علائم آسم کودکان

آسم معمولی (کلاسیک)

بیماران مبتلا به آسم معمولی یا  آسم بزرگسالان در اثر برخورد با مواد حساسیت زا دچار سرفه ، خس خس تنگی یا گرفتگی سینه می شوند . ذرات گرد و غبار ٰ گرده ها ، حیوانات و کپک از عوامل شایع بروز آسم و آلرژی هستند. اکثر افرادی که دچار آسم معمولی می باشند به هنگام ورزش و یا بعد از آن و بویژه در هوای سرد نشانه های بیماری از خود بروز می دهند ولی در کودکان خردسال علائم آسم خفیف تر است.

آسم و سرماخوردگی

حدود 90 ٪ از حمله های آسم کودکان در اثر سرماخوردگی برانگیخته می شود. عفونت های بخش فوقانی دستگاه تنفسی در اثر ویروس ها ایجاد می شود. سرماخوردگی در کودکان زیر 4 سال و نیز در سنین بالاتر محرک اصلی بروز حمله آسم است.

تحقیقات اخیر نشان داده است که ویروس ها می توانند در ریه کودکان مبتلا به آسم همان واکنش های التهابی ناشی از مواد حساسیت زا را نشان می دهند.

کودکانی که در اثر سرماخوردگی نشانه های بالینی آسم را از خود بروز می دهند معمولاً 2 تا 3 روز پس از آبریزش بینی ، دچار خس خس یا اشکال در نفس کشیدن می شوند. اکثر افراد مبتلا ٰ نسبت به افرادی که مبتلا به آسم نیستند سرفه بیشتری می کنند که اغلب تا چند هفته پس از رفع سرماخوردگی ادامه می یابد و شب ها بدتر می شود.

افزایش تولید مخاط که بخشی از بیماری آسم است بیشتر از احتقان بینی در کودکان مبتلا به سرماخوردگی منجر به احتقان سینه می شود. در هر کودکی که سرماخوردگی وی به سینه اش می ریزد یا در اثر سرماخوردگی دچار خس خس می شود و یا تقریباً همیشه پس از هر سرماخوردگی به مدت طولانی سرفه می کند باید آسم را به عنوان یکی از تشخیص های محتمل در نظر گرفت.

هنگامی که پزشک سینه بیمار را گوش می دهد مخاط مجود در اطراف نایژه ها صدایی مشابه صدایی که در ذات الریه شنیده می وشد ایجاد می کند و همچنین در عکس برداری ، مخاط سفت شده در نایژه ها می تواند نمایی مشابه نمای ذات الریه بوجود ورد.

مطالعات اخیر نشان داده است که بسیاری از بیمارانی که به عنوان برونشیت مزمن یا ذات الریه مزمن تشخیص داده شده اند در حقیقت مبتلا به آسم می باشند.

 آسم سرفه ای

بسیاری بر این عقیده اند که تمامی بیماران مبتلا به آسم دچار خس خس سینه می باشند ولی در واقع برخی از بیماران مبتلا به آسم هیچگاه دچار خس خس سینه و مشکل تنفسی نمی شوند. در این بیماران سرفه شدید تنها علامت آنهاست.

پزشکان به این نوع آسم  "‌ آسم سرفه ای "‌می گویند. کودکانی که مبتلا به این نوع آسم می باشند ممکن است شب ها دچار سرفه پایدار ، سرفه همراه با فعالیت بدنی و ورزش و یا سرفه طولانی در هنگام سرماخوردگی و یا پس از آن شوند.

آیا شیرخواران نیز به آسم دچار می شوند؟

بسیاری از پزشکان قبل از سن 6 تا 12 ماهگی با اکراه تشخیص آسم را مطرح می کنند. در شیرخواران کم سن و بیماریهای دیگری که در برخی موارد ممکن است شدیدتر نیز باشد علائم مشابه آسم را بروز می دهند. اگر شیرخواری دارید که علائم شبیه آسم را از خود بروز می دهد پزشک می تواند وی را از این نظر مورد بررسی قرار دهد.