محسوس نیست اما زمین لرزه های شدید که خسارت جانی ومالی زیاد داشته است باعث شده ساختمان شهر ها طوری طراحی شود که میزان خسارات مالی وجانی به حد اقل برسد، در سال 1923 زلزله بزرگ کانتو Kanto ژاپن را لرزند که باعث تخریب وآتش سوزی 70 درصد شهر توکیو وکشته شدن بیش از 140000 نفر شد .

ژاپنی ها کشور خود را نیپون یا نیهون به معنای خورشید وبه سرزمین افتاب تابان مشهور شده است ، ژاپن در شرقی ترین نقطه قاره کهن وکشور چین قرار داشته تصور میشده اولین سرزمینی است که خورشید در آن طلوع میکند .

اوساکا Osaka

این شهر ساحلی که ونیز ژاپن خوانده میشود ، در جزیره  " هونشو " واقع شده است ، پس از توکیو ویوکوهاما  ، پر جمعیت ترین شهر ژاپن محسوب می شود وبندر آن یکی از بزرگ ترین ومهم ترین بنادر ژاپن است

اوساکا از قطب های بزرگ صنعتی ژاپن به شمار  می آید و ماشین سازی ، وسائل الکترونیکی وصوتی  ، فولاد سازی ، نساجی وساخت کاغذ از صنایع عمده این شهر است .

اوساکا شهر زیبائی است وکانال  های آب فراوانی دارد ، بر روی این کانال ها پل های متعددی برای اتصال نقاط مختلف شهر ساخته شده است .

پارک ناکانوشیما ، آسمانخراش سنین سگای ،  قصر اوساکا ، موزه شهر وموزه هنر شهرداری ، پارک تنوجی Tennoji وباغ گیاه شناسی ومعبد شیت تن توجی از نقاط دیدنی شهر اوساکا است .

منطقه نامبا Namba  با داشتن بازارچه ها وپارک های زیبااز نقاط دیدنی در مرکز اوساکا است .

دوتنبوری Dotonbori  نیز از محله های مرکزی وقدیمی اوساکا است که در مجاورت نامبا قرار دارد و این دو منطقه بازدید کنندگان زیادی را به خود اختصاص داده است .

هاکونه

یکی از شهر های اصلی گردشگری ژاپن است ، وبه دلیل داشتن مناظری زیبا ، نماهای بسیار جذاب از کوه مشهور فوجی ، چشمه های درمانی آب گرم وموزه گالری های هنری ، شهرت جهانی دارد.  

از دیگر جاذبه های هاکونه  ، موزه فضای باز هاکونه " Hakone Open – Air Museum “دریاچه ی آشی Lake Ashi  تله کابین هاکونه 

Hakone Tozan Cable Car دره ی اواکودنی  Owakudani  رودخانه های هایا  Haya river  وموزه ی هنر هاکونه Hakone Museum of Art است .

گشت هاگونه شامل ورود به معبد هاکونه وکشتی کروز ، دیدار از دره اواکودنی ، چشمه های آب گرم ، خوردن تخم مرغ های آب پز است که در چشمه های آب گرم مخصوص آن منطقه پخته شده باشند که به اعتقاد محلی ها خوردن هر  عدد تخم مرغ 7 سال به عمر انسان اضافه میکند .

در بین راه قله کوه فوجی یاما که شبیه قله دماوند در ایران است وپوشیده از برف میتوان دید.

کیوتو Kyoto

شهر کیوتو مرکز استان کیوتواست که در میانه غربی جزیره هونشو قرار گرفته است ، کیوتو درشمال شرقی شهر اوساکا واقع شده است . این شهر قبل از توکیو پایتخت ژاپن بوده ومدت 11 قرن امپراطوری های مختلف در آن مستقر بوده است ، در مرکز شهر کاخ امپراطوری کیوتو Kyoto Imperial Palace وقلعه نایجو Nijo Castle  قرار دارد که با دیواری از هم جداشده اند . قصر ها ومعابد ودژهای نظامی باستانی متعددی در این شهر دیده می شود ، مشهور ترین موزه ملی کیوتو Kyoto National Museum است که در سال 1897تاسیس شده است ، برج کیوتو  KyotoTowerکه ضد زلزله است ، کاتسورا Katsura Imperial Villa این ویلا پرنس توموهیتو در سال 1606 میلادی ساخت ، در اینجا زیباترین باغچه های ژاپنی دیده میشود .

توکیو

این شهر در شرق ژاپن ودر جزیره هونشو واقع است ، علاوه بر اینکه پایتخت ومرکز ژاپن است از بزرگترین و مهم ترین شهر ها وبنادر جهان به شمار می آید ، در مرکز توکیو کاخ امپراطوری ودر جنوب وغرب کاخ مراکز اداری ، مجلس شورای ملی  ، دفتر نخست وزیر قرار دارد .

برج توکیو با ارتفاع 333 متر شبیه برج ایفل پاریس است ودر سال 1958 ساخته شده است ،در شرق کاخ امپراطوری منطقه تجاری مارونوچی Marunouchi قرار دارد ، وهمچنین دفاتر اصلی بسیاری از بزرگ ترین موسسات تجاری ومالی ژاپن نیز درهمین محدوده قرار گرفته است ،در شرق مارونوچی مهمترین مراکز خرید توکیو قرار دارند که از منطقه نیهون باشی  Nihonboshiدر شمال تا منطقه معروف گینزا Ginza  در جنوب امتداد دارد . در غرب کاخ امپراطوری مناطق مرتفع تر وبه منطقه مائوشینو پلاتوMausashino Plateau   میباشد ، واین بخش اعیان نشین  یاماتوته Yamanote  قرار دارد  در این بخش پارک یویوگی  Yoyogi و معبد  می جی Meije  درآن واقع است ،   باغ شین جوکوگیوین ShinJuku gyoen   وبلند ترین آسمان خراش های تجاری توکیو نیز در این منطقه قرار دارند .

بخش قدیمی وتاریخی توکیو در شمال وشرق کاخ امپراطوری قرار گرفته است ، اکی هابارا  Akihabara  از مناطق معروف کاخ است وبه خاطر فروشگاه های وسائل الکترونیکی اش شهرت دارد .

معبد آساکوسا Asakusa  مجاور اکی هابارا قرار دارد .

اولین قطار شهری درسال 1872 در توکیو آغاز به کار کرد وهر روز بیش از 700000 نفر را در توکیو جابه جا می کند ،

فرودگاه جدید توکیو  ناریتا  Narita نام دارد که در سال 1978 جایگزین فرود گاه هاندا شد .

در شهر توکیو بیش از 100 دانشگاه عمومی وخصوصی قرار دارد ، معتبر ترین آن دانشگاه توکیو است که درسال 1877 تاسیس شده است ، بعد از آن دانشگاه کی ئوKeio   و واسدا  Wseda  اهمیت دارند .

در پارک ونو Ueno   موزه ملی توکیو  در سال 1871  تاسیس شده قرار دارد .وموزه ادو Edo  در سال  1933تاسیس شده است .

دیزنی لند Tokyo Disneyland   از شهر بازی های معروف وبزرگ است که در شرق توکیو قرار گرفته وتریست زیادی به خود اختصاص داده است .درسال 2012 برج دیگری در ژاپن با ارتفاع 634 متر به نام       TOKYO   SKYTREE   درست شد که مرتفع ترین برج جهان محسوب میشود ، البته به غیر از برج خلیفه در دوبی که آن برج تجاری است .

توکیو پایتخت ژاپن با 37 میلیون جمعیت از بزرگ ترین وگران ترین پایتخت های جهان به شمار می آید .

پس از شرح مختصری در باره ژاپن اینک در مورد مسافرت :

مسافرت ژاپن از تاریخ سوم فروردین 94  ساعت 5/11 بعداز ظهر از فرودگاه امام خمینی شروع وپس از توقف حدود 2 ساعت در فرودگاه قطر عازم اوساکا شدیم حدود ساعت 17چهارم فروردین سه شنبه  به وقت محلی وارد وسپس در هتل 5 ستاره   MARRIOT  OSAKA MIYAKO هتل جدیدا وکمتر از یک سال است در 60 طبقه ساخته شده وبلند ترین ساختمان درژاپن  میباشد ،  شب را در اطراف هتل قدم زدیم .

راهنمای تور خانم مژگان عطارزاده بودند ،

که خیلی با حرارت وجذابیت خاصی همیشه در حال معرفی ژاپن و فرصت به راهنمای محلی باقی نمی گذاردند ، دونفر هم راهنمای محلی به نام یوکیکوو کیکو Youkiko &  kikko  بودند

روز 5   فروردین چهارشنبه ساعت 7 صبح از طبقه 60 که همه شهر دیده میشود که300 متر با زمین فاصله دارد وبلند ترین ساختمان در ژاپن میباشد بازدید وبعد از صرف صبحانه با گروه که 47 نفر ایرانی بودند ابتدا از قلعه اوساکا که در قرن 16 ساخته شده و اطراف قلعه با سنگ های بزرگی وتعدادی سنگ های خیلی بزرگ به وزن 130 تن که در آن زمان جابجائی آن غیر قابل تصور به نظر میرسد  ، سنگ 130 تنی راهنمای محلی ذکر میکردند حکم طلا را دارد ، اطراف قلعه کانال آب درست کرده بودند سپس به ناحیه نامبا و بعد از نهار از آکاواریوم بازدید کردیم ، در بین راه در مورد ژاپنی  ها ذکر کردند :

*در ژاپن هندوانه هائی تهیه میکنند که گرد نیست وبه صورت مکعب تهیه میکنند

* در ژاپن  بیش از 50000 نفر بالای 100 سال عمر دارند .

*در ژاپن ساختمانی وجود دارد که بزرگراه در آن عبور میکند . Highway

بهترین فصل مسافرت به ژاپن  فروردین ، اردیبهشت وخرداد است ، ژاپن یکی از مدرن ترین کشورها است ، مساحت کشور یک چهارم خاک ایران است واوساکا ونیز ژاپن نامیده میشود ، کوه فوجی یاما یکی از مهمترین کوه های ژاپن است .

روزپنجشنبه روز ششم فروردین 94  عازم  شهر نارا که در مسیر راه ابریشم قرار داشته ودر موزه تارا ذکر میشود یک تنگ ایرانی مربوط به زمان ساسانی وجود دارد سپس از معبد چوبی تودای ژی TODAI-Temple بازدید نمودیم .ذکر میشود 54 مسجد در ژاپن وجود دارد و تعداد مسلمان ها در ژاپن حدود 100000 نفر تخمین زده می شود .

سپس به کیوتو وارد شدیم جمعیت 1500000 نفر واز قرن 8-18 پایتخت ژاپن بوده است واز سال 1868 پایتخت به توکیو منتقل شده است در سال 2014   ---  30 میلیون گردشگر داشته و در ردیف اول گردشگری را به خود اختصاص داده است ، 

محبوب ترین مقاصد گردشگری در سال 2014   کیوتو، کارولینا ، فلورانس ، سیم ریپ ، رم ، استانبول ، سویل ،بارسلون ، مکزیکوسیتی ، نیواورلئان بوده است از رود خانه های مهم کامو ورودخانه کاتسورا .

 بعد از آن از معبد کیومیزوKiyomizu Temple     بازدید نمودیم بعد از نهار در مراسم پوشیدن لباس سنتی ژاپنی ها یا کیمونو یا  کیومیزو وچای خوری  مخصوص،  شرکت وهمه گروه لباس مخصوص کیمونو را پوشیدند .

 

روز جمعه هفتم فروردین 94 با قطار سریع السیر 300 کیلومتر درساعت عازم هاگونه شدیم ، ابتدا به شهر میشی ما Mishima    رسیدیم وبعد با اتوبوس به طرف  هاگونه حرکت کردیم ، دربین راه پارک فوجی  Fuji Safari Park   وحیوانات اهلی وغیر اهلی تماشاکردیم درراهی که به باغ وحش میرفتیم به کوه پراز برف ومشهور فوجی یاما که شبیه کوه دماوند می باشد مشاهده کردیم ، این کوه در طول زمان دفعات متعددی فوران داشته ولی از سال 300 سال قبل تا کنون فوران نداشته است .

در هاکونه در هتل    Prince Grand Resort Hakone  برای یک شب بودیم دریچه آشی ،  چشمه های آب گرم هاکونه  ، تله کابین هاکونه ، موزه هنر ، مناظر زیبا  ، دریچه هاکونه و تخم مرغ هاکونه که هرکس بخورد شهرت دارد 7 سال به عمرش اضافه میشود 

روز شنبه هشتم فروردین 94  برای رفتن به توکیو در بین راه:

با اتوبوس به  نزدیک کوهی که آب گرم گوگردی داشت رفتیم وبعد از آن پیاده به کوه با چشمه های آب گرم  حدود 10-12 دقیقه پیاده روی کرده  ودر آنجا از تخم مرغ که در آب گوگردی که حرارت زیادی داشت آب پز گردید وپوست تخم مرغ به علت گوگرد در آب گرم سیاه گردید وهمان موقع همه گردشگران میل می کردند واعتقاد ژاپنی ها هرکس یک عدد تخم مرغ گوگردی بخورد 7 سال به عمرش اضافه میگردد وهمه در حال خوردن چند تخم مرغ بودند تا 20-30 سال به عمرشان اضافه کنند

، سپس از دره اواکودنی Owakudani  و بعد نوبت به سوار شدن تله کابین رسید وبعد  کشتی کروز شبیه کشتی دزدان دریائی

  به مدت 45 دقیقه   در اقیانوس  وبعد از پیاده شدن  از کشتی دربین راه  Gatemba Preminum Outlet  رفتیم که بعضی ها خرید مختصری کردند اما نکته قابل ذکر اینکه در این مال بزرگ محلی برای Exchenge   پول دلار وجود نداشت  وغیر از ین ژاپن قبول نمی کردند و چون خارج از شهر بود امکان خورد کردن پول نداشت وکمتر کسی موفق به خرید شد ،  سپس با اتوبوس به طرف توکیو حرکت کردیم و ترافیک سنگینی وجود داشت بالاخره در ساعت حدود 7 بعد از ظهر وارد توکیو شدیم ودر هتل امپریال سکنی گزیدیم .

توکیو  :  

در تاریخ یکشنبه نهم  فروردین 94 گشت شهر توکیو شروع شد .

ابتدا با اتوبوس به محل برج توکیو که به ارتفاع 333 متر می باشد Tokyo tower     درسال 1958  ساخته شد بازدید کردیم

بعد در پارک اطراف کاخ امپراطور  ژاپن قدم زدیم  در ناحیه درب ورودی مجسمه سربازی که درجنگ امپراطور با چوگان ها می جنگیدند وامپراطور پیروز شد نصب گردیده است 

و سپس از دور کاخ را تماشا کردیم سپس نهار را در رستوران ژاپنی ها  که درسال 2001 تاسیس شده به سبک ژاپنی ها Gonpachi  به نام     پذیرائی شدیم ونهار مهمان مارکوپلو بودیم در این رستوران درسال 2002 پرزیدنت  بوش وبعدا نخست وزیر نیوزیلند نهار مهمان بوده اند .

بعد از نهار جهت برج دیگری که درسال 2012 به ارتفاع 634 متر به نام Tokyo Skytree  ساخته شده است بازدید نمودیم میتوان گفت مرتفع ترین برج جهان است چون برج خلیفه برج تجاری است

روز دوشنبه 10 فروردین  :

ابتدا از معبد آسا کوسا  Asakusa   که در قرن 7 میلادی بنا شده وساخت آن بر مبنای گفته های دوماهیگیر که دو برادر بودند ودر موقع ماهیگیری مجسمه ای را در تور ماهی گیری یافتند و رفتند پیش کاهن واوگفت این موضوع خیلی مهم میباشد ولازم است معبد آساکوسا ساخته شود واین بنای عظیم ساخته شد

بعد برای کشتی کروز HARUMIYA  رفتیم داخل کشتی به سبک ژاپنی ها که روی زمین با میز کوتاه جهت غذاخوردن تزئین شده بود .واز رقص گیشا ها تماشا کردیم  .

روز سه شنبه 11 فروردین 94 :

یک گروه جهت دیدن دیزنیلند برنامه داشتند

ویک گروه جهت دیدن باغ ژاپنی به نام KOISHIKAWA KORAKUEN GARDEN   برنامه ریزی شده بود که در سال 1629 زمان Edo   شروع وبعدا تکمیل گردید .

روز چهارشنبه 12 فروردین  94  : برنامه آزاد برای افراد گروه در نظر گرفته اند تا هرکس  به طور آزاد هرجا بخواهد برود یا خرید نماید .

روز پنجشنبه 13  فروردین 94  حرکت به ایران  ودر     تاریخ 14 فروردین 94 حدود ساعت 11 صبح از فرود گاه امام خمینی به تهران وارد   وپایان سفر انجام شد .

در این سفر متوجه شدیم که ژاپنی ها مردمی درست  وخوش برخورد و با افراد با احترام تمام رفتار می کنند .

 

خاطره 237

درتاریخ 14 اردیبهشت 1394 جهت شرکت در کنگره تغذیه نوزادان وشیرخواران که در آمستردام ( هلند ) برگزار گردید به آمستردام رفتم وتا تاریخ 17 اردیبهشت مطابق 4-7 May 2015   , ودر هتل Movenpick  وارد شدم .

این دومین سفر اینجانب به کشور هلند وآمستر دام است اولین سفر در سال 1998 جهت شرکت درکنگره بین المللی اطفال که از 150 کشور ودر حدود 5000 نفر شرکت کننده داشت در مورد بیماری کاواساکی وگزارش 22 مورد شرکت داشتم

 

پروفسور کاواساکی در کنگره آمستردام (هلند) 1998

 

در تاریخ 4 می 14 اردیبهشت با خیابان اصلی شهر آمستردام ومیدان Dam  رفتیم .

بندر آمستردام ،  پایتخت وبزرگترین شهر هلند است ، در شهر آمستردام  ،  مواد مخدر  وروسپیگری  ، آزاد است و هیچ منع قانونی ندارد ، از ای رو بسیاری فکر می کنند که آمستردام جای مناسبی برای مسافرت با خانواده نیست   ، اما اگر از محله Red – light   دوری کنید ، هیچ تفاوتی با دیگر شهر های اروپا در این  شهر بزرگ احساس نخواهید کرد .

معنای  آمستر دام ، سد آمستل است ، این شهر در اواخر قرن 12 زمانی که ساکنان آن در اطراف سد آمستل زندگی می کردند ، به عنوان یک روستای کوچک ماهیگیری  به وجود آمد . در سال 1300 آمستردام به عنوان یک شهر شناخته شد ، در قرن 17 این شهر تبدیل به یکی از ثروتمند ترین شهر های دنیا شد ، عمده شهرت تاریخی شهر ، مربوط به کانال های متحد المرکزی است که بیشترشان در این قرن ساخته شده است ،  تعداد کانال های این شهر به 165 تا و1281 پل و8 پل متحرک و2500 خانه قایقی در آن وجود دارد ، آمستردام تجاری ومالی هلند ویکی از مهمترین مراکز تجاری اروپا است ، کاخ سلطنتی Royal Palace  که در نزدیک میدان Dam در سال 1651 ساخته شده است ، که در حال حاضر محل سکونت ملکه در این کاخ نیست .

روز 15 اردیبهشت در کنگره علمی  که در مورد تغذیه کودکان در 1000 روز اول تولد با شرکت بیش از 1000 نفر از کشور های مختلف تشکیل شده بود  شرکت نمودیم  ، کنفرانس در سطح  بسیار عالی برگزار گردید .

روز 16 اردیبهشت جهت بازدید از :

·        کارخانه کفش چوبی عازم کارخانه شدیم  ودر کارخانه با متد کار تهیه کفش چوبی آشنا شدیم

·       سپس از کارخانه پنیر سازی که متنوع ترین پنیر در آنجا تهیه میشد شرکت نمودیم

·       بعد از صرف نهار جهت بازدید یکی از مراکز تحقیقاتی آمستردام باقایق واز طریق دریا عازم گردیدیم .این مرکز تحقیقاتی در شهر اوترخت Utrecht که چهارمین شهر بزرگ هلند است ، دانشگاه اوترخت Utrecht University   بزرگترین دانشگاه  هلند است که در قسمت شرقی شهر واقع است ، شهر اوترخت دومین شهر فرهنگی هلند بعد از آمستردام است ،

·       روز 17 اردیبهشت از باغ گل های لاله که بسیار زیبا طراحی شده است وبه نام Keukenhof   HOLLAND در آمستردام دیدن کردیم  که بیش از 5/4 میلیون گل های لاله با رنگ های متنوع وبسیار زیبا طراحی شده که انسان تحت تاثر قرار می گیرد

 

 

خاطره 238

در تاریخ19 تا 25 خرداد 1394 مطابق 9 – 15 June    جهت شرکت درکنگره علمی به هلند (آمستردام ) وکشور بلژیک (بروکسل ) رفتم ،

ودر هتل امرات Grand Hotel AMRATH  سکنی نمودیم  ،  

که خانه ای با دریچه طلائی وبا تاریخجه ای از خانه کشتی نامیده میشود ، ودر سال 1912 بنا شده بعدا در سال 2007به عنوان هتل که بازسازی شده بود اولین مسافر را درگراند هتل امرات آمستردام قبول نمود  ، ازتاریخ 19-21 خرداد در امستردام وازتاریخ 22-25 خرداد باقطار سریع السیر به بروکسل وارد ودر هتل     Sofitel Luxury hotels ,Brussels Le louise  سکنی گزیدیم (از تاریخ 22-25)  دفعه سوم مسافرت به آمستردام ودر موردآمستردام در سفر قبلی شرح داده ام .درمورد کشور هلند در آخرین خاطرات سفر میتوان مرور نمود ، به طور خلاصه نکاتی در مورد آمستر دام  به طور خلاصه  :

 

بندر آمستردام ،  پایتخت وبزرگترین شهر هلند است ، در شهر آمستردام  ،  مواد مخدر  وروسپیگری  ، آزاد است و هیچ منع قانونی ندارد ، از این رو بسیاری فکر می کنند که آمستردام جای مناسبی برای مسافرت با خانواده نیست    ، اما اگر از محله Red – light   دوری کنید ، هیچ تفاوتی با دیگر شهر های اروپا در این  شهر بزرگ احساس نخواهید کرد . فلسفه ایجاد این محله اینطور ذکر می کنند که در زمان قدیم ودر زمان جنگ جهانی که کشتی ها رفت وآمد می کردند وخدمه کشتی ها وسربازان که چندین ماه در کشتی بودند وقتی وارد شهر می شدند مزاحمت برای خانواده ها ایجاد می کردند ، دولت تصمیم گرفته که محله ای را در نظر گرفته ومعرف خانه چراغ قرمز روشن بوده باشد لذا چراغ قرمز قرار داده اند که سربازان به خانه هائی که مجاز به ورود می بودند بروند  واز آن به بعد Red- Light      مشهور گردید .

معنای  آمستر دام ، سد آمستل است ، این شهر در اواخر قرن 12 زمانی که ساکنان آن در اطراف سد آمستل زندگی می کردند ، به عنوان یک روستای کوچک ماهیگیری  به وجود آمد . در سال 1300 آمستردام به عنوان یک شهر شناخته شد ، در قرن 17 این شهر تبدیل به یکی از ثروتمند ترین شهر های دنیا شد ، عمده شهرت تاریخی شهر ، مربوط به کانال های متحد المرکزی است که بیشترشان در این قرن ساخته شده است ،  تعداد کانال های این شهر به 165 تا و1281 پل و8 پل متحرک و2500 خانه قایقی در آن وجود دارد ، آمستردام مرکز تجاری ومالی هلند ویکی از مهمترین مراکز تجاری اروپا است ، کاخ سلطنتی Royal Palace  که در نزدیک میدان Dam در سال 1651 ساخته شده است ، که در حال حاضر محل سکونت ملکه در این کاخ نیست . شهر های دیگر عبارت است از نوتر دام و لاهه و اوترخت .

روز اول استقرار در هتل وروز دوم گشت شهر آمستردام  انجام  روز سوم بازدید  از مرکز تحقیقات مدیکال نوتریشیا بازدید به عمل آمد آمستر دام سفر علمی وبازدید از مرکز تحقیقات علمی وبسیار مجهز نوتریشیا واقعا بسیار زیبنده وبه یاد ماندنی بود .

 

 

در مورد کشور بلژیک

کشور کوچک بلژیک تقریبا با وسعت حدود یک پنجاه وچهارم وسعت ایران وجمعیت کمی بیش از 10 میلیون در غرب اروپا واقع شده است ، بلژیک ، هلند و لوکزامبورگ را کشور های کم ارتفاع گویند ، چرا که بلندترین نقطه این کشور فقط 694 متر از سطح دریا ارتفاع دارد .

از نظر جغرافیائی ، بلژیک در مکان مهمی  ودر مجاورت  کشور های فرانسه ، آلمان ،  انگلستان و هلند قرار گرفته  است ، این امر باعث شده حوادث تاریخی بسیاری در این کشور رخ دهد ، تا سال 1830   بلژیک ، هلند و لوکزامبورگ  یک کشور واحد بودند ، ودر این سال بود که بلژیک کشوری مستقل شد

بلژیک از نظر سیاسی ، اقتصادی وعلمی جایگاه ویژه ای در جهان دارد ، این کشور از جمله بنیان گذاران اتحادیه اروپا است . دفتر مرکز ی اتحادیه  اروپا وپیمان اتلانتیک شمالی (  ناتو   ) که از مهم ترین اتحادیه های جهان هستند  در بروکسل واقع شده است .

از نظر اقتصادی نیز بلژیک در جهان جایگاه ویژه ای دارد ، ومردم بلژیک  به عنوان مردمی ثروتمند ومرفه در جهان شناخته می شوند ، دانشگاه ها ومراکز علمی – پژوهشی بلژیک ، دارای رتبه بالائی در جهان بوده ودانشجویان زیادی از نقاط مختلف جهان در این کشور مشغول تحصیل می باشند .

کشور بلژیک را میتوان به دو بخش هلندی زبان در شمال و فرانسوی زبان در جنوب تقسیم کرد   ، بروکسل نیز به عنوان منطقه ای دوزبانه در میان این دو منطقه قرار گرفته است ، هرچند که زبان فرانسه در این منطقه رواج بیشتری دارد ، این دو زبان در این کشور رسمیت داشته وحتی در تقسیم بندی های سیاسی این امر لحاظ می شود ، اولین خط راه آهن ایران به  طول 9 کیلومتر در فاصله تهران تا شهر ری در سال 1888 توسط بلژیکی ها ساخته شده است

قانون اساسی حکومت مشروطه سلطنتی در  ایران در سال 1906 با الهام از قانون اساسی ّبلژیک تهیه شده است .

پایتخت کشور بلژیک بروکسل   ،  نوع حکومت مشروطه سلطنتی از سال 1831  ، رئیس حکومت پادشاه یا ملکه ، رئیس دولت نخست وزیر ، زبان رسمی  :هلندی Dutch  ،  فرانسوی French    ،  والمانی German

دو رود مهم دارد  : رود شلد یا اسکات Scheldt or Escaut   ورود میوز Meuse    که هردو از فرانسه سرچشمه میگیرد ،  ودر بیشتر مسیر خود در بلژیک قابل کشتی رانی هستند ، رود شلد طول  350 کیلومتر که 200 کیلومتر آن در بلژیک است و مهم ترین راه آبی بلژیک است

رود میوز که 183 کیلومتر آن در بلژیک است از فرانسه سرچشمه میگیرد ودر ماستریخت  Maastricht  وارد هلند میشود ، رود دیگر رود سامبر Sambre   است که از فرانسه سرچشمه میگیرد ودر بلژیک جریان دارد وبه رود میوز می پیوندد .

 جمعیت  ، حدود 11 میلیون جمعیت دارد ، پرچم بلژیک سه رنگ سیاه ، زرد وقرمز دارد  که به صورت عمودی درکنار هم  قرار گرفته اند ، که در سال  1830 پس از استقلال بلژیک ، این پرچم در 23 ژانویه 1831 به رسمیت شناخته شد  وطرح آن ابتدا صورت نوار های  افقی ارائه شد ولی به علت تشابه  با پرچم هلند به صورت عمودی در آمد .

زبان  : در سال  1963 قانونی در بلژیک تصویب شد که در آن   زبان هلندی در شمال  زبان فرانسوی در جنوب وزبان آلمانی در ناحیه کوچکی در مناطق شرق کشور به رسمیت شناخته شد .

مذهب : بیش از 75 درصد مسیحی کاتولیک ومابقی مسیحی پروتستان یا پیروان سایر ادیان هستند ، در سال 1974 اسلام به عنوان یکی از ادیان رسمی در بلژیک شناخته شد ، بیش از  300 مسجد در این کشور وجود دارد ، مرکز اسلامی بروکسل  ،  اولین مسجد رسمی کشور است  ودرچند متری  مقر اتحادیه ی  اروپا واقع است ،   حضور زنان با حجاب  در بروکسل چشمگیر است .

تحصیلات : در سال 1914 در بلژیک تحصیل برای کودکان 6-14 سال اجباری شد  که اکنون این دوره سنی تحصیلات  اجباری تا 18 سالگی افزایش یافته است ودر حال حاظر تقریبا تمام بزرگسالان بلژیک با سواد هستند .

دانشگاه کاتولیک لون Leuuen Catholic University   که در سال 1425 زیر نظر مقامات مذهبی تاسیس وبعدا درسال 1970 به دوبخش هلندی زبان وفرانسوی زبان تقسیم شد ، دانشگاه آزاد بروکسل در سال 1834 تاسیس شد .

آداب ورسوم : بلژیکی ها مردمانی وقت شناس و مهماندوست هستند ، از دعوت کردن لذت میبرند ، واز تاخیر مهمان بسیار ناراحت می شوند ، اضافه ماندن غذا را کار درستی نمی دانند .

جشن ها : کارناوال 3 روزه ی بینش Binche    در نزدیکی مونز است که هرسال عامل مهمی در جذب جهان گردان به بلژیک است  در این جشنواره گروه هائی با لباس های قرمز وماسک های مومی رژه میروند ، اتش بازی نیز یکی از جاذبه های این کارناوال است ، تاریخچه مذهبی دارد .

جشنواره معروف دیگر جشنواره شهر کنت Gentse Feesten  است که شنبه قبل از 21 جولای آغاز می شود و10 روز ادامه دارد وآخرین روز ان همیشه دوشنبه است  ،   روز کیف های پول های خالی   The day of empty Wallets    نامیده میشود ، و به این موضوع اشاره میکند  که  مردم در این مدت تمام پول خود را خرج کرده اند ، حدود 2 میلیون شرکت کننده دارد و سومین جشنواره اروپا پس از جشنواره های فالاس در والنسیا واکتبر فست در مونیخ است ، این جشنواره شامل برنامه های موسیقی ، اجرای تئاتر خیابانی ونمایش عروسکی در سرتاسر شهر ونمایشنامه های کمدی است .

بروکسل Brussels  وبه فرنسوی Bruxelles 

شهر بروکسل در مرکز کشور بلژیک  ،   پایتخت وبزرگ ترین شهر آن است . نام شهر ، احتمالا از کلمه   Broekzelle   به معنی دهکده باتلاقی در زبان هلندی ریشه گرفته است  ،  چرا که بروکسل در مجاورت رود سن وزمین های باتلاقی اطراف آن پایه گذاری شده است ، این شهر مرکز جنبش های استقلال طلبانه ی بلژیک از هلند بوده ،  درسال 1830  مبارزات مردم برای استقلال ، از این شهر آغاز شد ودر 21 جولای 1831     لئوپلد اول Leopold 1   اولین پادشاه بلژیک ، بروکسل را به عنوان پایتخت کشور انتخاب کرد

 .ازسال1909 -1934  آلبرت اول پادشاهی کرد اوپس از جنگ جهانی اول طبق معاهده ورسای بخش هائی ار بلژیک که مال آلمان بودند از آن خود می کنند وکشور های روآندا وبرونوئی را مستعمره خود میکنند .

مکان های دیدنی

خیابان واترلو که در آن فروشگاه های با براند وجدیدترین ومعتبر ترین طراحی های جهان را عرضه می کنند  هتل سافیتل لوئیز  که ما اقامت داشتیم در این خیابان واقع است

بنای یادبود سربازان جنگ جهانی اول ودوم .

ساختمان ها وبناهائی متعلق به قرون وسطی وساختمان پست مدرن Postmodern      اتحادیه اروپا ، جاذبه های معماری شهر بروکسل را تشکیل می دهد .

حلقه های کوچک  Small Ring  خیابانی است در مرکز شهر بروکسل ، که بخش تاریخی آن را  احاطه کرده است ، این خیابان 8 کیلومتری ومنطقه کوچک محصور در آن به علت شکل 5 وجهی خود  ،   پنتاگون  Pentagon   نامیده می شود ، در بروکسل 3 خیابان مشابه دیگر با شعاع بیشتر وجود دارند که به ترتیب از داخل   Ring  20  and Ring 21 and Ring O  نامیده می شود .

گرند پلیس Grand Place 

میدان مرکزی وتجاری شهر بروکسل است که با فروشگاه های مختلف  ، تالار شهر Townhall و  Bread     house   احاطه شده است ، این میدان مهم ترین میدان  توریستی شهر است ودر نزدیکی بنای اتومیوم  ومجسمه پسر بچه Pis Manneken واقع است ، گراند پلیس در سال های 1402-1455  ساخته شده است .در 13 اگوست 1695 مرکز شهر بی دفاع بروکسل زیر حمله های شدید توپ های فرانسوی ها تخریب شد ، پس از جنگ در طی 4 سال ، میدان گراند پلیس ، توسط اصناف شهر به سبک های گوتیک وباروک باز سازی شد.

گراند پلیس برای فرش گل بی نظیر و Flowercarpet  خاصش صاحب شهرت جهانی است ، نمایش گل های   بگونیا   Begonia   هر 2 سال یک بار به مدت چند روز در اواسط ماه آگوست  ( مرداد ) برگزار میشود وجهان گردان بی شماری از آن بازدید می کنند ، سازمان یونسکو  در سال 1998 گراند پلیس را به عنوان میراث جهانی به ثبت رساند .

تالار شهرTown Hall

این بنای تاریخی سبک گوتیک درسال 1402-1420 توسط معماری به نام جاکوب ون تینن Jacob van Thienen  ساخته شد ، برج 97 متری این بنا معماری به نام یان وان رایس بروک ساخته ودر بالای برج مجسمه سنت میشل قرار دارد .

اتومیوم Atomium

اتومیوم ، بنائی است که برای نمایشگاه  بین المللی بروکسل به نام Expo  58    در سال 1958  ساخته شده ، طرح اولیه ی بنا برای بر پائی این نمایشگاه نمای وارونه  از برج ایفل  بود ولی معماری به نام آندره واترکین ساخت بنائی با طرح اتمی را  پیشنهاد کرد که نمایانگر کریستالی از آهن است  که 165 بیلیون برابر بزرگ شده است ،  بنای اتومیوم  102 متر ارتفاع دارد و9 کره فولادی به شکل کریستال آهن به آن متصل است .

این بنا قرار بود به مدت 6 ماه سر پا بماند ،  ولی بیش از 57 سال است که اتومیوم به عنوان نماد معماری نوین بلژیک در جای خود باقی مانده است ، درسال 2004-2006 بازسازی و هنگام بازسازی یک رستوران ونمایشگان ومحلی برای بازدید کودکان به عنوان هتل کروی کودکان در اتومیوم در نظر گرفته شد واکنون این بنا 57 ساله است واز جاذبه های مهم توریستی به شمار میرود .

اروپای کوچک Mini Europe  :  مجموعه ی اروپای کوچک در کنار بنای اتومیوم واقع است وتمام بناهای تاریخی ومشهور اروپای را در آن به  نمایش گذاشته اند ، 3500 ساختمان با یک بیست و پنجم اندازه واقعیشان  از تقریبا 80 شهر ، در این محل وجود دارد ، ویکی از پر بیننده ترین جاذبه های بروکسل است تقریبا 300000 بازدیدکننده درسال دارد

قصر پادشاهی Royal Palace

قصر رسمی پادشاهان بلژیک است ، اما محل زندگی پادشاه وخانواده اش نیست ودر پارک بروکسل واقع است .

 

قصر سلطنتی لیکن Royal Palace Laken

این قصر محل زندگی خانواده سلطنتی بلژیک است ودر سال های 1782-1784 بر اساس نقشه معمار فرانسوی چارلز دو ویلی Charles de Waily  ساخته شده است ، ناپلئون در طی جنگ 100 روزه  در سال 1815 در این قصر اقامت داشته است ، باغ وسیع این قصر شامل یک دریاچه ، زمین گلف ، عمارت چینی ، ویک برج ژاپنی است . این برج برای نمایشگاه فرانسه در سال 1900 ساخته شده بود و شاه لئوپولد دوم Leopold II  برج ژاپنی را خرید وبه قصر خود انتقال داد .

قصر اولین پادشاه بلژیک  لئوپلد اول که به صورت کلیسا می باشد .

استادیوم شاه بودوین Stadium King Baudouin

این استادیوم 70000 نفری ، در شمال غربی بروکسل واقع است  در سال 1930 یک روز پس از صدمین سال گرد استقلال بلژیک افتتاح شد، در 29/5/1985 در جریان بازی فینال  جام اروپا بین دو تیم لیورپول  Liverpool  انگلستان  و یوونتوس Juventus   ایتالیاپس از حمله ی طرف داران تیم لیورپول انگلستان به ایتالیایی های طرف دار تیم خود ،  یک دیوار این استادیوم فروریخت و39 کشته بر جای گذاشت که اکثرا ایتالیایی بودند ، این حادثه را "   بدترین واقعه ی جام باشگاه های اروپا  "  دانسته اند وهرسال مراسم یادبود آن در این مکان برگزار میشود

ساختمان بورس Brussels Stock Exchange  

این ساختمان در بلوار آنسپاخ َAnspach Boulevard   واقع است وبنا به دستور ناپلئون در سال 1801 ساخته شده است ودرسال های 1860-1870  در جریان زیباسازی شهر این بنا به شکل فعلی خود ساختمانی با سبک رنسانس جدید با مجسمه های بسیار ساخته شد .

قصر استاکلت Stocet Palace

در سال 1905-1911توسط ادولف استاکلت ساخته شد ، برترین آثار هنری ونقاشی ومجسمه وبه خاندان استاکلت متعلق است .

ساختمان های  لئوپولد  Escape Leopold

مجتمعی متشکل از چند ساختمان است که به عنوان محلی پارلمان اروپا  در سال 1979 ساخته شده است  ابتدا از 9 کشور وبعدا به 28 کشور افزایش یافت اما به طور رسمی از آن استفاده نمی شود ومقر فعلی پارلمان در استراسبورگ است .مجسمه یادبود یورو در سال 2001 به عنوان سمبل یورو نصب گردید.

بلوار آنسپاخ Anspach Boulevard

بلواری در مرکز شهر است که نام یکی از مشهورترین شهرداران بروکسل را بر خود دارد ، شهر بروکسل زیبائی ساختمان ها وفضاهای سبز خود را مدیون این شهردار ، یعنی جولز ویکتور آنسپاخ است .

دادگاه بروکسل Law Courts Brussels  

این دادگاه مهمترین وعالی ترین دادگاه بلژیک است وساختمان آن چشم  اندازی زیبا در شهر بروکسل ایجاد کرده است . این بنا در سال 1866-1883 توسط معماری به نام جوزف پولارت ساخته شد .

منکن پیس Manneken Pis

یکی از معروف ترین نماد های شهر بروکسل فواره است با مجسمه کوچک برنزی به ارتفاع 61 سانتی متر از یک پسربچه عریان در حال ادرار کردن در حوضچه زیر فواره ، اصل این مجسمه سنگی بوده است ودر سال 1388 ساخته ونصب شده است ولی در سال 1619 با مجسمه فعلی تعویض شده ودر جشن ها ومراسم خاص ، لباس های مختلفی به تن این پسربچه می پوشانند وگاهی نیز آن را به جای آب  به بشکه آبجو وصل می کنند ومردم لیوان های خود را از آن پر می کنند ، چند افسانه در مورد این مجسمه وجود دارد که مشهورترین آن ها در مورد دوک گادفری سوم لوون است در سال 1142 سربازان این حاکم که فقط 2 سال سن داشت إ  در جنگ با ارتش برتوتس در حال جنگ بودندسپاهیان  کودک را داخل سبدی می کنند واز درختی آویزان کرده بودند تا به آن ها انگیزه جنگیدن بدهد ، کودک در مقطعی بر سر سربازان دشمن ادرار کرد ، سر انجام سربازان کودک پیروز شدند ومجسمه یادبود آن ماجرا است .

دروازه هال   Halle Gate

این بنا در سال 1381 به عنوان یکی از دروازه های شهر ساخته شده است

موزه ها

·       موزه سلطنتی هنر های زیبا : این موزه با بیش از 200000 تابلو نقاشی ومجسمه از قرن 15 یکی از مشهورترین موزه های بلژیک است ، آثارنقاشان به نام مثل روژه ویدن ، رابرت کمپین  وآنتونی ون دیک در این موزه موجود است ، اطاقی به نام روبنز با 20 تابلو از این نقاش معروف از افتخارات این موزه است .

·       موزه سلطنتی آفریقای مرکزی

·       انستیتوی سلطنتی علوم طبیعی بلژیک

·       موزه وسائل موسیقی

·       موزه هورتا Horta Museum

·       موزه پارک چوبیلی : Cinquanternaire( Jubilee park) بیشترین بناهای این پارک نعلی شکل به دستور شاه لئوپلد دوم درسال 1880 به یادبود پنجاهمین سالگرد استقلال بلژیک بنا شده است .

·       موزه سلطنتی تاریخ وهنر

·       موزه اتومبیل

·       موزه سلطنتی نظامی

·       موزه شکلات وکاکائو :که در نزدیکی گراند پلیس است وتاریخ شکلات سازی را در دنیا وبلژیک به نمایش گذاشته است .

·       موزه بل وو

سنت  هوبرتوس Sint Hubertus

در شمال شرقی گراند پالیس قرار گرفته است  این مکان در سال 1846  ساخته شد و قدیمی ترین مرکز خرید سرپوشیده ی اروپا است . در آن انواع فروشگاه ها ، رستوران ها وسه سالن تئاتر نیز وجود دارد .

اماکن مذهنی

·       مسجد بزرگ بروکسل  : که قدیمی ترین مسجد بروسل است ، ودفتر انجمن  اسلامی وفرهنگی بروکسل نیز در این مسجد است ، ودر سال 1880ساخته شده است.

·       کلیسای قلب مقدس

·       کلیسای سنت آندره

·       کلیسای جامع سنت میشل و گادولا

 

کنفرانس ها

بروکسل میزبان کنفرانس معروف  سولوی درسال 1927بودکه فیزیکدانانی مانند :  آلبرت انشتن ، ماکس پلانک ، ماری کوری ، هنریک لورنتر ، پل دیراک ، لوئیس ، دوک هفتم بروگلو ، نیلز بوهر ، آروین شرودینگر ، ولفا گنگ پئولی ، ورنر هینز برگ در مورد روش های فیزیک جدید و نظریه کوآنتوم صحبت کرده اند ، انشتن از نظر اصل عدم قطعیت  هینزبرگ متحیر شد وگفت   " خداوند تخته نرد بازی نمی کند "  بوهر پاسخ داد  " انشتن به خدا نگو چکار کند "   17 نفر از 29 نفر شرکت کننده در سال های آتی  جایزه نوبل گرفتند

دانشگاه ها

دانشگاه آزاد بروکسل درسال1834 تاسیس شده ، دانشگاه فرانسوی زبان  وهلندی زبان هستند

خاطره 239

در تاریخ 16/4/1394 شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان در منزل حضرت آیت الله حاج اقا مرتضی تهرانی جهت مراسم احیاء رفتم بعد از افطار ونماز جماعت حضرت آیت الله حاج آقا تهرانی به منبر رفتند ودر حضور بیش از 1000 نفر در مورد کار خیر ورسیدگی به مردم صحبت نمودند ،  وفرمودند بیش از نیم قرن قبل در خیابان ری بانک کارگشائی بود که مردم می آمدند وفرش ووسائل منزل را گرو بانک می گذاشتند وپول از بانک  جهت امرار معاش قرض می گرفتند  ، از دومرد خیر در آن سال ها ذکر کردند به نام آقایان حاج محمد علی اتفاق و حاج ابوحسین وگفتند با وجودی که این ها ظاهر اسلامی نداشتند ، می آمدند نزدیک بانک واز افرادی که پول قرض  کرده بودند سوال می کردند چقدر پول گرفتید وبعد نقدا به بانک پرداخت می کردند وفرش و وسائل آن ها را از بانک گرفته به ایشان باز می گرداندند ، حاج محمد علی اتفاق پدر بزرگ همسرم می باشند وحاج آقا ابوحسین هم دائی پدر همسرم بودند ، فرزند ایشان هم عیسی ابوحسین بودند که در همان زمان ها بیمارستان مسلولین ساختند ودر آن موقع دو جراح عالی قدر آقایان دکتر قاضی  و دکتر انور شکی از فرانسه دعوت واولین جراحان ریه در ایران بودند واز پایه گذاران جراحی ریه در ایران بودند ، این است نتیجه کار خیر که سال هااست همه درگذشته اند اما در شب احیاء بیست ویکم ماه مبارک رمضان که سرنوشت انسان تعیین می شود ودعا ها استجابت می گردد ذکر خیری از آن ها می شود وبیش از 1000 نفر که در حال قران به سر گذاشتن هستند برای آن ها دعا می کنند خدا رحمتشان کند.

خاطره 240

در تاریخ 7 مرداد لغایت 9 مرداد ماه 1394 سفری به استان گیلان داشتم ابتدا با هواپیما از تهران به اردبیل واز اردبیل با اتومبیل از گردنه حیران عبور واز تله کابین گردنه حیران عبور کرده وابتدای استان گیلان یعنی آستارا وارد ودر هتل 5 ستاره اسپیناس که نامش از کوه اسپیناس منشا گرفته اقامت گزیدم ، درباره اسم آستارا    ذکر شده به ندرت در آسمان ستاره پیدا میکنیم واگر ستاره ای پیدا شود میگویند   "  آ ،   ستاره "    در جای دیگر ذکر شده به علت باران وگل ولای مردم تذکر میدادند   "   هوسته رو  "   به زبان تالشی یعنی آهسته رو  که در گل ولای فرو نروند  که کم کم به آستارا تبدیل شده است  ، در سال 1228 ه ق مصادف با 1811 میلادی میان دولت ایران وروسیه با عهد نامه گلستان آستارا به دو قسمت شمال وجنوب تقسیم ورودخانه آستاراچای به عنوان مرز بین دو آستارا تعیین وآستارای شمال به روسیه واستارای جنوب در دست دولت ایران باقی ماند ، بعضی مورخین قدمت شش هزار سال  ذکر میکنند  که گروهی آریائی از جنوب سیبری به علت سرمای زیاد به طرف این سرزمین کوچ می کردند وقتی به ناحیه حیران واسپیناس ولاتون رسیدند به علت آب وهوای معتدل ومرطوب وحاصلخیز اینجا را برای توقف وچراگاه برای اسبان ودام ها مناسب دیدند .

مردم آستارا از نژاد اصیل کادوس واز ایرانیانی هستند که 1500 سال قبل از میلاد مسیح در این منطقه به طور اجتماعی زندگی میکردند .

اماکن دیدنی وطبیعت آستارا

·       آبشار لاتون غرب لوندویل

·       کوته کومه غرب لوندویل

·       تالاب استیل ، جنب هتل اسپیناس

·       کوه اسپیناس غرب لوندویل

·       گردنه حیران

·       تله کابین حیران

·       باغ پردگان

·       آسیاب آبی در راه کوته کومه

·       چشمه آب گرم علی داشی

·       باغ ملی

·       ساحل صدف

·       باغ چای عباس آباد

·       بهشت کاکتوس

·       ساحل سنگی شریعتی

·       پناهگاه حیات وحش لوندویل

·       پارک جنگلی بی بی یانلو

·       سالن غذاخوری روحی که در سال 1285 تاسیس وبا بیش از 100 سال قدمت هنوز معروف مانده است .

 

 منطقه ییلاقی حیران در فاصله 28 کیلومتری آستارا واقع شده که از شمال به کشور جمهوری آذربایجان هم مرز است وجه تسمیه حیران به علت زیبائی های خاص این منطقه بوده است که به دره بهشت نیز معروف است  ، زیبائی های چشم گیر از گردنه های پیچ در پیچ این منطقه حکایت میکند وهرکسی از زیبائی ها ی پیچ در پیچ که در این محل نهفته است شگفت زده می شود 1800 ویلا نشین در این دهستان با چشم انداز های طبیعی وبی نظیر حائز اهمیت است آب گرم علی داداشی هزاران گردشگر را به خود جذب میکند ، تله کابین حیران هم مسیر 1500 متری را در زیباترین ناحیه طی میکند .

پارک جنگلی بی بی یانلو در فاصله 5 کیلومتری شهرستان آستارا قرار دارد .با وسعت 512 هکتار با تنوع فراوان رویشگاه های جنگلی وجانوری با دامنه های پوشیده از جنگل چشم انداز منحصر به فرد وجالب می باشد.

بهشت کاکتوس

نمایشگاه بهشت کاکتوس با مساحت 1400 متر مربع شامل 2200 نوع کاکتوس از کشور :  برزیل ، مکزیک ، پرو ، بولیوی ، آرژانتین وآمریکای  جنوبی  میباشد که توسط جناب آقای هوشنگ نوروزی در خیابان فارابی احداث و هرسال تعداد زیادی گردشگر را به خود جلب میکند

تالاب استیل عباس آباد :     این تالاب با وسعت 138 هکتار در 7 کیلومتری شهر آستارا ودر حاشیه جاده آستارا به رشت قرار دارد ، تنوع چشم انداز های طبیعی همچون  کوهستان ، جنگل ومزارع و کشت زار های اطراف دوچندان می شود ، تالاب  استیل در بهار وتابستان استراحتگاه مسافران بوده واز نظر گردشگری یکی از جاذبه های مهم گیلان تلقی می شود از ویژگی های مهم این تالاب وجود درختان توسکای شناور در آن است که جلوه ای  ویژه به آن بخشیده است ، به همین علت تالاب آستارا به تالاب درختان شناور هم معروف  است .

آبشار لاتون    

آبشار لاتون مرتفع ترین آبشار شمال کشور است که 104  متر ارتفاع دارد ، برای رفتن به این آبشار از مسیر های شهر لوندویل ، کوته کومه ، آسیو شوان و لاتون می باشد ، مسیر صعود مسیر پایکوب است که افرادی که آمادگی جسمانی را دارا هستند میتوانند آن را سپری کنند .

آسیوشوان ( آسیاب آبی )

که بیش از 300 سال قدمت دارد در 4 کیلومتری لوندویل واقع شده است

پارک  حیات وحش : که 1024 هکتار وسعت دارد زیستگاه انواع گونه های جانوران بومی از جمله شغال ، راسو ، خرگوش ، خارپشت ، گراز وپرندگان وگوزن زرد  محسوب می گردد  .

در تاریخ هشتم مرداد ماه 1394

 

از آستارا با اتومبیل عازم رشت مرکز استان گیلان شدیم ودر هتل 5 ستاره کادوس سکنی گزیدیم .

 

گیلان

سخن از پهنه مرغزارهای دلکش ومراتع خرم وجنگل های سرسبز ، شالیزار های عطر آگین ، باغ های پربرکت چای وسرزمین ابریشم وتوتون وماهی  است .

گیلان متجلی در آئینه امواج سیمگون کرانه های دل انگیز دریای خزر وسفیدرودش ، گیلان مجسم  در شیارهای دست های پینه بسته زحمت کشان روستائیش وپاهای تا زانو به گل ولجن رفته زنان شالیکار ودست های ظریف وخلاق دختران چایکار وچهره های نگران وطوفان زده ماهیگیرانش همچون تاجی بر تارک ایران عزیز می درخشد .

طبیعت در آرایش خاک گیلان قدرت نمائی کرده وحد توانائی خود را نشان داده است ، سرزمینی که کوه دارد ، دشت دارد ، دریا دارد ، جنگل دارد ، رودخانه های پر آب دارد ، از منظر طبیعی چه کم دارد ؟ اکنون به بندر معروف انزلی وتالاب آن میرویم.

بندر انزلی

در بررسی های زمین شناسی حدود 15000 سال پیش جزیره ای از سطح آب دریای خزر ، سر برآراورد که بعد ها نام انزلی نامیده شد واکنون 112000 نفر جمعیت با روستاهای آن دارد ، روس ها درسال  1805 بندر انزلی را به آتش کشیدند وهر آثاری که موید قدمت آن باشد سوزاندند ویه خاکستر تبدیل کردند ، برج ساعت انزلی از کیلومتر ها فاصله نمایان است که خسروخان گرجی درسال 1815 میلادی از آجر بنا نهاده است 28 متر ارتفاع دارد  به عنوان فانوس دریائی قلمداد شده است.بندر انزلی در سالیان دور لقب دروازه ایران واروپا را یدک می کشید موقعییت استراتژک اولین بندر شمال ایران سبب شد تا این شهر بسیار زودتر از بسیاری از شهر های ایران با فرهنگ ودست آورد های غربی آشنا شوند ودر بسیاری از موارد جزء اولین ها باشند ، روشنائی برق قبل از سال 1279 خورشیدی به عنوان اولین شهر در ایران دارای روشنائی گردید ، ودر همین سال اتومبیل برای اولین بار در انزلی مشاهده شده است . 4 موج شکن انزلی کار ساختمانی آن درسال 1293 شمسی پایان پذیرفت .5 موج شکن غازیان ، 6 پل انزلی  و7 پل غازیان در سال های بعد تکمیل گردید

تالاب پهنه کم عمق آب راکد محصور در خشکی است که مرداب نیز چنین است .

تالاب انزلی با مساحتی در حدود 20 هزار هکتار در شمال ایران واقع در استان گیلان قرار دارد ، مرداب انزلی از جالب ترین وبزرگ ترین زیستگاه های طبیعی جانوران ایران محسوب می شود وهرساله پذیرای تعداد زیادی از پرندگانی است که از سوی کشور های همسایه شمالی به ایران می ایند ، تالاب انزلی به دلیل موقعیت جغرافیائی از نظر میزان رطوبت وآب با هیچ یک از تالاب های ایران قابل مقایسه نیست .

ترکیب اکوسیستم های خشکی ودریائی موجب پدیدار شدن زیستگاه هائی می شوند که به آن ها تالاب یا مرداب می گویند ، بر اساس تعریف کنوانسیون رامسر ، تالاب عبارت است از مناطق مردابی ، آب گیر ، تورب زار ومجموعه های آبی بصورت طبیعی ، مصنوعی ، دائم یا موقت با اب ساکن ، جاری ،   شیرین ، آب شور مشتمل بر آن دسته آب های دریائی که عمق آب در کشند پائین تر از 6 متر تجاوز نکند ، هدف اصلی کنوانسیون رامسر در سال 1971 به امضاء کشور های متعهد از جمله ایران رسید ، حفاظت واستفاده خردمندانه  از تالاب ها است .

تالاب انزلی از نوع تالاب های ساحلی است وبه وسیله یک کانال کشتیرانی که از طریق دو موج شکن واقع در تاسیسات بندر گاه انزلی حمایت وبه دریای خزر متصل می باشد ، حوزه اب ریز تالاب دارای مساحتی حدود 374 هزار هکتار است . تالاب انزلی در سال 1354 در فهرست تالاب های بین المللی کنوانسیون رامسر به ثبت رسید عمق تالاب حداکثر به 2/5  متر  می رسد .

از زیبا ترین مناظر آبی جهان  : تالاب بین المللی انزلی است که با وسعت 180 -200 کیلومتر مربع حکم تصفیه خانه را برای رودخانه هائی دارد که به دریای خزر می ریزد ، این تالاب با بیش از 100 گونه پرنده ،  50 گونه ماهی صد ها گونه موجودات گیاهی اکوسیستم کم نظیری دارد . تالاب لاله مردابی هم به دلیل معروف ترین گیاه تالاب انزلی می نامند ، ازمهمترین گیاه ها در تالاب گل نیلوفر است ، به علت فراوانی گل های نیلوفر ، مرداب به جزیره گل ها نیز معروف است :

نیلوفر  LOTUS : گل نیلوفر در تخت جمشید ودر نقش برجسته های آن حک شده است ودر حجاری های طاق بستان کرمانشاه هم گل نیلوفر مربوط به زمان ساسانیان بوده است ، از آنجا که گل نیلوفر در سپیده دم باز ودر هنگام غروب بسته می شود به خورشید شباهت دارد ، خورشید خود منبع الهی حیات است واز این رو گل نیلوفر مظهر تجدید حیات شمسی به شمار میرفت ، نیلوفرنماد کمال است ، زیرا برگ ها ، گل ها ومیوه اش دایره ای شکل اند ودایره خود از این جهت که کامل ترین شکل است نماد کمال به شمار می آید ، نیلوفر نماد انسان فوق العاده است .

سایر گیاهان

گیاهان حاشیه ای ، گیاهان شناور ، گیاهان غوطه ور .

پرندگان بومی ومهاجر که بیش از 10-12 میلیون انواع اردک وغاز ، قو وسایر پرندگان زیبائی خاصی به منطقه داده است .

اکتشاف جهت عناصر کمیاب

مطالعات زیادی صورت گرفته است ، در خبرنامه پژوهشی دانشگاه صنعتی شریف آمده است غنی ترین منبع تیتانیوم که یکی از عناصربسیار ارزنده وکمیاب طبیعت است در تالاب مرداب انزلی کشف شد ، تیتاتیوم که از سال 1791 میلادی وجود آن در طبیعت محرز ومسلم بود عنصری است که دانشمندان شیمیست جهان بیش از یک قرن برای به دست آوردن آن به صورت یک فلز خالص به تحقیق وپژوهش وانتظار گذراندند ، در حال حاضر تیتانیوم در ساخت  بدنه موشک ها وهواپیماهای سریع السیروبه  ویژه در مواردی که وزن سبک ومقاوم در مقابل گرمای شدید ورطوبت مورد نیاز است  کاربرد فراوان دارد بر اساس آزمایش های اولیه که در باره میزان تیتانیوم موجود در بعضی از قسمت های تالاب "مرداب" انزلی به عمل آمده مقدار تیتانیوم در رسوبات این مرداب حدود 12 در صد میباشد .

لذیذ ترین خرچنگ جهان در انزلی

خرچنگ های پرورش یافته در مرداب انزلی جزء بهترین خرچنگ های  پرورشی جهان است که از لحاظ  وزن ومیزان مواد پروتئینی بعد از خرچنک های آمریکائی وقبل از خرچنگ های اروپائی قرار دارد.

درتاریخ 9مرداد ماه 1394 از رشت با هواپیما از طریق فرودگاه مهراباد به تهران باز گشتیم

 

 

 

خاطره 241

مسافرت به کشور  سوئیس  و  نروژ  از تاریخ 10-18 شهریور 1394  مطابق 1-9 سپتامبر 2015 مسافرت با ترکیش ایر انجام شد  ، که ای کاش با چنین شرکت هواپیمائی مسافرت نمی کردیم ، که در باز گشت هم چنین صحنه ای تکرار شد ، به گزارش سفر توجه کنید که چه اتفاقاتی رخ داد إإإإإإإإ

در زوریخ هتل Glarmischhof   ودر اسلو  هتل Thon Hotel Rosenkrantz Oslo اقامت نمودیم.که هردو بسیار خوب بودند .

 

پس از ورود  در فرودگاه متوجه شدیم چمدان  های ما نیامده وچند  نفر دیگر هم همین مشکل را داشتند گویا به بعضی ها هم قبلا چنین اتفاقی افتاده بود وگفتند این شرکت هواپیمائی همیشه چمدان ها را گم می کند  ، به هر حال بدون چمدان عازم هتل شدیم ، با پیگیری های هتل پس از 30 ساعت بالاخره چمدان ها پیدا شد وما خوشحال شدیم ، دومین مرتبه است که به سوئیس مسافرت می نمایم اولین مرتبه در مرداد ماه 1359 بوده است .

 سه شنبه  روز اول 10 شهریور در شهر زوریخ واطراف هتل آشنا شدیم واطراف ساحل قدم زدیم .

روز دوم چهارشنبه 11 شهریور باطور به مدت 30/4 ساعت با اتوبوس قسمت های مختلف شهر  ، خیابان  بان هوفستراس ، دانشگاه ، کلیسای مخصوص خانم ها ،  کنار رودخانه لیمات Limmat   قدم زدیم ، شهر قدیم زوریخ ، با تور گشتیم وبا اتوبوس وارد کشتی  فری وبعد از خروج از کشتی تله کابین سوار شدیم  با ارتفاع 800 متر در 10 کیلومتری شهر زوریخ شهر Felseness /adliswil رفتیم

روز سوم پنجشنبه 12 شهریور با قطار سریع السیربه لوگانو در جنوب کشور سوئیس واقع است  مرز سوئیس وایتالیا رفتیم که محل بسیار زیبا ودیدنی بود به علت مجاورت با دریاچه لوگانو وکوه های آلپ در فصول بهار وتابستان از عمده شهر های توریستی سوئیس به شمار میرود ،  باتله کابین به بالا ترین نقطه شهر رفتیم وسپس با کشتی  از طریق دریا به مرز ایتالیا گشت وگزار نمودیم وشب با قطار سریع السیر به زوریخ باز گشتیم

روز چهارم جمعه 13 شهریور

از قسمت های شهر قدیمی بازدید کردیم ، شب در کنار دریاچه در حدود 3-4 کیلومتر دوطرف مغازه های موقت و فستیوال بسیار پر ابهت به نام فستیوال غذای های خیابانی Street Food Festival   برگزار شده بود  رفتیم مراسم بسیار دیدنی بود با غذاهای متنوع از همه کشور ها که هر غرفه مخصوص یک کشور بود ، این مراسم هر سال برگزار می شود

روز پنجم  شنبه 14 شهریور با هواپیمای سوئیس ایر از زوریخ به اسلو پایتخت نروژ امدیم ودر هتل Thon Hotel Rosenkrantz, Oslo  وارد شدیم .

 

روز ششم یکشنبه 15 شهریور، با تور به بازدید شهر ودیدنی های آن پرداختیم ، قصر پادشاهی نروژ ، مرکز صلح نوبل ، اوپرا ، پارک ویگلند با 32 هکتار مساحت که بزرگ ترین پارک کشور محسوب می شود و مجمسه ساز معروف  گوستاو ویگلند  212  مجسمه  از جنس سنگ گرانیت وبرنز از پیکر های عریان انسان که جلوه های زندگی را در حالت های مختلف از جمله اید،  رشد ، عصبانیت ، عشق ، حسادت ، حرص ، نشان میدهد در قسمت های مختلف پارک نصب شده است درسال 1930 شروع و40سال طول کشید این ایده درسال 1914 میلادی که نروژ جشن 100 سالگی قانون اساسی خود را بر پامیکرد به فکر سازنده آن خطور کرد ، گوستاو در نظر داشت تا اسلو را صاحب پارکی کند که نظیرش در هیچ کجای جهان پیدانشود که موفق گردید ، موزه کان تیکی ، موزه ویکینگ شیپ  دوکشتی مربوط به 900 سال قبل که به بهترین وجه  نگهداری شده است ، موزه فرام   که نخستین کشتی یخ شکن دنیا را میتوان دید  ، پارلمان نروژ که در سال 1866 ساخته شده است ،  مرکز تئاتر ناسیونال

 

روز هفتم دوشنبه 16 شهریور از آکر بریج ، ساختمان شهرداری اسلو ، خانه نوبل ، ساختمان پارلمان ، ایستگاه راه آهن ، قصر سلطنتی ، دانشگاه  بازدید کردیم .

روز هشتم سه شنبه 17 شهریور صبح را ادامه بازدیدشهر اسلو وعصر با هواپیمای ترکیش ایر عازم تهران شدیم . با کمال تاسف باز هم یکی از چمدان های ما نیامده بود وجهت گزارش دادن  هم 1-2 ساعت معطل شدیم وگفتند در ظرف یکی دوروز پیدا میکنند وبه  درب منزل می آورند، روز بعد زنگ زدند که چمدان امده ولی پاره پاره و  وسائل داخل چمدان ریخته ونمیتوانند بفرستند خودمان به فرودگاه برویم وتحویل بگیرم ،  خلاصه این راه طولانی با هزینه زیاد واتلاف یکروز وقت با چه صحنه ای مواجه شدیم وچه چمدانی تحویل گرفتیم ،حدود 20 چمدان گم شده بود إإإإإإاین چه شرکت هواپیمائی است إإإإإ

سوئیس بهشتی در آلپ

کشور کوچک وزیبای سوئیس ، در مرکز اروپا قرار دارد ، رشته کوه های آلپ ، بارندگی های فراوان وآب وهوای مناسب ،  سبب شده است که مناظر طبیعی بسیاری در سوئیس به وجود آید .

سوئیس از جمله کشور هائی است که مرز آبی ندارد ولی رود های مهم وپر آبی مانند راین ورن از آن سرچشمه گرفته و می گذرد واز طریق بعضی از آنها کشتی ها  وبنادر رودخانه ای سوئیس تردد میکنند از دیگر ویژگی های طبیعی

سوئیس وجود دریاچه های متعدد در آن کشور است .

سوئیس یکی از قدیمی ترین وباثبات ترین نظام های اجتماعی اروپا  را دارا است ، در حالی که  جنگ های  جهانی از اروپا وهمسایگان سوئیس شروع  ودر سرتاسر جهان  گسترش یافته  ، بی طرفی این کشور  همواره مورد احترام واقع شده وهیچگاه به تعرضی صورت نگرفته است.

سوئیس مورد توجه جهانی است ، مقر بسیاری از سازمان های بین المللی در این کشور واقع است ، حتی بعضی مثل صلیب  سرخ بین المللی در سوئیس متولد شده اند ، سالانه بسیاری از کنفرانس های بین المللی ، مجامع و نمایشگاه ها در این کشور برگزار می  گردد.

ثبات وامنیت در این کشور سبب شده که بسیاری از کشور ها از سراسر جهان  ،  بانک های این کشور را  محل امنی  برای پول ، امانات واشیاء قیمتی خود بدانند .

مراکز تفریحی ورفاهی سوئیس نیز از شهرت جهانی برخوردار است ، بسیاری از افراد سرشناس جهان سوئیس را برای اقامت واستراحت بر سایر کشور ها ترجیح می دهند .سوئیس از نظر علمی وفنی هم جایگاه مناسبی در جهان دارد .

 نوع حکومت جمهوری فدرال ورئیس حکومت رئیس جمهور است ، تاریخ استقلال اول آگوست 1291 میلادی .

زبان رسمی آلمانی ، فرانسوی  وایتالیائی است .

کشور سوئیس کوهستانی ترین ومرتفع ترین کشور اروپائی است با مساحت یک چهلم ایران درشمال با آلمان در جنوب با ایتالیا در غرب وشمال با فرانسه در شرق با اطریش ولیختن اشتاین هم مرز است ،  نوار هلالی شکل رشته کوه های آلپ به طول  1000 کیلومتر از نیس در آلپ فرانسه  آغاز می گردد وتا سواحل مدیترانه ووین  ادامه می یابد ، حدود 20 درصد  این رشته کوه زیبا از خاک سوییس می گذرد .

بزرگ ترین شهر سوئیس زوریخ   Zurich  وپایتخت آن در برن   Bern است

70 درصد از زمین های سوئیس از جنگل ها ومراتع تشکیل میشود .

آب وهوا معمولا معتدل است ، جمعیت سوئیس در حدود 8 میلیون نفر ، اغلب از نژاد آریائی ، سفید پوست

دین غالب کشور مسیحی کاتولیک وپروتستان  وبیش از 4 در صد مسلمان هستند .در سوئیس دو مسجد  وجود دارد یکی در زوریخ ویکی در ژنو .

پرچم سوئیس یک مربع قرمز وبا یک صلیب سفید متساوی الاضلاع، این کشور زادگاه سازمان صلیب سرخ Red Gross Movement  ومیزبان سازمان حقوق بشر ملت های متحد United Nations Human Rights Council

است  .

سالن اپرای زوریخ معروف است Operahaus Zurich مشهور است .

واحد پول سوئیس  فرانک Franc وهر فرانک به 100 راپن Rappen  تقسیم میشود ،  سه تونل جاده ای آلپی مهم در سوئیس وجود دارد ،  تونل خیابان گوت هارد   بزرگ ترین تونل جاده ای دنیا است  دومی تونل خیابان بزرگ برنارد و سومی تونل سان برناردینواست .

قانون اساسی در سال 1874  تصویب شد وبعدا اصلاحات زیادی در آن صورت گرفته است    ، سوئیس در جنگ جهانی اول ، بی طرف ماند ،  در سال 1920 ،  به جامعه ملل پیوست ودر جنگ جهانی دوم نیز بی طرفی خود را حفظ کرد وبعد از جنگ میعاد گاه صلح  بود ،  در سال 1971 زنان سوئیس حق رای وانتخاب شدن در مجالس قانون گذاری را کسب کردند ، در سال 1982 نهضت جدیدی در  مخالفت  با پروژه های هسته ای در سوئیس شکل گرفت ، در سال  1986 موضوع محیط زیست  به مسئله مهمی تبدیل شد ، در فوریه 2001   مرد مسلحی با ورود یه پارلمان  کانتون زوگ نمایندگان را به گلوله بست وپس از کشتن  14 تن از نمایندگان  ،  به زندگی خود نیز پایان داد . سوئیس در سال 2002 به عنوان  صدونودمین عضو سازمان ملل متحد عضو این سازمان شد .

کشور سوئیس در منطقه ای کوچک در قلب اروپا قرار گرفته وچشم انداز های زیبای طبیعی بسیاری دارد که به ندرت در مکان دیگری از جهان ودر سرزمینی چنین  کوچک پیدا می شود . کمتر کشوری را در سطح  جهان میتوان یافت که با این  مساحت کوچک دارای چنین تنوعی باشد ، سوئیس سرزمین تنوع وتکثر است 

شهر های مهم سوئیس برن ، زوریخ ، ژنو ، لوزان هستند .لوگانو که از مراکز تفریحی است در جنوبی ترین قسمت  در مرز ایتالیا است

برن  :BERN

پایتخت سوئیس ومرکز سیاسی واداری ومرکزدولت فدرال ازسال1848  میلادی میباشد ،برن نسبت به سایر شهر های سوئیس بافتی قدیمی دارد درحین قدم زدن در این بخش گوئی هنوز در قرن 14-15 میلادی متوقف مانده است .

برن در زمین های مرتفع در پیچ رود   آر    Aare  قرار گرفته و یک شبه جزیره کوچک را به وجود می آورد ، از فراز برن مناظر دل انگیزی از رود   آر وکوه های مرتفع آلپ  دردوردست مشخص است ، در پایان قرن 12 چون اولین حیوانی که در جنگل های این ناحیه قبل از تاسیس شهر  یک خرس بود نام شهر را برن  یا همان خرس گذاشتند  ،  به همین دلیل  نماد شهر برن  خرس است ، قدم زدن  در بخش تاریخی شهر  وحس کردن بافت قدیمی شهر حس وحال مخصوص به  خود رادارد .

جاذبه های گردشگری برن :

·       پارلمان سوئیس در اواخر قرن 19 بنا شده است.

·       بافت  قدیم برن Bern Old Town

·       برج ساعت Clock Tower

·       کلیسای جامع برن

·       موزه تاریخ برن

·       موزه  هنر های زیبای برن 

·       خانه انیشتن Einstein Houseمنزل مسکونی انیشتن فیزیکدان معروف آلمانی ، میز تحریر انیشتن ، عکس ، اسناد اصیلی از زندگی ، کار وسخنرانی های انیشتن وجود دارد .

·       موزه  کوه های آلپ سوئیس

·       تپه گورتن  Gurten Hill  نمائی بی نظیر از شهر برن

·       باغ وحش برن

·       منطقه خرید در برن   Rathausgasse 

 

رودخانه آر  Aare،  و پل  گرن هاوسKornhaus  ،  پل نیدگ  Nydegg ، پل کیرجن فلد  Kirchenfeld  از  سایر دیدنی های شهر برن است .

زوریخ Zurich

زوریخ در شمال سوئیس ، وبزرگ ترین شهر آن است ، زوریخ با موقعیت منحصر به فردش در کنار دریاچه ، بنا های  تاریخی وپارک های روح افزا  ، از پر طرفدارترین مقاصد گردشگری است . زوریخ شهری جالب است که میان چشم انداز های بسیار زیبای سواحل دریاچه زوریخ محصور است ، این شهر درست مثل سنگی است که از کوه های آلپ  افتاده باشد ، تپه های ملایم ، چنگل های آرام ،  دریاچه ها ، رودخانه های تمیز ودهکده های خوش منظره ، همگی شروعی دلخواه برای گردشگری در زوریخ است . بیش از 50  موزه و100 گالری وسالن اوپرا در زوریخ وجود دارد ، غذاهای سرتاسر دنیا را در آن میتوان یافت ، بیش از 1700 رستوران وتریا در آن وجود دارد که غذاهای سنتی زوزیخ وهم غذاهای سوئیسی را به سبک ویژه ای ارائه مینمایند ، در اطراف دریاچه زوریخ در تمام سال ، امکانات ورزشی متنوع ارائه میشود .

دریاچه زوریخ با جاذبه های بسیارش ازجمله قلعه شهر قدیمی قرون وسطائی ،  پل چوبی تاریخی وباغ وحش کودکان بسیار جالب وجذاب است .

جاذبه های گردشگری در زوریخ

·       کلیسای گراسمانسترGrossmunster                   درسال 820 ساخته شد ودر سال 1519 زوئیگلی به عنوان کشیش منصوب شد

·       کلیسای فرامانسترFraumunster                        کلیسا به سبک  گوتیک وقبل از سال  874 میلادی ساخته شده است .

·       موزه ملی سوئیسLanders  Museum              

·       موزه هنری کانست هاوسKunsthaus                 یکی از موزه های بزرگ سوئیس است ، برخی از بزرگ ترین مجموعه هنر مدرن کلاسیک در دنیا شامل آثاری از مونچ ، پیکاسو ، براک ومجسمه های گیاکامیتی ونقاش قرن 18 فوسلی است که هردو سوئیسی بوده اند .

·       موزه ریتبرگReitberg Museum                       

·       باغ چینی Chinese  Garden                              

·       خیابان بان هوفستراسBahnhof Strasse            

·       پارک کنار دریاچه زوریخLake side Park          

·       باغ وحش زوریخ Zurich Zoo                         

·       موزه ملی سوئیس Swiss National Museum  

·        کارخانه  شکلات سازی Lindt &Spruengli Chooclate Factory

·       قایق سواری در دریاچه زوریخ Boat Riders    

·       پارک آبی سرپوشیده Alpamare Pefaffikon   

·       موزه قهوه یوهانا یاکوبز Johanna Jacobs یک موزه تخصصی است که در مورد گیاه قهوه وجنبه های متفاوتی از فرهنگ شکل گرفته در حول محور قهوه را شرح مید هد .

·       کارخانه قرمز Red Factory کارخانه قدیمی ابریشم است که به مرکز فرهنگی هنری جوانان تبدیل شده است .

·       سالن اوپرای زورچر Zurcher یکی از مشهورترین سالن های اپرای اروپا است که هرسال با حضور رئیس جمهور سوئیس وشخصیت های فرهنگی واقتصادی کشور برگزار میشود. فضای داخلی زیبای این بنا به سبک معماری قرن 18 باروک است وجلو دریاچه زوریخ واقع شده است .

·     دانشگاه زوریخ با بیش از 25000 دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی وجزء برترین دانشگاه های جهان قرار گرفته است .و30 برنده جایزه نوبل را در لوح افتخارات خود دارد که یکی از آنها  " آلبرت انیشتن " می باشد

·       جشنواره زوریخ Zurich Fascht جشواره عمومی است که هر 3 سال یکبار برگزار میشود وترکیبی از موسیقی ، آتش بازی ، وبرنامه های جذاب در شهر قدیمی برگزار وبزرگترین جشنواره عمومی سوئیس است

·     مراکز خرید زوریخ

·       خیابان بانهوف Banhof Strasse                      

یکی از جالب ترین خیابان های مرکز خرید در دنیا است ودر آن هرچیزی از حلقه های الماس تا شکلات وکت خز پیدا میشود .این خیابان از ایسگاه اصلی قطار زوریخ ( هاپ بان هوف) تا دریاچه کشیده شده است .

·       بافت قدیم زوریخZurich Old Town              

·       بازارچه در فضای باز Flohmarkt Burkliplatz

·       بازارچه در فضای باز Flohmarkt Kanzlei      

·       منطقه نیدردورفNiederdorf                         

این مرکز خرید ، در بخش قدیمی زوریخ واقع شده وقیمت آن ارزان است

·       مرکز خرید گلوبس Glubus Department Store

·       مرکز خرید جلمولیJelmoli Department Store  

مراکز خرید گلوبس وجلمولی در خیابان بانهوف قرار دارد ورقابت سختی با یکدیگر دارند واجناس آن ها از مارک های مهم وبین المللی است

·       خیابان لوونLowen strasse                              این  خیابان در قسمت غربی خیابان بانهوف ایستگاه اصلی قطار قرار گرفته وفروشگاه های کمتری دارد شعب برخی از شعب فروشگاه های زنجیره ای در این خیابان قرار دارد .

·       خیابان بان هوف 21 به خاطر شکلات هایش معروف است ، قدیمی ترین مغازه شیرینی پزی  زوریخ که بیش از 50 نوع شکلات در آن می فروشند.

ژنو Geneva

Capital   of   Peace

ژنو پایتخت صلح  ، شهری است جذاب در مرز سوئیس وفرانسه با آب وهوائی معتدل حیات فرهنگی زنده وغذاهای خوشمزه ترکیبی است از از دو فرهنگ متفاوت ،  یکی کارآمدی ونظم سوئیسی ودیگری فرهنگ لذت از مواهب زندگی فرانسوی ، کرانه های معروف دریاچه ژنو کانون توجه گردشگران به این شهر زیبا است ، فواره های بلند با ارتفاع 140 متر از بلند ترین فواره های جهان ونمادی مهم برای شهر ژنو است ،

 از طرف دیگر ساعت  عظیمی با گل های رنگارنگ در کرانه های شرقی دریاچه خودنمائی میکند ،  6500 شاخه گل عقربه این ساعت گلی را شکل می دهد ودر طول سال چندین مرتبه گل ها را تغییر مسدهند .

جاذبه های گردشگری

 

·       موزه باربیرمولرBarbier Muller Museum         

·       فواره بزرگ جت دوJet d Eau        

·       کلیسای جامع سن پیتر  St Peter s Catherdral         

·       ساختمان سازمان ملل متحد در ژنو (کاخ ملل) Place  of Nations  

تالار مجلس با 2000 صندلی ودفتر کار شورا که در آن نقشی از مبارزه انسان برای صلح با طلا بر روی دیوار ترسیم شده از قسمت های مهم این مجتمع  است .

·       ساعت گل  Flower Clock          

·       باغ انگلیسیEnglish Garden           

·       بافت قدیم ژنو Geneve s Old Town          

·       موزه صلیب سرخ جهانی Red Cross  Museum      

·       قایق سواری بر روی دریاچه ها  Lake Cruises      

·       دوچرخه سواری در شهر Biking      

·       سواحل دریاچه ژنوLake  shores       

·       دیوار اصلاحات Reformation Wall   این بنای یادبود از رویداد های بزرگ وهمراه با تندیس هائی مربوط به جنبش پروتستان ها به یادگار نگاه داشته شده است ، مجسمه هائی در بخش مرکزی این دیوار 100 متری حکاکی شده است.

 

 

نروژ  Kingdom of Norway 

 

کشور نروژ یکی از شمالی ترین کشور های جهان است ، به طوری که بخشی از آن در بالای مدار شمالگان قرار دارد ، مجاورت جریان آب گرم دریای گلف استریم که از خلیج مکزیک منشا میگیرد با سواحل نروژ سبب شده دمای هوا ، بخصوص در بخش  جنوبی  این کشور از مناطق هم عرض مشابه معتدل تر شود ،  زیبائی های طبیعی بسیاری در این کشور کوهستانی باریک وبلند وجود دارد وجود هزاران جزیره کوچک از ویژگی های این کشور است .

کشف منابع عظیم نفت وگاز در دریای شمال که بخش عمده آن در سرزمین های نروژ قرار دارد باعث شد کشور نروژ که روزی وارد کننده مواد سوختی بود به صادر کننده مهمی تبدیل شود . نوع حکومت مشروطه سلطنتی ، زبان رسمی نروژی وتاریخ استقلال کشور 27 اکتبر 1905 میباشد . نروژ:

 در شمال با دریای بارنتز Barents در اقیانوس منجمد شمالی

از شمال شرقی با کشور فنلاند وروسیه

از شرق با سوئد

از جنوب از طریق تنگه اسکاژراک  با دانمارک هم مرز است

در غرب نیز به دریای نروژ واقیانوس اطلس محدود می شود ، این کشور یکی از دو کشور اصلی شبه جزیره  اسکاندیناوی است  که قسمت شرقی این  شبه جزیره را کشور سوئد وقسمت غربی آن کشور را ، نروژ تشکیل میدهد

جایزه صلح نوبل Nobel Peace Prize

جایزه صلح نوبل طبق وصیت نامه دانشمند سوئدی ، آلفردنوبل همه ساله روز 10 دسامبر سالگرد مرگ آلفرد نوبل به کسی که بیشترین کوشش را برای ایجاد دوستی میان ملت ها داشته است اهداء می گردد ودر 5 رشته فیزیک، شیمی، فیزیولوژی ، پزشکی وادبیات اهداء میشود ومعتبرترین جایزه جهانی است.

اسلو  Oslo   

اسلو پایتخت  نروژ، بزرگ ترین شهر نروژ ویکی از گران ترین  شهر های دنیا است ، این شهر برروی رودخانه آکر Aker   ، در بالاترین قسمت فیورد اسلو Oslo Fjorden  وجنوب شرقی کشور واقع شده است ، این فیورد به وسیله شبه جزیره نسودن Nesodden   ، در مقابل اسلو به دونیم تقسیم شده وتا جنوب ادامه یافته است . دیگر مناطق اسلو به وسیله کوه ها وتپه های سرسبز احاطه شده است . 40 جزیره در کنار این شهر قرار دارند که بزرگ ترین آن ها مالمویا  Malmoya     نامیده می شود .

منطقه اسلو 343 دریاچه دارد که بزرگ ترین آن ها ماریداالزوانت  Maridalsvannet    منبع مهم آب اشامیدنی برای اسلو میباشد.

بلند ترین نقطه این شهر ، کیرکبرگت Kjerkeberget    با ارتفاع 629 متر  میباشد ، دوسوم خاک اسلو با جنگل ها ، تپه ها ودریاچه ها ی حفاظت شده ، پوشیده شده است ،  پارک ها وفضاهای سبز شهر آب وهوای خوب ومناظر جالبی به آن داده است .

جمعیت شهر در حدود 600000 نفر  پر جمعیت ترین شهر نروژ است این شهر درسال 1048 میلادی بنیان گذاری شد ودر سال 1300به عنوان پایتخت انتخاب گردید .

فرودگاه اسلو به نام گردرموئنGardermoen       در 50 کیلومتری شمال اسلو قرار گرفته است ، دانشگاه اسلو در سال 1811 تاسیس شده است .

مراکز خرید :   در اسلو 4 منطقه خرید وجود دارد 

·       گرونلند Gronland   یکی از مناطق مدرن شهر است

·       مرکز تجاری شهر  که نزدیک ورودی اصلی خیابان دروازه کارل یوهانز Karl Johans Gate         که فروشگاه هائی چون استین و استر      Steen Strom   وموگلس مگزینت Glas Magasinet     ومغازه های کوچک مکیز  Macys   وسلفریجز    Selfridges      بایپورتن  Byporten    قرار گرفته است .

·       بوکا استا دوین Bogstadveien          که از پشت قصر سلطنتی شروع وتا مجورستورن Majorstuen      ادامه مییابد ، این منطقه شامل فروشگاه های عمده فروشی است ومشهورترین  طراحان نروژ در این منطقه  خرید کالاهای خود را ارائه می دهند .

·       گرانرلوکاGrunerloka                    این منطقه شامل مغازه هائی است با طراحی مدرن که در میان پارک های بزرگی  واقع شده اند

 

مکان های دیدنی

·       کلیسای جامع اسلو ساخت آن به قرن 17 برمیگردد

·       کاخ سلطنتی  Royal Palace    این قصر در انتهای دروازه کارل یوهانس Karljohans    در خیبان اصلی شهر قرار دارد ، قصر  درنیمه اول قرن 19 به عنوان اقامتگاهی در نروژ برای چارلز سوم پادشاه سوئد ونروژ ساخته شده وپس از آن پادشاه نروژ به عنوان محل اقامت خود انتخاب کرد .

·       کیر کریسین  Kirkeristen  بازار قدیمی است که دور تادور کلیسا را احاطه کرده است

·       سالن اوپرا Opera House   نزدیک ایستگاه مرکزی قطار واولین ساختمان نروژ با معماری مدرن است با ظاهری خیره کننده  ، که برنده جائزه سال 2008 بهترین ساختمان های فرهنگی در جشنواره جهانی معماری در بارسونا است ، این ساختمان شبیه به یک یخچال طبیعی یا یک کشتی به نظر میرسد که در خلیج بیورکا    شناور است

·       هولمن کولن Holmenkollen             درسال 1892 برای مسابقات پرش بااسکی ایجاد شده است.

·       شهرداری اسلو         Oslo s City Hall

·       قلعه آکرشوزAkershus Castle       قلعه قرون وسطائی در سال 1299 میلادی

·       بارسال هالنBasarhallene      ساختمان های دایره ای شکل را تشکیل میدهد

·       تریوان استانتTryvann Starnet     برج تلویزیون اسلو با 118 متر ارتفاع

·       ساختمان پارلمانStorting  Building     درسال 1866 ساخته شده است

·       موزه مونیخ  مجموعه ای از آثار نقاش معروف نروژی

·       گالری ملی National Gallery     

·       مرکز صلح نوبل Noble Peace Centre    شامل تعدادی نمایشگاه است در مورد برندگان جائزه صلح نوبل

·       موزه مردم شمالNorsk Folk  Museum    

·       موزه دریائی نروژ Norwegian Maritime    Museum  

·       موزه کشتی وایکینگ ها Viking Ship Museum       دو کشتی مربوط به 900 سال پیش که به بهترین وجه نگهداری شده است

·       موزه فرام  Fram Museum       این کشتی اولین یخ شکن جهان میباشد.وارائه دهنده تاریخی از اکتشافات قطبی است.

·       موزه هولوکاستHolocaust  Centre       این مرکز محل برگزاری نمایشگاه وتحقیقات هولوکاست می باشد .

·       پارک مجسمه سازی ویگلند : در 3 کیلومتری شمال غربی مرکز شهر واقع است ، پارک علاوه بر فضای بسیار زیبا وسرسبز برای تفریح وسرگرمی ف با 212 مجسمه ای برونزی وسنگ گرانیت که همگی از آثار هنرمند نروژی به نام گوستاو ویگلند است تزئین شده است

 

خاطره 242

درتاریخ دوم مهر ماه 1394 باهواپیمای ایران ایر عازم گرگان ودر هتل جدید قصر بوتانیک  که در 10 کیلومتری شهر گرگان قراردارد به مدت 2 روز توقف نمودیم ، هتل بسیار زیبا ودیدنی است.که توسط فردی که به ایران علاقه  وافر دارد ساخته شده است .دکتر کامران احد پور با 40 سال تجربه بین المللی در زمینه هتلداری از آمریکا بازگشته تا به پیشرفت وتوسعه کشور ایران کمک کرده باشد واین هتل 5 ستاره را بنا نهاده است.

گرگان نام  شهر باستانی است در جنوب شرقی دریای خزر ، در  زبان باستانی آن را گورکان و ورکان ودر زبان یونانی هیرکان ودر زبان عربی جرجان می گفتند , شهری که امروز به نام گرگان نامیده میشود تا سال  1316 شمسی به نام   " استرآباد" خوانده میشد ، کاوش های باستان شناسی تمدن این منطقه را 5 تا 6 هزار سال اعلام کرده اند ،  از 6 هزار سال پیش تمدن آریایی ها را در خود جای داده است ، پدر داریوش هخامنشی  زمانی فرمانروای این منطقه بوده است ،  آثار وبقایای باستانی فراوان وبا دانشمندانی نامدار واقوامی مقتدر ونجیب ، گرگان را جایگاهی رفیع وسهمی ارزشمند در تاریخ وتمدن باشکوه ایران دارد روز  20 شهریور روز گرگان نامیده میشود ،در تاریخ روز بیستم شهریور 1316 نام این شهر از استرآباد به گرگان تغییر کرد .گرگان مرکز استان گلستان میباشد .استان گلستان از سال 1376به استان مستقل تبدیل ومرکز آن گرگان است .

دیدنی ها

·       پارک ملی گلستان

·       منطقه جنگلی ناهارخوران

·       سواحل شرقی دریای خزر

·       کاخ موزه گرگان کاخ محمد رضا شاه  که باغ آن به پارک شهر وکاخ آن به موزه  " کاخ موزه گرگان "  تبدیل شده است

·       روستای زیارت ، زیارت گاه " امام زاده عبدالله ابن موسی کاظم

·       تپه قلعه خندان نماد زنده تاریخ کهن استرآباد که در دوره ی باستان قلعه ای تدافعی بوده است ونشانه  هائی از اشکانیان دارد

·       موزه صنایع دستی گرگان

·       برج گنبد قابوس

·       برج ونماد گرگان با رستوران گردان

·        پارک جنگلی النگدره ، پارک بسیار دیدنی وجنگلی زیبا که غالبا مردم برای تفریح میروند

·       تپه هزار پیچ ، دربالای تپه تمام شهر گرگان  را میتوان تماشا نمود

·       سد اسکندری " دیوار دفاعی گرگان "

·       بندر ترکمن  با اسکله وقایق های زیاد وغروب قشنگی در دریا دارد

·       آق قلا  مردم بسیار خون گرمی دارد در روز عید قربان مراسم جالبی دارند اهل سنت هستند وهرنفر 2-3  گوسفند قربانی میکنند ما توسط یکی پزشکان متخصص اندوکرین به منزل حاج حکیم موحد رفتیم این پزشک که خود از اهالی گنبد کاوس و ترکمن صحرا بود واستاد دانشگاه واز تهران جهت معاینه بیماران  غدد توسط این خیر حاج حکیم دعوت شده بود مطب صحرائی در منزل حاج حکیم ترتیب داده و حدود 80 بیمار رایگان دید یک پروفسور نروژی که در فرانسه  اقامت دارد به همراه خود آورده بود ، رسم آق قلا این است که گوشت قربانی را ثلث آن به فقرا میدهند وثلث آن   موظف هستند در منزل بپزند ومردم بیایند در منل نهار بخورند وثلث آن هم مال خودشان که بعدا مصرف کنند به هرحال نهار قربانی ودر خانه ترکمن ها بسیار دینی ولذت بخش بود .این حاج حکیم مرد خیر برای ساختن درمانگاه وبیمارستان وخانه های بهداشت در مناطق محروم میسازد وعموی ایشان هم  ازایشان خیر تر که کمک میلیادی مینماید این طور ذکر می کردند خوشا به حالشان که به مردم کمک مینمایند .

·       شصت کلا

افسانه های هفت اقلیم ایران - گرگان

·       افسانه 5 برادر

·       در روزگاران قديم پادشاهي بود که تنها يک فرزند داشت و او را خيلي دوست داشت. روزي شاهزاده با خدمه و سربازان خود براي ماهيگيري به دريا رفت و قلاب ماهيگيري اش را به آب انداخت. اما هر چه منتظر ماند، نتوانست حتي يک ماهي بگيرد. در اين حال يکي از هماراهانش به او پيشنهاد کرد که  مي تواند کمک کند هر چقدر که دوست داشته باشد مي تواند ماهي صيد کند.

·       شاهزاده گفت: «چگونه؟»

·       او جواب داد: « من مي توانم تمام اب دريا را دهانم جمع کنم و ماهي ها را روي خشکي بمانند و روي زمين دم دم بزنند، آن وقت هر چه دلت مي خواهد ماهي جمع کن!»

·       اين را گفت و بلافاصله آب دريا را يکجا قورت داد. شاهزاده هم مشغول جمع کردن ماهي بود که ناگهان مرد خسته شد و بي اختيار آب دريا از دهانش به بيرون ريخت و شاهزاده در دريا غرق شد. سربازان مرد را دستگير کردند و نزد شاه بردند و جريان را به شاه گفتند که چگونه فرزندش را در دريا غرق کرده است. شاه خيلي ناراحت شد. دستور داد او را در همان دريا بياندازند.

·       او به شاه گفت:«قبله عالم! فرصتي بدهيد که بروم از مادر و برادرانم خداحافظي کنم و بعد به دريا انداخته شوم.»

·       آن ها پنج برادر بودند که با مادرشان زندگي مي کردند. خداوند به هر يک از اين برادران نعمتي داده بود که عجيب و غريب بود. يکي از ان ها که هماني بود که آب دريا را مي توانست در دهانش جمع کند، ديگري مي توانست روزها در زير آب بماند و زندگي کند. برادر ديگرش هر وقت که اراده مي کرد پاهايش دراز مي شد و ان يکي برادر، ان قدر گردنش محکم بود که هيچ چيزي نمي توانست به آن اسيبي برساند و برادر ديگر در برابر گرماي اتش در امان بود.

·       مخلص اين که تمام برادران خيلي شبيه هم بودند و تشخيص يکي از ديگري بسيار مشکل بود. آن برادر حکايتش را براي مادرو برادرانش تعريف کرد و قرار بر اين شد آن برادري که نفس زيادي داشت به جاي او نزد شاه برود تا او را به دريا بياندازد. برادر پر نفس نزد شاه رفت. به خاطر شباهت زيادش نتوانستند تشخيص دهند که او همان نيست که شاهزاده را غرق کرده است. او را به ساحل دريا بردند. به پاهايش سنگ هاي سنگيني بستند و به دريا انداختند. بعد از چند ساعت به دستور پادشاه که جنازه را از دريا بيرون اوردند با تعجب ديدند که او هنوز زنده است. شاه خيلي عصباني شد و دستور داد او را از بلندي کوه به پايين بيندازند. برادر پر نفس، از شاه تقاضا کرد براي خداحافظي به خانه اش برود و زودي هم برگردد. به او اجازه دادند به خانه اش برود و خداحافظي کند. او به خانه رفت و جريان را به آن ها تعريف کرد. پس برادري که پاهايش دراز مي شد به جاي او نزد شاه رفت. شاه دستور داد او را از بالاي بلندترين کوه به پائين بيندازند.

·       پس او را به بلنداي کوه بردند و از بالاي کوه به پائين انداختند. او پاهايش را دراز کرد و به زمين رسيد و هيچ اتفاقي نيفتاد. او را نزد شاه بردند. شاه تعجب کرد و دستور داد که گردنش را از تنش جدا کنند. برادر دراز پا مثل آن دو برادرش فرصتي خواست تا نزد خانواده اش برود و خداحافظي کند. او هم به جاي خودش برادري که گردنش مقاوم بود را نزد شاه فرستاد.

·       شاه دستور داد گردنش را بزنند. اما هر چه با تبر و شمشير زدند، گردنش هيچ صدمه اي نديد. تا اين که شاه دستور داد با تبر طلايي گردنش را از تنش جدا کنند. اما با تبر طلايي هم گردنش کوچک ترين آسيبي نديد. در اين حال شاه دستور داد او را در اتش بيندازند، که او هم براي خداحافظي نزد خانواده اش رفت و اين بار برادري که در برابر گرماي آتش در امان بود، نزد شاه رفت.

·       شاه دستور داد که کوهي از هيزم و چوب آتش زده شود و او را در آتش بيندازند. در آتشش انداختند و بعد از چند ساعت اتش فروکش کرد و شاه هم خوشحال که اثري از او باقي نخواهد ماند. ناگهان ديدند که او صحيح و سالم در ميان خاکستر نشسته است. شاه حيران ماند. به او گفت:« چگونه در برابر اين همه مجازات هيچ آسيبي به تو نمي رسد؟»

·       او گفت: « اگر قول بدهيد که ما را نکشند، جريان را برايتان تعريف مي کنم.»

·       پادشاه قول داد و ان ها را بخشيد. او جريان خودش و شباهت برادرنش و کارهايي که ان ها به طور معجزه آسا مي توانند انجام دهند را براي شاه تعريف کرده و شاه هم ان ها را جزو سرداران سپاه خود قرار داد و آن پس شاه در تمام جنگ ها و نبرد ها در برابر دشمنانش پيروز مي شد.

خاطره 243

درتاریخ 21 آبان 1394 مطابق 12 نوامبر2015 روز جهانی پنومونی در دانشگاه علوم بهزیستی وتوانبخشی با حضور عده ای از اساتید ومتخصصین اطفال کشور چشنی برگزار گردید وکیک آن توسط جناب آقای دکتر عباس مومن زاده افتتاح گردیدابتدا اینجانب در مورد تاریخچه روز جهانی  وخاطره گذشته در مورد پنومونی  صحبت نمودم :

اهمیت بیماریهای تنفسی که شایعترین علت  مراجعه بیماران به پزشکان میباشد و به ویژه کودکان زیر 5  سال حدود 500- 900 میلیون بار  در هرسال به پزشکان مراجعه می کنند در دسامبر 1991  ،  اولین کنگره مبارزه با عفونت های حاد تنفسی با شرکت 400 پزشک از 93 کشور جهان درایالات متحده آمریکا تشکیل ودرآنجا گفته شد :

در هرروز 10000  کودک  بر اثر عفونت های  حاد تنفسی می میرند واین مسئله قابل  چشم پوشی نیست .

Ten Thousand Death A Day  from One Cause  Can Not Be Ignord

تخمین زده میشود در هرسال 13 میلیون مرگ ومیر در کودکان زیر 5  سال وجود دارد که لااقل  چهار میلیون سیصد هزار نفر (4300000 )نفر از این تعداد مربوط به عفونت  های حاد تنفسی است   ،   که  سه چهارم آن مربوط به پنومونی هاست در آذر 1371 اولین کنگره بیماریهای تنفسی کودکان که اینجانب  دبیر برگزاری آن بودم در بیمارستان امام حسین تشکیل دادم ریاست کنگره جناب آقای دکتر علی اکبر ولایتی وزیر امور خارجه وقت به عهده داشتند ، در ان زمان  برای اولین مرتبه در ایران کتاب  جامع وتکس تنفسی کودکان با همکاری  خبره ترین اساتید دانشگاه های ایران تالیف نمودم ،  کتاب را با مشورت جناب پروفسور محسن ضیائی استاد سابق دانشگاه های ایران ورئیس بخش کودکان جرج تاون آمریکا ، نظرات ایشان در مورد فصول ومقالات رعایت گردید ، سپس مطالبی در زمینه پنومونی توسط جناب آقایان دکتر مومن زاده استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ودکتر محمد  تقی  صراف استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان گردید.

 

خاطره 244

درتاریخ 10 آذر 1394 با هواپیمای ایران ایر از فرودگاه امام خمینی عازم دوبی  شدم ولغایت تاریخ 13 آذر1394 در هتل اینترکن تینانتال مارینا ساکن شدم  ،

چندمین دفعه است که به دوبی آمدم ، چند مرتبه در کنگره علمی شرکت داشم یک مرتبه در کنگره تغذیه در راس الخیمه آبان 1388

سمینار تغذیه در راس الخیمه در آبان هاه 1388

سمینار شربت های گیاهی بر ضد سرفه در دوبی
19 دی ماه 1388
هتل اینتر کن تینانتال

 

کنگره مدیترانه ای ابو ظبی

1994

دوبی Dubai      

یک از شهر ها و شیخ نشین های هفت گانه امارات متحده عربی است ، این شهر در جنوب کشور ایران  ودر حاشیه خلیج  فارس واقع شده است ، و بیشترین جمعیت را در میان هفت  شیخ نشین دارد .

اولین اشاره تاریخی در دوبی درسال 1095 میلادی ثبت شده است ، اولین نشانه  شهر سازی در دوبی به سال  1799 بر میگردد  ، دوبی  درسال 1833 توسط شیخ مکتوم به  طور رسمی به عنوان یک شهر بنیان نهاده شد ،  تا به یک  بندر مهم تبدیل شد ودر سال  1966وبا کشف نفت در  دوبی ،  دوبی وکشور  قطر تصمیم به رام اندازی واحد پولی جدید گرفتند ، کم کم به یکی از منابع مهم بین المللی نفت تبدیل شد ،   دوبی جدید از زمانی که بریتانیا آن را در سال 1971 ترک کرد شروع به شکل گرفتن کرد ،  در این زمان ، دوبی به همراه ابوظبی و 4 شیخ نشین دیگر کشور امارات متحده عربی  را تاسیس کردند ، یک سال بعد شیخ نشین راس الخیمه به  کشور امارات پیوست  اما قطر وبحرین تصمیم  گرفتند هر کدام یک کشور مستقل باشند . 

در 1973 درهم امارات به عنوان واحد پولی رسمی امارات معرفی شد ، در سال 1979 در یکی از محله های دبی با نام جبل علی یک منطقه آزاد تجاری تاسیس شد امروزه دوبی به عنوان یک شهر جهانی وتجاری موفق ومهم جای خود را درمنطقه پیدا کرده است ، در سال 2013 دبی توانست حق داشتن وبرگزاری اکسپو 2020 را به دست آورد  ، 17 درصد از جمعیت دبی را اتباع اماراتی  تشکیل میدهند وبقیه از کشورهای دیگر که مهاجر هستند .

 

برج خلیفه یا برج دبی

آسمان خراشی در شهر دبی امارات متحده عربی است ، این برج با 163 طبقه قابل استفاده و828 متر ارتفاع ، در حال حاظر بلندترین سازه واسمان خراش  ساخته شده به دست انسان است .

آب نمای دبی

در بیرون برج فواره ای که 275 متر طول داردوقادر به پرتاب آب به ارتفاع 150 متری است

هتل 5 ستاره اتلانتیس

در جزیره مشهور نخل جمیرای دوبی واقع واز چشم انداز شفافی نسبت به  خلیج فارس برخوردار میباشد ،

مدینه جمیرا

به معنی شهر زیبا با مساحت بیش از  40 هکتاربزرگترین تفریگاه مجلل در دوبی است ، به گفته بسیاری از  لوکس ترین استراحت گاه های جهان است، برج العرب در پشت مدینه جمیرا است

 

خاطره  245

درتاریخ جمعه18 دی 1394در منزل اینجانب جلسه تفسیر قران اساتید دانشگاه توسط حجت الاسلام نقویان برگزار گردید واستادان دانشگاه های شهید بهشتی وتهران وایران شرکت داشتند

 

 

 

خاطره ٢٤٦

 در روز ٢١ بهمن ١٣٩٤ دربيمارستان رسالت تهران نوزاد دختر باوزن ٢٩٦٠ گرم متولد شد  درمعاينه سالم ولي بعد از ١٥ ساعت خونريزي واضح وروشن كه باكشيدن خون ها حدود 150 سی سی در ظرف جمع اوري شد از بيماريهاي خونريزي دهنده نوزادان وكمبود ويتامين كا و stress ulcer بررسي واقدامات لازم انجام وبراي اندوسكپي به بيمارستان مفيد اعزام گرديد مقدار خون تازه خارج شده بسيار زياد بود

بعد از 48 ساعت حال عمومی خوب شد و خونریزی قطع شد

 چنين موردي ٣ سال قبل درتاریخ پنجشنبه 22 تیرماه 1391 هم داشتم كه دربيمارستان فرمانيه بود

لطفا خاطره 200 را مطالعه فرمایید

 

خاطره 247

درتاریخ چهارم  فروردین1395 ،   بعداز مراسم دید وبازدید عید نوروز باستانی

 عازم سفر به کشور اسپانیا  شدم ، ابتدا از فرودگاه امام خمینی  وبا هواپیمای قطر ایرلاین به مادرید پایتخت اسپانیا وارد شدیم ، سپس با هواپیمای محلیIberia  ای بریا به جزائر قناری به مدت چهار روز رفتیم ودر هتل 5 ستاره  دریم هتل گران تاکانده Dream Hotel Gran Takande سکنی گزیدیم

 

وبعد از آن به مادرید پایتخت اسپانیا برگشتیم وبه مدت چهار روز در هتل 5 ستاره  ریتز مادریدRitz Madrid  سکنی گزیدیم ودرتاریخ 13 فروردین ماه 95 به تهران باز گشتیم.

این سفر چهارم میباشد که به اسپانیا سفر می کنم .

جزائر قناری Canary Ilands

راننده

بهشت کوچک

مجمع الجزائری در کشور اسپانیا است که متشکل از 7 جزیره اصلی ، تعدادی جزیره فرعی آتشفشانی در اقیانوس اطلس است ، این جزائر در ساحل شمال غربی آفریقا است وغرب کشور مراکش واقع اند وبا تنگه جبل الطارق به  راحتی اسپانیا را به آفریقا متصل می کند این جزائر خود مختارند اما زیر نظر دولت مرکزی اسپانیا اداره می شوند بزرگ ترین این جزائر  تنه ریفTenerife  است در حال حاضر لاس پالماس پایتخت جزائر قناری است ولی هر 40 سال پایتخت از لاس پالماس به  تنه ریف منتقل  می گردد .   تنه ریف دارای دو فرودگاه است فرودگاه جنوبی  TFS  وفرودگاه ،    Tenerife South Airportوفرودگاه شمالی Tenerife North Airport TFN 

اکثرا فکر می کنند به خاطر قناری به این اسم نامیده اند اما اینطور نیست وقناری اریشه لاتین به معنی سگ است وگران کاناریا سگ های بزرگ معنی میدهد  وقناری به معنی سگ عظیم الجثه است ، اولین دفعه فاتحان جزیره با حمله سگ های عظیم الجثه وغول پیکر مواجه شدند وبهمین علت جزائر قناری نامیدند ،از دواستان سانتاکروس ولاس پالماس تشکیل شده است .  سیام پارک در قسمت جنوبی جزیره و لوروپارک در قسمت شمالی جزیره قرار دارد ، سیام پادشاه وقت  تایلند درسال1913تنه ریف را از نزدیک دید وشیفته آن شد دستور داد یک دهکده تایلندی دران بسازند ودخترش 80 سال بعد آنجارا گسترش دادوبه پارک زیبای گردشگری در آورد، جزائر قناری شاید یکی از بهترین مکان های دنیا برای گشت وگذار وثبت خاطرات رویائی باشد پیاده روی درکوچه های سنگفرش تا تپه های سرسبز وکمی استراحت در سایه درختانی با برگ های پهن وتیره که ویژه درختان استوائی است  ، اداره گردشگری اسپانیا همیشه از شعار تبلیغاتی دوباره جوان شوید برای سفر به جزایر قناری استفاده می کند ، در جزیره تنریف با دیدن کوهستان ال تیده این آتشفشان بزرگ در سال 2007در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد ه وسومین آتشفشان فعال وبزرگ در دنیا است ، در اطراف این کوه تور های مختلف آب های معدنی دارد که طرفداران زیادی را به خود جلب می کند  ، پارک های طبیعی کرن کاناریا دارای هزاران گونه نادر گیاهی وجانوری دارد ، یکی از جاذبه ها ی طبیعی وعجیب جزایر قناری ،  روکوسینکادوست که بومی ها آن را انگشت خدا می نامند

 چون صخره ی بلندی است که به صورت عمودی روی زمین قرار گرفته وداستان های باستانی جزایر قناری می گوید انگشت خدا توانسته است ای صخره را به این حالت نگهدارد معلوم نیست روکوسینکادو تا چه زمانی قادر است به همین شکل بایستد ، ولی تا امروز توانسته است حد اقل 90% توریست های جزایر قناری را به خود اختصاص دهد وبه تماشای خود جلب کند

بزرگ ترین کلکسیون طوطی جهان در لوروپارک Loro parquet  در  شمال جزیره تنریف قرار گرفته که دارای بیش از 3000 انواع طوطی مختلف است  لووپارک تنریف دارای اکوواریوم، قسمت نگهداری وشوی آکروباتیک نهنگ ها ودلفین ها وهمچنین پنگوئن ها می باشد ، سیام پارک هم در جنوب جزیره میباشد که رفتن به آن به همه مسافرین توصیه می شود .

غذا در جزایر قناری چیزی است بین فرهنگ اسپانیائی ، آمریکای لاتین وآفریقا غذا ها بیشتر سبزیجات وماهی ها ، خوراک ماهی سانکوچوکاناریوست که  همراه با سس مخصوص به نام موخو این ماهی نوعی ماهی سفید است با گوشت ترد وخوشمزه ، تاپاس هم یکی از خوراکی های معمول جزایر قناری است .

باغ گل های  اورکیده رویائی ترین قسمت پارک محسوب می شود ، درختان غول که اژدها نام دارند، این ها الهه های گیاه جزایر قتاریند  ، این درختان که لابلای نخل های سر به فلک کشیده پارک  قرار گرفته اند عمری 1000 ساله دارندوپوشش گیاهی این جزیره هستند.

اگر سری به جزیره لاس پالماس بزنیم میتوان از خانه کریستف کلمپ هم بازدید نمود این خانه تا  50 سال  پیش زندان بود

در تاریخ چهارم فروردین 95حدود ساعت 11 شب به هتل وارو وتاریخ پنجم فروردین بعد از گشتن شهر با تور جهت بازدید کوه آتشفشان رفتیم دربین راه از باغ انگوری که سابقه بیش از 200 سال ذکر می کردند ودر ان باغ انگور درختانی وجود دارد که از 200 سال قبل بوده باتنه های کلفت ودر داخل وسائل چوبی که سابقه 200 ساله ذکر می کردند و امروزه وسائل مدرن تر شده وبرای تهیه شراب استفاده می شد در آنجا گل قشنگ دیدنی ملاحظه کردم به نام Piminta  که خیلی زیبا بود ، بعد  عازم کوه Teleferico del Teide شدیم که فوق العاده جالب ودیدنی که در پارک ناسیونال واقع شده وکنار آن انگشت خدا که معروف شده است دیده می  شودکه این آثار وپارک ناسیونال در سال  2007 جزء آثار   یونسکو ثبت گردیده است بالا رفتن کوه به علت باد شدید وسرمای  منهای  6 درجه تله کابین تعطیل کردند ونتوانستیم به بالا ترین قله کوه برسیم در برگشتن از کاکتوس های بسیار زیبا که فراوان در زمین های سنگی آتشفشانی قناری  رشد کرده تماشا کردیم ، در بین راه از قهوه مخصوص  به نام باراکیتو کافی مخصوص قناری آیلند ،  که از شیر ووانیل وقهوه اسپرسو ومواد دیگر تهیه می شد بدون  مواد الکلی گفتیم آماده نمود   که خیلی خوشمزه بود ، در سابقه این نام حکایت جالبی نقل نمودند که 40-50 سال  قبل شخصی به کافه ای مراجعه  وچند ماده را ذکر می کند واصرار می کند این چنین قهوه تهیه شود وهرروز مراجعه وهمان قهوه را سفارش میدهد ونام او باراکیتو بوده واین گونه قهوه باراکیتو معروف می شود وقهوه قناری آیلند شهرت می یابد ، معروف است که 50 سال قبل جزیره حدود 200000 نفر جمعیت داشته اما امروزه  به 2000000 نفر افزایش یافته ولیکن هر سال 14000000 نفر توریست دارد وحدود 700 هتل ایجاد شده است

در تاریخ جمعه  ششم فروردین 95 با تور محلی عازم لوروپارک Loro Park شدیم، لوروپارک در تنریف شمالی است ابتدا تنریف شمالی ایجاد شده ومردم بیشتر در آنجا سکونت دارند بعد از آن تنریف جنوبی که اکثرا هتل است وتوریست ها غالبا در تنریف جنوبی هستند فاصله بیش از 85 کیلومتر است و (اگر مثل ما اشتباه موقع امدن فرودگاه شمالی بیائیم باید برای رفتن به تنریف جنوبی با تاکسی 100 یورو خرج کنیم ) به هر حال لوروپارک که پارک قشنگی است ودیدنی های زیادی دارد پنگوئن ،  شیر آبی  ، شمپانزه های مختلف ،انواع واقسام طوطی ها ، فلامینگو بسیار زیبا ، انواع وبه رنگ های مختلف  اورکیده ، پاندا های قرمز ، Gambian Market  ، لاک پشت GiantTortoises   ، ببر ، دولفین ها ، شو دولفین ها که در سالن 3000 نفری نمایش می دادند ، ودیدنی های دیگر که مورد توجه بازدید کنندگان بود و به ویژه برای کودکان جالب توجه بود بازدید کردیم وعصر هم در کنار دریا که با شن نرم وسیاه بود برعکس ساحل تنریف جنوب که با شن های نرم کرم و سفید  تزیین شده بود ، جلب توجه می کرد ، حدود 10 ساعت با رفت و برگشت طول کشید.

روز هفتم فروردین 9594 : در تنریف جنوبی در کنار دریا قدم زدیم  

روز هشتم فروردین  95 از جزایر قناری واز فرودگاه تنریف شمالی عازم مادرید شدیم در هتل 5 ستاره ریتز که در سال 1910 ساخته شده وهمچنان زیبا وقشنگ وبسیار تمیز میباشد وارد وعصرهمان روز باخیابان های اطراف هتل آشنا  شدیم این دومین مرتبه است که به مادرید آمدیم دفعه اول درسال 1359 بود ، دومرتبه هم درسال  1389 وقبل از آن به بارسلون رفته بودم .

روز نهم فروردین 95 با سیتی تور تمام شهر مادرید گشتیم ، از رویال پالیسPalacio Real  که بسیار زیبا بود بازدید نمودیم ،پلازا مایور Plaza Mayor ، پورتادل سول Puerta deg sol(دروازه خورشید ) ، میدان کولون Plaza de Colon  ، میدان سیبلسPlaza de Cibeles    ، دروازه الکالا  Puerta de Alcala در سال 1778 توسط معمار  ایتالیائی ساخته شد .

در تاریخ دهم فروردین 95 : از پارک رتریوRetiro Park   در مادرید که به پارک باز نشسته ها معروف است وساعت ها لازم است تا همه قسمت هارا ببینیم در وسط پارک ساختمان بسیار زیبا در کنار دریاچه مصنوعی که ایجاد کرده اند مشاهده می شود ،  رتیرو پارک محبوب ترین پارک مادرید است ودر آن یک دریاچه بزرگ ، آثار تاریخی ، وچند موزه که قابل توجه ترین آن موزه ارتش  Museo del Ejercito است قرار گرفته است .

در تاریخ 11 فروردین 95: مجددا از قسمت های مختلف شهر بازدید نمودیم ، ابتدا به موزه پرادو رفتیم Museo Nacional  del Prado  که از قرن 12 تا 19 نقاشی های بسیار معروف جمع آوری شده بوسیله گویا Goya  در طبقه هم کف وبیش از 3000 نقاشی های  معروف از  نقاشان بنام ودر طبقه زیر زمین مجسمه های  زیاد تهیه شده بود دیدن کردیم .

بعد از آن به باغ گل ها RealJardin Botanico ( The Royal Botanical Garden)  رفتیم  ، که بوسیله  پادشاه فرناندو 6 در اکتبر 1755 پایه گذاری شده وکارلوس 3 تغییراتی داده است ،  گل های مختلف از جمله گل های لاله به رنگ های مختلف درختان بیش از 100 سال عمر وتنه بسیار حجیم دیدن کردیم .

سپس از موزه سوفیا Museum  Reina Sofia   که در 4 طبقه بود بازدید کردیم .

مجددا به میدان مایر رفتیم  عصر که  به هتل باز گشتیم کیک تولد  زیبا با شمع وگل به عنوان تولد همسرم که در 30 مارچ است در اطاق هتل گذاشته بودند که هتل کار زیبائی انجام داده بود .

 

در تاریخ 12 فروردین 1395 با قطر ایر لاین البته دیروقت عازم تهران شدیم ودر صبح 14 فروردین 95 به فرودگاه امام خمینی باز گشتیم .

مادرید

در تاریخ 8 فروردین 95           

مادرید پایتخت اسپانیا است ، شهر تاریخ ، موسیقی ، شور وهیجان وفوتبال است ،  مادرید را میتوان نمونه کوچک کشور اسپانیا دانست از تمام سنت ها وجذابیت ها یی که در این کشور وجود دارند ، چیزی هم در مادرید پیدا می شود ، هم اکنون اسپانیا سیزدهمین قدرت اقتصاد جهانی می باشد ،از مراکز خرید مادریدمنطقه سول سالامانکا است کفش ولباس های مارک دار را از فروشگاه های این منطقه میتوانید خریداری کنید ، صبح های یکشنبه بازار لاراسترو La Rastro که یکی از بزرگترین یکشنبه بازار های اروپا است .

جاذبه های گردشگری

کلیسای المدینا

میدان مرکزی مادرید

کاخ سلطنتی Palacio Real    بنای این کاخ توسط آرشیتکت ایتالیایی جیووانی  ساچتی وبه دستور فلیپ پنجم در سال1736 شروع وتا سال 1764 به طول انجامید ، قبلا در این محل کاخی بوده که در اثر حریق ازبین رفته است.

موزه پرادو : یکی از غنی ترین موزه های دنیا است ودر آن بیش از 3000 تابلو عالی ونفیس گردآوری شده است

پارک رتیرو: که دارای فواره ها ومجسمه های زیبایی می باشد

رویال پالاس محل اقامت پادشاه اسپانیا است

پلازامایور : محلی است که درقرن 16 و17 محل تجمع وسرگرمی وجشن وسرور مردم بوده  ومراسم  مهیج گاوبازی در آن برگزار می شده است  ، امروزه مراسم گاوبازی دراین محل انجام نمی شود وبه یک مکان توریستی تبدیل شده است .

میدان پارتادل سول : در نزدیکی پلازامایور دروازه سول قرار دارد اهمیت این منطقه سبک معماری و واقع شدن کیلومتر صفر در آن است ودر کنار میدان تابلویی که روی آن کیلومتر صفر حک شده است .

میدان پارتا آلکالا  :  طاق پیروزی درسال 1778توسط آرشیتکت معروف  ساباتین بنا شده است.

قلب مادرید ، میدان دروازه خورشید یا Puerta Del Sol  در قسمت جنوبی شهر است که با دو مجسمه معروف مشخص شده  ، مجسمه پادشاه کارلوس سوم ومجسمه خرس ودرخت که نماد خانواده سلطنتی اسپانیا ونماد مادرید به شمار میرود ، تزدیک میدان خورشید میدان مشهور دیگری به نام پلازا مایور قرار دارد که از شلوق ترین ومحبوب ترین میدان های شهر است که دارای ساختمان های قدیمی به سبک معماری گوتیک با رستوران ها وکافه هاومغازه ها دورتا دورش را پر کرده ،  ساخت پلازا مایور در قرن 17 وبه دستور پادشاه فلیپ سوم آغاز شد ومجسمه فلیپ سوم در وسط خود نمایی میکند . دروسط میدان خورشید مجسمه پادشاه چالز سوم میباشد ، مجسمه دیگر یک خرس در کنار درختی  که حدود 20 تن وزن دارد .

 ساختمان رویال پالاس که محل اقامت پادشاه اسپانیا است با وسعت 135000 متر مربع و2800 اطاق است ،  موزه پرادا با 2132 سال سابقه تاریخی وبا بیش از 7000 تابلو نقاشی وبیش از 700 مجسمه قرن 12تا 19 میلادی از جمله شاهکار های نقاشی نقاش برجسته دنیا مهمترین نقاط دیدنی مادرید است .

 

خاطره 248

در تاریخ پنجشنبه 26  فروردین لغایت 26 فروردین 1395 جهت شرکت در هفتمین سمینار تغذیه نستله که در شهر باکو ی آذربایجان تشکیل شد شرکت نمودم ودر هتل فرمونت که در بالای تپه ای مشرف به شهر باکو  به صورت سه شعله شمع زیبا ساخته شده سکنی گزیدم .

این کشور در سال 1918 میلادی آذربایجان نامیده شد قبلا به نام آلبانیا نامیده می شد ودر زمان استالین تغییر نام داد ، در جنوب رشته کوه های قفقاز وشمال رودخانه ارس ودر کنار دریای خزر واقع شده است مرز های ان ارمنستان ، ایران ، گرجستان  ، روسیه ، ترکیه  میباشد .

سابقه ماد ها ، هخامنشیان به رهبری کورش از قرن نهم قبل از میلاد ذکر میشود.

ساسانیان در سال 677 میلادی در این محل حاکم شدند ، غزنویان وسلجوقیان سپس حمله مغول ودر زمان شاه اسمعیل صفوی زمانی به اشغال  ترکان عثمانی ودر  زمان شاه عباس باز پسگیری شدند در زمان افشاریه وقاجاریه در  زمان پیمان گلستان وترکمن چای از ایران جدا گردید( در سالهای 1193 – 1207 خورشیدی)

در سال  1991 جمهوری آذربایجان  اعلام  استقلال کردوایاز مطلب اف نخستین رئیس جمهور انتخاب شد ، الهام علی  اف رئیس جمهر فعلی است .

باکو

پایتخت جمهوری آذربایجان ، بزرگ ترین شهر وهمچنین بزرگ ترین بندر این کشور است ، در ساحل غربی دریای خزر ویکی از مناطق نفت خیز جهان است  ، باکو پرجمعیت ترین شهر  قفقاز  است ، بخش قدیمی شهر همراه با برج وحصار قلعه شهر که از سده های میانه بجا مانده ویکی از آثار ثبت شده در یونسکو به عنوان میراث فرهنگی جهانی است ،نام باکو نامی پهلوی میباشد که از باد کویه گرفته شده است این شهر را انوشیروان بنا کرد  ،  اولین شواهد مستند مرتبط با باکو به قرن ششم میلادی باز میگردد واز آنجا که از آن زمان اغلب بخشی از شاهنشاهی های ایران بوده است پیوند تاریخی با آن ها دارد ، در قرن 14 و 15 بخشی از ایران صفوی بود ، حکومت عثمانی در قرن 16 میلادی طی دوره ای کوتاه به قسمت باکو حاکم شد ، نادرشاه افشار توانست دوباره به ایران باز گرداند ،  در جنگ های روس وایران در زمان فتحعلی شاه بر اساس عهد نامه گلستان وترکمان چای به دست روس ها افتاد وباکو در اواخر قرن 19 ودهه اول قرن 20 بزرگ ترین مناطق نفت خیز جهان بود.

جاذبه های گردشگری

قلعه دختر ، پارک مفاخر ، مراکز خرید باکو ، تالار ملی باله ، آبچری شهر ، زیارتگاه بی بی حکیمه ، برج دختر باکره

 

خاطره 249

آنکارا

درتاریخ11تا14 خرداد1395برای چندمین مرتبه به کشور ترکیه وسومین مرتبه است که به آنکارا سفر نمودم ودر هتل 5 ستاره شرایتون سکنی گزیدم .

اولین مرتبه در سپتامبر 2002 در ششمین کنگره بین المللی تروپیکال اطفال ترکیه در آنکارا که در هتل شرایتون  برگزار گردید  شرکت نمودم :

انسان از همان آغاز خلقت ، نیاز مند آن بوده که محیط اطراف خودرا بشناسد ، باپیشرفت روز افزون علم وتوسعه ناوگان حمل ونقل  هر روزه بر تعداد سفر ها ومسافران افزوده می شود از طرف دیگر ارتباط بین افراد در کشور ها به طرق مختلف تسهیل شده بطوری که امروزه اصطلاح  " دهکده جهانی "  شکلی ملموس و معنائی عام یافته است . تردد بین کشور ها به حدی است که وقتی افراد حاضر در خیابان ها یا حتی متروی شهر های معروف جهان را می بینیم ، به اسانی در می یابیم که از نژاد ها ،  رنگ ها و سرزمین های مختلفی هستند که برای گردش ، تجارت ، بازدید از اقوام ، دوستان به رفت و آمد می پردازند . از این رو موارد مرتبط با  " گردشگری " به یکی از مسائل مهم در هر کشور تبدیل شده است . بدون شک تردد میلیون ها مسافر تاثیر زیادی بر اقتصاد کشور ها دارد . هرسال بیش از 22000000 نفر گردشگر به ترکیه سفر می کنند .درمیان همسایگان ایران  ، ترکیه یکی از مهم ترین و کهن ترین کشورهائی است که روابط تاریخی ، اجتماعی وفرهنگی بین کشور ما را دارا است .ترکیه پل ارتباطی بین ایران واروپا است و بالعکس ایران نیز شاه راهی است که کشور های آسیائی را با ترکیه مرتبط می سازد

حکومت ترکیه جمهوری چند حزبی است دین رسمی اسلام  اکثرا سنی و حدود 20 درصد شیعه هستند  ورئیس جمهور و نخست وزیر دارد پایتخت آن آنکارا است .وپول آن  لیر است . ترکیه با بلغارستان ویونان ، دریای اژه ، عراق ، سوریه ، دریای مدیترانه ، دریای سیاه ، ارمنستان  ، گرجستان وایران هم مرز است 95 درصد از خاک ترکیه در قاره آسیا که به آناتولی شهرت دارد و5درصد خاک آن در قسمت اروپائی قرار دارد واین دوقسمت بوسیله دریای مرمره از هم جدا میگردند درجه هوا در فصول مختلف بین 4 درجه سانتی گراد و 32 درجه سانتی گراد است وآب وهوای متنوع دارد و 4 فصل ان قابل تشخیص است  ، ناحیه جنوب ترکیه گرم ترین درجه حرارت را دارد .

زبان ترکی زبان رسمی ومادری ساکنان ترکیه است ویکی از قدیمی ترین زبان های دنیا است . زبان ترکی جدید ، بنام ترکی آناتولی از ریشه ترکی عثمانی است ودر اواخر قرن 18 بوسیله سلجوقیان به آناتولی وارد شده است پس از اعلام جمهوری در سال 1923میلادی الفبای لاتین جایگزین الفبای عربی شده است . 80 درصد جمعیت از نژاد ترک وحدود 17 درصد از نژاد کرد و 3 درصد از نژاد های مختلف می باشد .طبق نظر باستان شناسان نخستین قومی که در آناتولی زندگی میکرد مربوط به قوم هیتیان بوده است که 2000 سال قبل از میلاد مسیح می زیستند وآتاتورک هم اعلام میکند من ترک هستم ونژاد وزبان من بزرگ است . فوتبال محبوب ترین رشته ورزشی آن ها است وقرار است جام جهانی 2020 در کشور ترکیه برگزار گردد که هم اکنون تبلیغات آن در تمام شهر های ترکیه نمایان است .

آناتولی زادگاه تمدن یونان دانسته اند ماد ها ، هخامنشیان ،یونانیان ، رومیان وقبیله های ترک سلجوقی و عثمانی از جمله اقوامی هستند که نامشان در هر یک از دوره های تاریخ این سرزمین نقش بسته است . امپراطوری روم درسال 196 میلادی بر آناتولی تسلط یافت وپس از تجزیه امپراطوری مزبور این سرزمین به روم شرقی پیوست وشهر بیزانس ( استانبول ) به پایتختی امپراطوری روم شرقی انتخاب شد وتا سال 1453 دوام آورد در قرن 11 میلادی سلجوقیان بر ان سرزمین تسلط یافتند بعد از مدتی دولت های کوچک در گوشه وکنار مملکت پدید آمد که مملکت ترکان عثمانی یکی از آن ها بود عثمانی ها ابتدا از سلجوقیان اطاعت میکردند وبعد از ان که سلجوقیان در سال 1299 میلادی منقرض شدند اعلام استقلال کردند . دولت عثمانی یک دولت اسلامی بود که تقریبا از شرق تا غرب را زیر سلطه داشت و این سلسله با عمر تقریبا 700 ساله طولانی ترین حکومت در سرزمین های اسلامی را داشت .

در سال 1402 میلادی ، امیر تیمور گورکانی به کشور عثمانی حمله کرد و بایزید اول سلطان عثمانی را اسیر نمود وپس از بازگشت تیمور بین پسران بایزید اول بر سر جانشینی پدر چنگ در گرفت و سرانجام در سال 1413 محمد بر برادران دیگرش پیروز شد وبنام سلطان محمد بر تخت نشست وی درسال 1453 میلادی شهر اسلامبول را که بنام قسطنطنیه نام داشت تصرف کرد وبنام سلطان محمد فاتح بر وسعت امپراطوری عثمانی افزود ونواحی بالکان را قلمرو خود کرد وپس از سلطان محمد بایزید دوم بجای پدر به سلطنت رسید ومصر را ضمیمه امپراطوری عثمانی کرد جانشینان او در طی سال های بعد الجزائر ، مجارستان ، والاکیا ، مولداوی ، سوریه وعراق را نیز ضمیمه خاک غثمانی نمود ، سلیم دوم هم در سال 1571 قبرس را تصرف نمود در جنگ های طولانی روس وعثمانی که تا سال 1774 ادامه داشت دولت عثمانی سرزمین های زیادی را از دست داد در دهه قرن 19 سیاست براندازی ارامنه صد ها هزار نفر ارمنی قتل عام شدند جنگ های بالکان هم منجر به از دست دادن تمام سرزمین های اروپائی شد در جنگ جهانی اول با نزدیک شدن عثمانی ها با آلمانی ها روسیه وانگلستان با هم همدست شدند و نواحی سوریه ، فلسطین ، لبنان ، بین النهرین و عربستان را از دست عثمانی ها جدا ساختند . ایتالیا ویونان هم تصرف کردند و آخرین سلطان عثمانی در سال 1922 از سلطنت به رهبری مصطفی کمال پاشا خلع گردید و در اکتبر 1923 جمهوری ترکیه اعلام موجودیت کرد و مصطفی کمال پاشا که آتاتورک یا پدر ملت ترک لقب گرفته بود به ریاست جمهوری رسید و14 سال بر ترکیه حکومت کرد وسرانجام درسال 1938 درگذشت  .

ترکیه در جنگ جهانی اول نخست بی طرفی اعلام بعدا به آلمان وژاپن اعلام جنگ داد وبعد از جنگ روابط میان ترکیه وشوروی بر سر تنگه بسفر وداردانل به شدت تیره شد .

در زمان صفویه بین ایران صفوی وترکیه عثمانی  صورت گرفت یکی از جنگ های مشهور بین صفویه وعثمانی چنگ مشهور چالدران بود  که در سال 1514 میلادی ( 920 هجری قمری ) که میان یاور سلیم وشاه اسماعیل صفوی روی داد و به پیروزی سلطان عثمانی منتهی شد یاورسلیم که پس از بایزید دوم به حکومت رسید با هدف حذف دولت صفویه وفتح تمامی ایران به شرق هجوم آورد ولی در جنگ نهایتا از شاه اسماعیل صفوی شکست خورد وپس از آن پیمان صلح عثمانی وصفویه  در سال 1555 میلادی  (963 ه-ق )بسته شد و این اولین پیمان صلح بین دو امپراطوری بود .در زمان سطنت مراد سوم 1574-1595 میلادی بار دیگر میان دو امپراطوری  بر سر تسلط قفقاز جنگی در گرفت سرنوشت این دوره از جنگ با انعقاد قرارداد صلح بین دوکشور در سال 1590میلادی به سود مراد سوم ( عثمانی ) تمام شد . شاه عباس اول بدلیل جنگ هم زمان ازبک ها و عثمانی ها  ابتدا صلح با عثمانی بست وبعد از  غلبه بر ازبک ها جنگ با عثمانی را آغاز کرد وتا عمق آناتولی پیشرفت وسپس درسال 1624میلادی به عراق تاخت و با فتح بغدادعراق را از عثمانی جدا کرد و به ایران ملحق نمود  با فروپاشی سلسله صفویه به دست شورشیان افغان ،  روسیه و عثمانی به سوی ایران کشیده شدند وعثمانی توانستد در فاصله سال های 1723-1725  میلادی ( 113 6-1138 ه-ق ) شهر های تفلیس ، کوری ، ایروان ، نخجوان ، گنجه ، کرمانشاه ، لرستان ، همدان ، مراغه ، تبریز و اردبیل را اشغال کنند اما قدرت گرفتن نادرشاه  افشار ،  عثمانی وروسیه را مجبور به عقب نشینی از این شهر ها کرد   .

در دوره کریمخان زند هم جنگ هائی میان ایران وعثمانی در آناتولی شرقی وعراق روی داد که به تصرف بصره توسط کریمخان زند منجر شد و سرانجام قرارداد صلح در 1823 میلادی بین دوکشور به امضا رسید واین جنگ ها پایان داده شد

آنکارا

آنکارابه عنوان پایتخت ترکیه که از زمان اعلام جمهوری 1923 میلادی به پایتختی انتخاب شد ، این شهر در گذشته با عنوان آنگورا پایتخت ترکیه بود ، آنکارا به عنوان یکی از شهر های امپراتوری بیزانس مورد حمله فارس ها واعراب قرار گرفت ودر سال 1073 توسط ترک های سلجوقی سقوط کرد ، بعد از جنگ جهانی اول  ،  آتاتورک  ،  رهبر ملی گرای ترکیه این شهر را به عنوان مرکز مقاومت در مقابل دولت اوتامان وتجاوز قدرت های یونانی برگزید ، واز سال 1923 آنکارا به عنوان پایتخت ترکیه اعلام شد ، آنکارا بعد از استانبول مقام دوم را در صنعت دارد .

معماری آنکلرا نشان دهنده تاریخ متفاوت این شهر در دوره های مختلف است ، آثاری از معماری گذشته این شهر باقیمانده عبارتند از : یک قلعه ویک قبرستان که از بیزانس ها باقی مانده است ، مسجد علاء الدین که با یک مناره در نزدیکی این قلعه قرار دارد وتاریخ آن به دوره سلجوقی بر می گردد ، همچنین ساختمان های بجا مانده از سلسله اوتامان عبارت است ازمزار محمد پاشا1464 ، یک بازار متعلق به قرن 15 ویک کاروانسرا که امروز به موزه تمدن  های  آناتولی تبدیل شده است .

از مکان های فرهنگی این شهر   کتابخانه ملی ، دانشگاه آنکارا (تاسیس 1956) ودانشگاه فنی خاورمیانه 1956 را نام برد .

مهم ترین موزه : موزه تمدن های آناتولی ، موزه فرهنگ شناسی ، موزه آتاتورک که در آرامگاه آتاترک واقع شده است.

خاطره 250

درتاریخ چهارم تیرماه 1395 مطابق 18 رمضان وشب قدر به دعوت نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران از  نمایندگان جامعه پزشکی از شیرخوار گاه آمنه واقع در خیابان ولی عصر بالاتر  از میدان ونک بازدید نمودم :

در موقع بازدید  صدای کودکان تمام فضای راهرو به گوش میرسید ساعت شام  کودکان  بود واطاق پر از میز وصندلی های کوچک مملو از خنده وشوخی  های  بچه گانه کودکان  شیر خوارگاه  آمنه بود ، کودکانی که  وقتی  آدم بزرگی  می بینند برایشان فرقی  نمی کند او مادرو  پدر است یا  غریبه  آن ها با تمام عشقشان دست های  خود را باز می کنند ، می دوند به سمتت ودر حالی که  نگاهشان  دلت را نشانه میرود ، تمام نیاز شان را در یک جمله  خلاصه می کنند   < بغلم کن >

اطاق خواب باتختوخواب  های بسیار خوشرنگ وزیبا وکوچک  ودر اطاق های دیگر وسائل بازی اما کودکان  دنبال  محبت  هستند ، دنبال پدر ومادر هستند ، نیاز روانی کودکان ومحبت کردن به کودکان  از نیاز های مادی بالاتر است .

افطار جامعه پزشکی با میزبانی کودکان ساکن شیرخوار گاه آمنه باز شد وزیر رفاه ، رییس واعضاء سازمان نظام پزشکی ، مسولان بهزیستی استان تهران ، اعضاء  کمیسیون بهداشت مجلس  شورای اسلامی ، روسای انجمن های پزشکی حضور داشتند ، آقای دلبری مدیر کل سازمان بهزیستی استان تهران اظهار داشت در سال 94 هر ماه 55 کودک بی سرپرست  صفر تا 6 ماهه  به بهزیستی استان تهران که 50 % در سطح استان تهران رها شده  بودند  اضافه گردید

خاطره 251

درتاريخ ٢٩ تير ماه ١٣٩٥ دختر ٦ ساله كه از نوزادي به مطب جهت چكاپ وواكسيناسيون ودرمان مي امد اين دفعه با نقاشي خودش، پزشك با امپول وشكلات دسته دار ترسيم نموده بود ودر باره ان توضيح ميداد

خاطره 252

درتاریخ 6 مرداد 1395 تا تاریخ 9 مرداد 1395 با هواپیما ایران ایر به استان اردبیل مسافرت نمودم ودر هتل 4 ستاره لاله  سکنی گزیدم .

روز اول ازشهر سرعین بازدید وشب به اردبیل رفتم برای بازدید دریاچه شورابیل روز دوم از بقعه شیخ صفی وچینی خانه  ومحل دفن شیخ صفی وفرزندش ونوه اش ودر محلی دیگر محل همسر ودر جای دیگر در بقعه قبر شاه اسمعیل صفوی بنیان گزارسلسله صفوی ، چینی خانه با چینی های اهدائی پادشاهان ولباس شیخ صفی ملاحظه گردید، بعد از مسجد عال قاپواردبیل  ومسجد جامع اردبیل که در سال 1278 ه-ق بنا شده  وسپس از مسجد محله ابراهیم آباد وسفره خانه شاه عباس که در حمام تاریخی ابراهیم آباد می باشد  که قبلا حمام بوده  واکنون متاسفانه به سفره خانه تبدیل شده است بازدید نمودم بعد از آن ازجنگل های بسیار زیبا فندقلو که تمام جنگل از درختان فندق ودیدنی میباشد دیدن نمودم در این زمان مه شدیدی تمام منطقه را در برگرفته  بود واز چند متری دید نداشتیم سپس برای بازدید گردنه حیران وتله کابین حیران رفتیم که در اثر مه غلیظ نتوانستیم تمام قسمت هارا ببینیم هوا هم بسیار سرد بود وماهم آمادگی مقابله با آن نداشتیم یعنی فکر نمی کردیم در ماه مرداد این قدر سرد باشد که حتی احتیاج به شوفاژداشته  باشیم ، روز بعد به شهرستان مشکین شهر رفتیم که مرتفع ترین پل معلق در خاور میانه که ایجاد شده وتوریست های زیاد برای بازدید آمده بودند در دوطرف وسائل پذیرائی متعددی به چشم میخورد درشکه ، اسب ، ماشین های قدیمی که همه با آن عکس می گرفتند ، وسائل بازی برای بچه ها وغیره که برای جذب توریست کمک کننده است .در باز گشت  از کلخوران که در اثر زلزله ویران شده ودر جای دیگر بنا ساخته شه بازدید وبعد از آن از ویلادره که بسیار دیدنی است وآبی دارد که معتقدند با  خوردن این آب سنگ های کلیه برطرف میشود ، عصر هم  از بولاخ لر( چشمه ها)  در  شهرستان  نیر بازدید نمودم .

روز آخر از دامنه های الوارس وسبلان بازدید وپس از صرف نهار در تاریخ 9مرداد با هواپیمای ایران ایر به تهران برگشتیم .

اردبیل

شهر اردبیل یکی از کهن ترین شهر های ایران به شمار می رود ، این شهر چندین قرن مرکز آذربایجان وزمانی پایتخت کشور ایران بوده است ، کوه سبلان در مغرب اردبیل قرار گرفته است وبلند ترین قله آن با ارتفاع 4870 متر  ،  همچون عقابی شهر را زیر شهپرهایش گرفته است ، مردم اردبیل همواره از کوه سبلان با احترام وتقدیس یاد می کنند .

شهر اردبیل از سمت شمال با شهرستان گرمی ودشت زیبا وپربرکت مغان ، از مشرق با استان گیلان ورشته کوه های طوالش ، ازجنوب با شهرستان خلخال وقسمتی از شهرستان میانه ،  واز مغرب با شهرستان های سراب و مشکین شهر همسایه است .

آب وهوای معتدل کوهستانی اردبیل ، به همراه چشمه های آب گرم متعدد از جمله  سرعین ، سردابه ، برجلو ---- در دامنه کوه آتشفشان  سبلان ، سالانه هزاران نفر مردم گرمازده را در فصل تابستان به سوی خود جذب می کند .

در میان چشمه های آب گرم اردبیل ، چشمه آب گرم سرعین در میان مردم دیگر شهر ها معروف تر است وبا امکانات مناسبی که در محل آب گرم دارد ، پذیرای میهمانان  خود را از دورترین نقاط ایران می شود .

 

دیدنی ها

کلخوران ، شیخ جبرائیل  ، بقعه شیخ صفی اردبیلی ، چینی خانه  ، گردنه حیران وتله کابین حیران  واقع در جنگل های فندقلو ، حمام ، بازار  ، دریاچه شورابیل ، دامنه های آلوارس وسبلان ، آبشار سردابه  ، مرتفع ترین پل معلق خاور میانه در مشکین شهر ، حمام تاریخی که به رستوران سنتی بسیار قشنگ تبدیل شده است ،ویلا دره ،  بولاخلار ( چشمه ها) در شهرستان نیر

بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی : مجموعه بناهائی که به نام ، <بقعه شیخ صفی > شناخته می شود ، یکی از زیباترین بناهای تاریخی ، هنری آذربایجان به شمار می رود که مربوط به 700 سال قبل میباشد، شیخ در سال 651 ه – ق در یکی از دهات اردبیل به نام کلخوران متولد ودر  25 سالگی نزد شیخ زاهد گیلانی جهت تحصیل رفته ودر  50 سالگی برمیگردد ودر  85 سالگی فوت مینماید  محل کنونی بقعه در ابتدا خانقاه ومسکن شیخ و سرانجام مدفن اوبا وصیتش در بقعه  است درکنار قبر پدر فرزندش دفن وگنبد از بیرون با کاشی های الله الله تزئین شده است ، داخل گنبد  تا 2 متر با چوب وکف با فرش نقش شیخ صفی وسقف هم باپارچه  کرباس شبیه فرش بوده که پس از 200 سال در زمان شاه اسمعیل صفوی که در 13 سالگی قیام ودر 15 سالگی در تبریز تاجگذاری نمود ودر  38 سالگی فوت نمود در  سمت چپ شیخ صفی با وصیت خودش دفن نمودند ودر سالن نمازخانه بود در  زمان شاه  طهماسب اول سقف خراب وفرش تاراج وامروز در موزه لندن میباشد  ، لیکن بنای اصلی بقعه را سیدصدرالدین موسی ، فرزند شیخ صفی ساخت وبعد ها به تدریج بناهای دیگری به آن افزوده شد ، وبیش از همه ، شاه طهماسب اول وشاه عباس اول در توسعه وتزئین بقعه شیخ صفی کوشیدند ، کاشی های معرق ، گچ گیری ها ونقاشی های رنگارنگ از نفایس این مجموعه بناهای تاریخی است.

بقعه شیخ صفی – چینی خانه

چینی خانه بنائی است هشت ضلعی به قطر 18 متر که قسمت داخلی آن ، که در عهد شاه صفی به اسلوب تزئینات طبقه فوقانی عالی قاپوی اصفهان تزئین شده از جالب  ترین بخش  های این مجموعه است ، قسمت داخلی طاق وگنبد ، با نقاشی ورنگ آمیزی مخصوص ، طلاکاری های ظریف ، وگچ گیری های مجوف تزئین شده است ، اخیرا بنای چینی خانه به موزه تبدیل شده است .، بنا مربوط به 700 سال قبل میباشد ، قسمت های داخلی آن در زمان شاه عباس اول 400 سال قبل که چینی های اهدائی که هدیه داده بودند ودر زمانی 800 قطعه توسط روس ها به تاراج رفته 400 تای باقیمانده رادراین محل نگهداری میکنند ، در این چینی خانه خرقه شیخ صفی هم در  محفظه ای نگهداری میشود .

مرتفع ترین پل معلق خاورمیانه در اردبیل

پل معلق مشکین شهر که سالها به حالت معلق مانده بود با سرمایه گذاری بخش خصوصی برروی رودخانه خیاوچای احداث شده است طول پل معلق 345 متر وعرض آن 3 متر وارتفاع از کف دره 80 متر است به عنوان بزرگ ترین پل معلق در خاورمیانه است

 

 

خاطره 253

در تاریخ 28 مرداد 1395 تا 8 شهریور1395 با هواپیمای آلیتالیا مسافرت به رم پایتخت  ایتالیا به مدت سه شب درهتل  5 ستاره  : 

Exedra  Rome  BOSCOLOسکنی گزیدیم .

راهنمای تور اقای علی ابراهیمی ودررم خانم گرسی Gresi   بودند ، اولین روز ازکوچکترین کشور جهان واتیکان بازدید نمودیم وبعد از آن از کلیسای سن پیترز که گفته شد بزرگترین کلیسای جهان میباشد مشاهده نمودیم ،

روز دوم از شهر رم بازدید کردیم ، واز Colosseum , Trevi-Fountain , بازدید کردیم.

 ودرروز یکشنبه 31 مرداد  به مدت  7   شب درکشتی کروز 18 طبقه MSC PREZIOZA  ، با ظرفیت 4345 نفر وتعداد خدمه 1388 نفر وآمفی تئاتر با ظرفیت 1000 نفر  , که در مارچ 2013 راه اندازی شده  سفر رویائی باکشتی مجلل شب ها بابرنامه متعدد وروز ها به کشورهای ایتالیا ، مالت ، اسپانیا  ومارسی فرانسه باتور تعطیلات مارکوپولو  ابتدا از رم وارد کشتی کروز شدیم ودرتاریخ دوشنبه اول شهریور95 وارد  بندر پالرمودر جزیره سیسیل  ایتالیا  که بزرگ ترین جزیره دریای مدیترانه ، بازدید از جاذبه های زیبای گردشگری  وبعد از آن در تاریخ سه شنبه دوم شهریور وارد  کشور مالت (والتا پایتخت کشور مالتا)  بازدید از جاذبه های گردشگری والتا ، همچون بخش قرون وسطائی وارگ حکومتی شهر بازدید وچهارشنبه سوم شهریور درکشتی کروز ماندیم ،   ودرتاریخ پنجشنبه چهارم شهریوراز بندر والنسیا در اسپانیا بازدید از جاذبه های بی نظیر گردشگری والنسیا وبعددر تاریخ جمعه پنجم شهریور   ورود به ، کهن ترین سکونتگاه و بندر فرانسه ، بازدید از جاذبه های گردشگری مارسی بندر مارسی فرانسه و در تاریخ شنبه ششم شهریور به بندر جنوا (پورتوفینو) در شمال غربی  ایتالیا  ، بازدید از جاذبه های گردشگری  جنوا و در تاریخ هفتم شهریور به رم باز گشتیم  وصبح هشتم شهریور از طریق فرودگاه امام خمینی به تهران وارد شدیم.

ایتالیا

از زمان امپراطوری رم قرن ها از بزرگ ترین حکومت های عصر خود بود و مرز های آن از خاور میانه تا غرب اروپا گسترش داشت با ظهور حضرت عیسی( ع)ورواج مسیحیت  ، پاپ ها که مهم ترین روحانیون مسیحی اند شهر رم را محل اسقرار خود قرار دادند واین شهر مرکز دین مسیحیت شد هم اکنون واتیکان در شهر رم محل اسقرار پاپ است .مرز های آن سوئیس ، فرانسه ، اتریش ، اسلونی ، می باشد .  کشور ایتالیا شبیه چکمه ای در میان دریای آدریاتیک ومدیترانه قرار گرفته است .آب وهوای مدیترانه ای دارد ، مهم ترین کوه آن کوه های آلپ می باشد . بیش از یک درصد مردم ایتالیا مسلمان هستند .

رم Rome     

رم پایتخت ایتالیا است رود تیبر Tiber از میان آن می گذرد قرن ها شهر جاویدان نامیده می شد از سال 1871 میلادی به پایتخی ایتالیا برگزیده شد.

سومین مرتبه است که به ایتالیا سفر میکنم سال های 1388 و1391 واین سومین مرتبه است.

طبق افسانه های ملی ایتالیا این شهر باستانی توسط 2 برادر به نام های رمولوس و رموس ساخته شده است در قرن 6 قبل از میلاد به صورت یک امپراطوری مستقل از جمله قطب های مهم جهان به شمار می آمد مشهورترین موزه وگالری  موزه ملی رم National Museum of Rome  که توسط میکل آنژ ساخته شده است موزه کاپی تولین Capitoline  که قدیمی ترین مجموعه هنری رم در این موزه نگهداری می شود درسال 1471 تاسیس شده ودارای اشیاء قدیمی ومنحصر به فرد است .

کولوسیم Colosseum  بزرگ ترین جاذبه های توریستی وبزرگ ترین آمفی تئاتر و ورزشگاه رم باستان است .دستور ساخت آن را وسپاسیان Vespasian  امپراطور رم درسال 70 میلادی صادر کرد در این استادیوم تماشاگران رمی نبرد گلادیاتورها وحیوانات وحشی را که تا سرحد مرگ با هم مبارزه داشتند تماشا می کردند .ساختمان بیضی شکل این آمفی تئاتر طی 10 سال ساخته شد وقادربود 50 هزار تماشاچی را درخود جای دهد جایگاه پلکانی شکل که اختراع رومیان بود وتماشاچی استفاده کند.

تروی Terevi  فواره ای است که توسط نیکلا سالوی Nicola Salvi طراحی شده ودر قرن 18 کامل گردید این هنر از آثار عصر باروک است تندیسی از خدایان واسب هایشان زینت بخش این فواره است گفته می شود اگر سکه ای در این فواره بیندازند سفری مجدد را به رم برای خود تضمین ورقم زده اند .

از دیگر نقاط دیدنی شهر طاق  کنستانتین میتوان اشاره کرد .

راهنمای ایرانی  و خارجی

 

عکس با کاپیتان کشتی

پالرموPalermoشهر اصلی ومرکز ناحیه خودمختار

سیسیل در ایتالیا است ، شهر تاریخی است که قدمت آن به 2700  سال میرسد ، درساحل شمالی سیسیل قرار دارد ، این شهر دارای دانشگاه در سال  1805 میباشد ، دارای نمایشگاه بین المللی است ، ساختمان های تاریخی وآثار باستانی متععد میباشد ، که در سده 11 و12 میلادی ساخته شده است .

والتا Valleta

والتا پایتخت کشور اروپائی مالت است ودر میان مردم مالت مالت   ایل بلت Belt نامیده میشود وآثار زیادی از قرن 16 در خود دارد واز سوی یونسکو به عنوان میراث جهانی برگزیده شد ، این شهر را ژان پاریسو دلاوالت  سرکرده فرقه  سنت جان  در تاریخ 28 مارس 1566 بنیاد کرده است .

پروفسور Daivid Bruce اولین مرتبه درسال 1886از طحال سربازان انگلیسی که در جزیره مالت فوت کرده بودند میکرواورگانیسم بروسلا ملی تنسیس  را  جدا نمود  که از خوردن شیر های  بز های آلوده بوده و10 سال بعد بروسلا ابورتوس  Abortus که مربوط به گاو بود کشف  نمودند ، بعدا بروسلا سویس ( خوک)  ، بروسلا کنیس  ( سگ ) ، وبالاخره در سال 1994میکرب بروسلایی از حیوانات دریایی جدا نمودند که برای انسان نیز پاتوژن می باشد ، درسال 1897 رایت سرم خون بیماران را با میکربی که Bruce کشف کرده بود مخلوط وآگلوتیناسیون حاصل گردید وبه این ترتیب بروسلوز یا تب مالت کشف گردید ، بروسلا در اثر حرارت وپاستوریزاسیون شیر نابود می شود ودر پنیر وکره بین  2-4 ماه زنده می ماند ، در بستنی تا یک ماه زنده می ماند .

 

 

والنسیاValencia

والنسیا سومین  شهر بزرگ اسپانیا پس از مادرید وبارسلونا است این شهر در ساحل شرقی شبه جزیره ایبری  ،  در کنار رودخانه توریا وبالای خلیج والنسیا در دریای مدیترانه قرار دارد ، کلیسای جامع اسپانیا ، برج های سرانو ، لونخا دلا سدا از دیدنی ها است ، این شهر از نظر آثارتاریخی 1000 سال قدمت دارد .

 اسپانیا کشوری است در جنوب غربی اروپا وشبه جزیره ایبریا  واقع شده است .

امپراتوری روم طی سال های 218-201 پیش از میلاد جزیره ایبری را تصرف نمود وبا سقوط امپراتوری روم غربی مسیحیت در آنجا اشاعه یافت . در سال 700 میلادی اعراب مسلمانان از جنوب به اسپانیا حمله نمودند وآخرین شاه ویزیگوت ها را مغلوب نمودند و دوران با شکوه اسلامی را در تاریخ اسپانیا پایه گذاری نمودند با تسلط یافتن اعراب بر نوحی جنوبی ایبری ، ویزیگوت ها به شمال مهاجرت کردند وکشورهای کوچکی چون کاسینا ، کاتالونیا ،ناوارا ،آراگون وپرتقال را تاسیس نمودند همینان بودند که بعد ها دست اتحاد به هم دادند و وحدت اسپانیا را فراهم ساختند وبا اعراب به جنگ پرداختند اعراب طی استیلای خود بر نواحی جنوبی ایبری که آن را آندلس می نامیدند در سده دهم میلادی به اوج عظمت خود رساندند با کشف قاره آمریکا به دست کریستف کلمب در سال 1492 امپراتوری اسپانیا پایه گذاری شد  امپراتوری مزبور در سال 1516 در زمان شارل اول به اوج عظمت ونهایت وسعت خود رسید . شکست نیروی دریائی اسپانیا از انگلستان سر آغاز نزول وسقوط امپراتوری اسپانیا بود جنگ های 30 ساله 1618-1648 نیز به به زیان وشکست اسپانیا تمام شد ناپلئون اول در سال 1808 فرناندو هفتم شاه اسپانیا را وادار به استعفا نمود و برادر خویش ژوزف بناپارت را به سلطنت اسپانیا نشاند

 

برج ال میگولت برج ناقوس است این برج در میان محلی ها با نام تور دل میکالت میگولت شناخه می شود که به سبک گوتیک معماری شده است ، نام این برج از بزرگ ترین زنگ وناقوس آن زمان به نام <   میگوئل > گرفته شده است  ، این ناقوس حدود  10 تن وزن دارد وقدمت آن به سال 1532 میلادی باز میگردد .

راهنمای ایرانی  و خارجی

 

بندر مارسی Marseille

شهری در جنوب فرانسه ، واقع در خلیج لیون از دریای مدیترانه است ، دومین خلیج لیون فرانسه ، پس از پاریس ، این شهر بندری بزرگ وقطب مهم تجارت وصنعت است ، شهر توسط کانالی به رود رون متصل شده است ، مارسی ، فرزند ارشد مدیترانه ، بندر مهاجران ، شهر دوچرخه ، شهر قایق ها وکشتی ها وشهر پژوهش وهنر است . فرانسه

سرزمین اصلی فرانسه  در غرب اروپا وارد شده ولی جزائر وسرزمین های تابع آن در سراسر جهان گسترده است ، جاذبه های فرهنگی ، هنری وطبیعی بی نظیری در فرانسه وجود دارد وسال ها است که رتبه نخست جذب جهانگرد را به خود اختصاص داده است وپاریس را عروس شهر های جهان می خوانند ، مقر بسیاری از سازمان های بین الملللی از جمله یونسکو ( بخش آموزشی ، علمی وفرهنگی سازمان ملل ) در فرانسه است ، فرانسه یکی از پنج عضو دائم وصاحب حق وتو در شورای امنیت است ، فرانسه هفتمین قدرت اقتصادی جهان وسومین قدرت اقتصادی اروپا است ، ساخت موشک های فضائی ، هواپیما ، وماشین آلات مختلف از آن جمله است .

فرانسه با شش کشور اروپائی هم مرز است از شمال به دریای مانش وبلژیک از شرق به لوکزامبورگ ، المان ، سوئیس ، ایتالیا وموناکو ، از جنوب به دریای مدیترانه ، آندورا  واسپانیا واز غرب به اقیانوس اطلس ودریای مانش محدود می شود .

تاریخچه

تاریخ پاریس به بیش از 2000 سال قبل از میلاد برمیگردد.، ساکنان اولیه آن پاریزی خوانده می شدند ، رومی ها پس از غلبه بر این قوم در سال 52 قبل از میلاد شهر پاریس کنونی را به نام لوت تیا وکم کم شهر پاریزی ها به شهر پاریس تبدیل شده است .

چهره زیبای پاریس امروز مدیون لوئی چهاردهم ، ناپلئون بناپارت وناپلئون سوم است

 

 

راهنمای خارجی

 

جنووا ( پور توفینو) Genoa(Portofino)

جنوا مرکز استان جنوا در شمال غرب ایتالیا ، این بندر در جنگ جهانی دوم خسارات زیادی دید ، در میان شهر کلیسای سبک گوتیک رومی  سن دوناتو San Donato متعلق به قرون 12 و13 قرار دارد ، ودر جلوی لنگرگاه ساختمان پلازوسن جورجیو قرار دارد که در قرن 14 ساخته شده است.

آثار تاریخی

* قبرستان استالینو که بین  سالهای 1844 تا 1851 در سرازیری یک تپه ساخته شده است ، شامل گردشگاه ها ، مجسمه ها ، باغ ها  ، معابد  پروتستان ها  می باشد.

* کلیسای جامع سن لورنتزو

* محل تولد کریستف کلمب از  مکان  های  تاریخی است

* دانشگاه جنوا1471 تاسیس شده است

خاطره 254

کودکی به کلینیک مراجعه و بعد از معاینه و تجویز دارو آبنبات چوبی به او دادم اخم کرد و به دسته آبنبات توجه و نشان میداد دسته شکسته است.صحنه جالبی بود.

خاطره 255

در تاریخ 29 آبان 1395 با دعوت ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی بوشهر برای افتتاح پولی کلینیک تخصصی بندر دیلم به اتفاق خیر محترم جناب آقای  حسن رسولیان وآقای مهندس حریری عازم بندر دیلم شدیم در موقع ورود به کلینیک تخصصی بندر دیلم استقبال صمیمی مردم بندر دیلم همگی  تحت تاثیر قرار گرفتیم مردم برای قدردانی از ساخت وبازسازی کلینیک تخصصی آمده بودند ، در ضمن برای استقبال ازجناب آقای دکتر هاشمی وزیر محترم بهداشت ودرمان وآموزش پزشکی ،  اولین  وزیری که به بندر دیلم آمده جمع شده بودند ، برای تشکر از پروفسور سلطان زاده که حدود نیم قرن قبل اولین بهداری بندر دلم را بنیان گذاری کرد ، برای قدردانی از خیر محترم جناب آقای حسن رسولیان که حدود 1050 متر بنا به هزینه بیش از 1300000تومان برای مردم بندر دیلم شامل 13 اطاق جهت استفاده 13 فوق تخصص و سه یونیت دنداپزشکی ، رادیولوژی ، داروخانه ، ساختمان سرایداری ،  خانه پزشک  میباشد در 2600 متر زمین بنا نمودند ، در زمان افتتاح وبه همراه  وزیر محترم بهداشت ، استاندار محترم بوشهر ، جناب  آقای دکتر  رییسی ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی بوشهر ، آقای خدری نماینده مجلس شورای اسلامی  ، فرماندار محترم شهرستان بندر دیلم ، جناب آقای مهندس  طاهری شهردار و آقای مهندس  ایوب ترک زاده  معاون شهردار ، جناب آقای مهندس دریانورد رییس شورای شهر وتمام اعضاء شورای شهر ، رییس شبکه بهداری شهرستان حضور داشتند ، پس از افتتاح پروفسور محمد حسین سلطان زاده تاریخچه تاسیس وبنیانگذاری اولین  بهداری بندر دیلم در سال  1347 که چگونه تاسیس کردند توضیح دادند و سپس در مورد خیر محترم جناب آقای حسن رسولیان که هزینه ساختمان جدید پولی کلینیک تخصصی بندر دیلم را پرداخت نمودند ودر مورد پدر بزرگوارشان که زایشگاه براز جان را درسالهای قبل ساخته اند بیان نمودند .

حدود کل هزینه ساختمان که توسط خیر محترم جناب آقای حسن رسولیان وهزینه تجهیزات آن که توسط دانشگاه بوشهر  انجام شده بالغ بر 2500000 تومان میباشد .

 

 

ملاقات با جناب آقای دکتر  سالاری استاندار محترم بوشهر

درتاریخ 5 شهریور 1396 جلسه در خصوص چگونگی احداث مرکز درمانی ویژه کودکان در دیلم در محل استانداری تهران تشکیل وتبادل نظربا پروفسور سلطان زاده  انجام گردید

 

خاطره 256

در تاریخ آذر 1395 تاتاریخ 13 آذر 1395مسافرت به بندر چابهارداشتیم در هتل 5 ستاره لیپار سکنی گزیدیم هتلی 5 ستاره وخیلی تمیز که در منطقه چابهار مثل نگینی درخشش دارد وبه کسانی که در این منطقه هتلی با این عظمت  بنا نهاده وآبروی منطقه را برای گردشگران حفظ کرده اند باید تشکر وقدردانی نمود ای کاش همه کسانی که دلشان برای عظمت کشور ایران می طپد وتوانائی ساخت چنین هتل هایی را دارند در همه شهر های محروم کشور بنا کنند وبر پیشرفت صنعت گردشگری ایران  بیافزایند  

 

چابهار

یکی از شهر های جنوب خاوری استان سیستان وبلوچستان ایران وتنها بندر اقیانوسی کشور است  که در کرانه دریای مکران(نام قدیم بلوچستان )  واقیانوس هند قرار دارد ، لنگرگاه آن قابلیت پهلوگیری کشتی های اقیانوس پیما  را دارد واز مناطق آزاد بازرگانی ایران است ، چابهار به دلیل موقعیت راهبردی ، که نزدیک ترین راه دسترسی کشور های محصور در خشکی آسیای میانه ( افغانستان ، ترکمنستان ، ازبکستان ، تاجیکستان ، قرقیزستان و قزاقستان ) به آب های آزاد است از اهمیت فراوانی برخوردار است وسازندگی وسرمایه گذاری فراوانی در آن صورت میگیرد ، ازجمله ساخت اسکله وافزایش گنجایش بارگیری کشتی های اقیانوس پیما وساخت راه آهن به سوی آسیای میانه واحداث فرودگاه بین المللی ، این بندر  یکی از مهمترین چهارراه های کریدر شمال – جنوب بازرگانی جهانی است ، جاذبه های فراوان وتاریخی هم دارد ودر منتهی الیه جنوب شرقی ایران در  کنار آب های گرم اقیانوس هند قرار دارد .

در دوره قاجار در سال 1281 قمری دولت وقت ایران بلوچستان را تصرف کرد ودولت مرکزی تا نزدیکی کوهک وچابهار وگواتر توسعه داد ودر سال 1304 خورشیدی دولت قاجار تلاش کرد حاکمیت خود را بر چابهار تثبیت کند .

آثار تاریخی : مسجد جامع تیس ، ویرانه های تیس  ، قلعه تیس ( قلعه پرتقالی ها ) در 5 کیلومتری شمال غربی چابهار ، قلعه پیروز گت در روستای تیس  این اثر از دوران اشکانیان وساسانیان است ، قلعه بلوچ گت که در بالای کوهی قرار گرفته است  ، قلعه انوشیروان قدمت آن 300 سال است که بر فراز کوهی قرار گرفته است ، قلعه باتل ، دره فیل بند ،  گورستان قدیمی دشتیاری که حدود 3000 قبر در سال 1932 کاوش شده است وقدمت قبور به دوره پیش از تاریخ دوره آهن میرسد ، غار های بان مسیتی در 5 کیلومتری شمال غربی روستای تیس در دامنه کوه شهبازبند قرار دارد غار های طبیعی و غار مصنوعی ،  گود انگریز  (گودال انگلیس) در 5 کیلومتری شمال غربی روستای تیس در دامنه کوه فیل مند قرار دارد در اواخر دوره قاجاریه انگلیس ها به کمک عده ای از کارگران بلوچ در این محل اقدام به حفاری نموده ومقادیری سفال ، اشیائ برونزی ،  آهنی وسنگی پیدا کرده وغارت نموده اند  ، مقبره سید غلام رسول در 5 کیلومتری شمال غربی چابهار قرار دارد وقدمت آن به 465 ه-ق میرسد این مقبره به سبک هندی ساخته شده است ، قدم گاه خضر خواجه خضر از مشایخ مورد احترام بومی ها بوده ولی مقبره ای ندارد زیرا مردم بر این باورند که اوزنده وپاسدار لنج ها وقایقهایشان میباشد

جاذبه های گردشگری

شهرستان چابهار با دارا بودن جاذبه های متعدد وبکر طبیعی وتاریخی از مقاصد مهم گردشگری کشور محسوب میشود به  طوری که همه گردشگران با  سلائق وعلائق مختلف از جاذبه های متنوع این منطقه متحیر  شده ولذت می برند .

1-قلعه پرتقالی ها

2-بقعه شیخ غلام رسول متعلق به دوره تیموریان

3-کوه های مریخی مینیاتوری  پدیده نادر کشور

4-گل افشان  پدیده نادر کشور

5-جنگل های حرا ( مانگرو)

6-تمساح پوزه کوتاه (گاندو) تنها زیستگاه تمساح در کشور

7-اسکله های صیادی

8-درخت انجیر معابد

9-روستای تاریخی تیس

10-سواحل صخره ای وماسه ای

11-تلگرافخانه انگلیسی ها

12-میراث معنوی خوراک ، پوشاک ، موسیقی ، آداب وسنن بلوچی

13-صنایع دستی : سکه دوزی ، سوزن دوزی ، معرق صدف ، حصیر بافی ، سفال گری

14-مجتمع های تجاری ، بازار های خرید

صبح روز 10 آذر با راهنمای تور خانم صدف رزمی وخانم نخعی

 از تیس دیدن کردیم ، آب چابهار به طور کلی شور است  ولی چند چاه که آب شیرین دارد در نیس وجود دارد،  گوا که زیتون معروف است وپاپایا (خربزه محلی ِ) ، درخت تمر هندی ، بیدام شبیه عنبه کوچک که هسته بزرگ دارد  ازمیوه های محلی است  قدمت نیس به 2500 سال برمیگردد در کتیبه های هخامنشان پیدا شده است باغ گیاه شناسی باغ تیس درخت تیدام وچیکو وتمر هندی مشاهده کردیم  ، در رسومات چابهار میگویند خانم ها در مراسم عزاداری در مسجد جائی ندارند ، ازنکته های جالب در چابهار مراسم عروسی رسوم به خودش را دارد ، عروس وداماد تا موقع عقد همدیگر را نمی بینند پدر ومادر انتخاب میکنند تمام مخارج عروسی وجهاز به عهده داماد است کسانی که بخواهند هدیه به عروس وداماد بدهند در جشن حنابندان میدهند ، مهریه عروس هم داماد نقدا به صورت طلا وجواهرات به عروس میدهند قبل از عروسی مدت سه روز عروس در اطاقی که جول (حجله ) نامیده میشود برای آرایش میماند وهیچکس در این سه روز  جز ارایشگر حق ندارد اورا ببیند  ، در چابهار طلاق وجود ندارد  ، بعضی  از مردان همسر  دوم   و---- بعضی اقدام میکنند  ، جالب است که همسر دوم هم همسر اول انتخاب میکند وهمسر دوم کارهای خانه به عهده اواست .

عصر روز 10 آذر برای دیدن تمساح ( گاندو) رفتیم چرا به آنها پوزه کوتاه میگویند ؟  به علت اینکه تمساح با دم شکار میکند

 روز پنجشنبه 11 آذر از قسمت های زیر باردید کردیم:

*دریا بزرگ وموج تا 10 متر میرسد ،صخره ای است.

*ساحل ارتفاع

*بازار بلوکا که همه فروشنگان زن هستند

*کوه های مریخی یکی از پدیده های دیدنی تا کسی از نزدیک نبیند عظمت آن را باور نمی کند

*درخت جن که هیچ برگی روی زمین نمی ریزد ودر یک متری زمین می ماند ومی گویند درخت جن

*درخت انجیر که قدمت بیش از 300 سال دارد و بزرگ ترین درخت با شاخه های متعدد که شاخه های بسیار بلنددارد ودرخت مکر زنان هم نام می برند  ، مک زنان هم مینامند از مک زدن چون شاخه درخت انجیر هر وقت به زمین برسد ریشه میکند از مک زدن زمین و از آن شاخه ای بزرگ میشود ولذا شاخه های درخت انجیر یکی از بی نظیر ترین درخت در دنیا است

*تالاب صورتی که محلی ها نمک دریایی تهیه می کنند

*اسکله رمین که محل صید ماهی است

*بازار سنتی

*بازار میوه  که میوه زیاد با میوه های محلی

روز  جمعه 12 آذر 1395 بازدید از قلعه پرتقالی ها وانگلیسی ها که  زمانی آنجا بودند ودر زمان قاجار به دولت ایران پس داده شد واکنون به صورت خرابه های از آن زمان به جا مانده نمودیم ، بعدا از جمعه بازار وخرید وفروش روز جمعه دیدن کردیم ، عصر از کنارک که 50 کیلومتری چابهار و10 کیلومتری فرودگاه بودوآخرین نقطه ایران روی نقشه ایران قرار دارد   واسکه ماهیگیری که بزرگترین اسکله ماهیگیری در ایران است ودر زمان محمد رضاشاه به طول 3 کیلومتر بود مشاهده نمودیم که خود عظمت خاصی داشت ، جالب است که در شهر کنارک کسی با کفش نمیتواند وارد مغازه ها شود ، اسم کنارک از درخت کنار منشا گرفته که میوه خوراکی شیرین دارد ، یک نوع میوه پیوندی دارد که مثل گوجه سبز است  ویک نوع میوه طبیعی که قرمز است .

چابهار

 

 

تیس

 

مسجد تیس

 

غارهای سه گانه و معبد بان مسیتی

 

دروازه شهر چابهار

 

اسکله کنارک

 

اسکله ماهیگیری

 

قلعه پرتقالی ها

 

جمعه بازار

 

درخت انجیر

 

درخت جن

 

کوه های مریخی

 

کوه های گِل افشان

 

تالاب صورتی

 

میوهای چابهار

 

خاطره 257

کشور کانادا Canada که از نظر وسعت خاک دومین کشور جهان بعد از روسیه میباشد و در آن کشور فقط حدود 40 میلیون نفر زندگی میکنندولی وسعت خاکش شش برابر ایران است.

درتاريخ دوم دي ماه ١٣٩٥لغايت ١٣ دي ماه براي سومين مرتبه مسافرت به كانادا ( تورنتو) داشتم و در هتل westin اقامت داشتیم. دفعه اول درسال ١٣٨٩ ودفعه دوم درسال ١٣٩٢ وأين دفعه سوم است كه مصادف با جشن هاي كريسمس واغاز سال جديد وروز اول ژانويه بود كه جشن بسيار باشكوهي در تمام شهر به خصوص در ميدان جلو شهرداري ميدان ناتان فليپس برگزار گرديد با مراسم بسيار باشكوه وموزيك زنده و اتشبازي وچراغاني مجلل وجمعيت چند ميليوني با شكوه خاص برگزار گرديد كه ديدني وجالِب توجه بود ودرتاريخ ٢٨ دسامبر. مطابق ٨ دي ماه ١٣٩٥ هم اولين نوه پسري اينجانب هم متولد شد 

 

خاطره 258

كودك ٦ ساله جهت چكاپ به اتفاق مادر به مطب امده بود ومن درمورد واكسن ها ازجمله واكسن انفلوانزا وپنوموكوك ( prevenar13) صحبت كردم كه كودك پاسخ داد آقاي دكتر خواص واكسن ها را مي دانيم ولي من هرچه مي گويم مرا جهت واكسن نمي اورند به مادرم بگوييد زودتر اقدام كنند

خاطره 259

بندر دیلم : پاسداشت خیرین حوزه سلامت

در تاریخ اول بهمن 1395 مردم بندر دیلم تحت عنوان گروه دیلم دعوت از خیرین حوزه سلامت :

جناب پروفسور محمد حسین سلطان زاده خیر وبانی اولین درمانگاه دیلم

جناب آقای مهندس حسن رسولیان خیر کلینیک تخصصی دیلم

جناب اقای مهندس حسین  حریری رییس مجمع  خیرین مدرسه ساز استان بوشهر

جناب اقای حاج عبدالعزیز صادقی

جهت پاسداشت خیرین حوزه سلامت همایشی برگزار نمودند .

اسقبال  از فرودگاه بوشهر در پای پلکان هواپیما توسط نماینده استاندار و نماینده دانشگاه بوشهر،  سرهنگ غزنوی رییس بنیاد تعاون بسیج سپاه استان بوشهر ،  رییس شورای اسلامی استان بوشهر، معاون شهرداری دیلم با دسته گل های زیبا وپذیرایی در پاویون اختصاصی انجام وسپس به دیلم  که حدود 200  کیلومتر فاصله داشت با اتومبیل به بندر دیلم وارد  وابتدا در  سالن اجتماعات موسسه خیریه ولیعصر دیلم به همراه  خانواده در همایش شرکت نمودیم در سالن اجتماعات گروهی از مردم دیلم وامام جمعه حجت الاسلام حسینی بوشهری ، مهندس فاضل دریانورد رییس شورای شهر بندر دیلم واستان بوشهر ، حاج آقا عبدالهی دبیر مجمع خیرین حوزه سلامت استان بوشهر ، فرماندار بندر دیلم، اعضاء شورای  شهرستان دیلم ، رییس شبکه بهداشت دیلم ، معاون شهر داری آقای مهندس ترک زاده شرکت داشتند ابتدا مهندس ترک زاده خیر مقدم گفتند وعلت  برگزاری همایش را بیان نمودند سپس امام جمعه وفرماندار و رییس شورای شهر بیاناتی  اظهار داشتند   بعد از خیرین خواستند به جایگاه مخصوص جلوس نمایند :

پروفسور سلطان زاده ابتدا در مورد نحوه ساخت اولین بنای  بهداری دیلم  ووضعیت بهداشت پنجاه سال قبل بندر دیلم  ، همه گیری  سرخک و واکسیناسیون ودرمان کودکان مبتلا به سرخک  ، همه گیری وبا و درمان وواکسیناسیون وبا در سرتاسر بنادر ساحلی از عسلویه که قریه کوچکی وبا ساکنین در تعدادی خانه های گلی  که بیشتر نبود ( مقایسه با امروز واهمیت عسلویه ) ، بندرگناوه ،   کنگان ، خورموج  ، براز جان ، بندر ریگ ،  مطالبی بیان داشتند  

ودعوت مردم برای قدردانی ونامگذاری کوچه بهداری به نام  پروفسور سلطان زاده 

وسپس باز  سازی  ساختمان بهداری توسط جناب آقای مهندس رسولیان وافتتاح توسط وزیر محترم بهداشت درمان وآموزش  پزشکی وراه انداز ی پولی  کلینیک با نه فوق تخصص وسه واحد دندان پزشکی مطالبی بیان داشتند ، بعد برای پیشرفت شهر  از خیرین دیلمی که در تهران سکونت دارند درخواست نمودند هتل 5 ستاره در شان مردم ایران دراین ناحیه بسیار آرام وهوای پاک برای استراحت مردم وبازدید بندر دیلم واطراف آن بسازند ،  مردم هم به خاطر هوای خوب وبا آرامش کامل به جهت داشتن پولی کلینیک تخصصی خواهند آمد و رونق کامل در شهر ایجاد خواهد شد .

سپس آقای مهندس رسولیان  و مهندس حریری و آقای صادقی مطالبی بیان داشتند .

فیلم کوتاهی در مورد بندر دیلم ودختر خانمی از اهالی نمایش بسیار جالبی ارائه نمود

وبعد از نهار ازساحل وچند دقیقه قایق رانی وبازدید پولی کلینیک تخصصی دیلم انجام گردید

پروفسور سلطان زاده 19 کودک بیمار را  معاینه ودرمان نمودند ، شب هم به بوشهر بازگشت

و قرار بود پرواز ساعت 10 شب انجام شود که ساعت 3 صبح انجام گردید

 

 

 

 

برای دیدن ادامه خاطرات روی متن کلیک کنید

 

 

 

Home page  |  Research Studies  |  Editorships  |  Trowslations  |  Conferences 

Contact Information  |  Articles  |  Scientific meets & events  |  Research projects  |  Theses