خاطره 225

درتاریخ 28 اسفند 1392جهت تعطیلات عید نوروز 1393 با تور سیاحتی مارکوپولو- تعطیلات با هواپیمای قطر واز طریق فرودگاه امام خمینی عازم سنگاپور شدیم دومین مرتبه است که از سنگاپور دیدن میکنم ،مرتبه اول درسال 1364 بود . این مرتبه  با تور مارکوپلو – تعطیلات که  مدیر تور هم جناب آقای پژمان  زینعلی بود ابتدا به فرودگاه قطر وبا هواپیمای دیگر به سنگاپور وارد وتوسط راهنمای محلی آقای MB به هتل 5 ستاره  Shangri-la ساکن شدیم .

بعداز ظهر روز اول 29 اسفند 1392 به همراه راهنما از خیابان اصلی شهربه نام :

Orchand Rd بازدید نمودیم .راهنمای محلی گفت  سنگاپور گران ترین شهر دنیا است واینجا ویتامین Vitamine M   ( Monny )   لازم است .

شب را به رسم و

سابقه 3000  ساله نوروز باستانی   ،  گروه ایرانیان در جشن سال تحویل سال 1393 درمحلی از هتل که توسط تور مارکوپولو ترتیب داده شده بود شرکت نمودیم ودعای سال تحویل توسط اینجانب به شرح زیر خوانده شد

یا مقلب القلوب والابصار، یا مدبراللیل والنهار ، یا محول الحول والاحوال ، حول حالنا الی احسن الحال

ای دگرگون کننده دل ها ودیده ها   ، ای گرداننده روز ها وشب ها  ،

ای گرداننده سال ها وسرنوشت ها  ، بگردان حال مارا به نیکوترین حال، بعد ازآن گروه ایرانیان بهم تبریک گفته و آرزوی سلامتی وشادکامی برای تمام ایرانیان خواستار شدند وبا قطاب یزد پذیرائی گردیدند.

روز دوم جمعه اول فروردین از پارک گل اورکیده  National Orchid Garden    که 75 هکتار است و 3 هکتار آن باغ اور کیده است دیدن کردیم در آنجا گل مخصوصی به نام Spida lili   نشان دادند ، هزار نوع گل اورکیده  دارد.

سنگاپور از 56 جزیره تشکیل شده که اصلی ترین آن سنگاپور است یکی از میدان ها به عنوان یاددبود شهدا یا  میدان یادبود Moment Sq تشکیل داده اند ، در جای دیگر نمادی ساخته شده که 4 پایه دارد که نشانگر اقوام ونژاد های مختلف جهان است که به سنگاپور آمده اند ودایره ای بر روی چهار پایه قرار گرفته که نماینده اتحاد ویگا نگی نژاد های مختلف است .15 درصد مسلمان  هستند . در محلی دیگر نمادی از انواع ظروف پلاستیکی که دور ریخته میشود ونهایتا باعث سوراخ شده لایه اوزون میشود ایجاد کرده اند که همگی درس عبرت بگیرند .

از بازدید دیگر Singapore Flyer بازدید کردیم که بسیار جالب وازآن میتوان تمام شهر را دید.

بازدید جالب دیگر بازدید از مجسمه مرلایون  Merlion  که سر مثل شیر وبدن شکل ماهی داشت .

صبح روز شنبه دوم فروردین از باغ پرندگان  Jurong Bird Park  بازدید نمودیم که یکی از بزرگ ترین کلکسیون  های پرندگان در دنیا است 8000 پرنده ودر 600 نمونه پرندگان میباشد درب ورودی با گلهای زیبا دوطرف جاده تزئین شده است یک محوطه جهت نمایش در قسمت ورودی وجود دارد در سمت دیگر ایستگاه قطار برقی برای رفتن به قسمت های مختلف باغ آماده است .

عصر هم  بوسیله اتوبوس و با تله کابین وبا گروه به  جزیره سنتوزا Sentosa   رفتیم ابتدا از آکواواریوم دیدن نمودیم  ، سپس  از برنامه دلفین ها وبعد از نهار ،  از نماد  مرلیون  Merlion  که نقل میکنند شاهزاده سوماترائی از این جزیره بازدید می کند با جانوری روبرو میشود بعد از آن نام سنگاپور یا شهر شیر نام گذاری میکند ، شیر هم دوقسمت دارد سر شبیه شیر و نیمه دیگر بدن شبیه ماهی است . بعد از آن از رقص فواره ها که بسیار زیبا برنامه ریزی شده تماشا کردیم.

 

سنگاپور جهانی در یک شهر

سنگاپور سرزمین گلهای رنگارنگ وخوش نقش است به همین دلیل به کشور  " گل اورکیده  "  شهرت یافته است ، پایتخت این کشور سنگاپور است با خیابان های تمیز وزیبا ، پارک های متنوع ، دیدنی  و سرسبز ، گل ها وگیاهان زیبای استوائی ، ساختمان ها وفروشگاه های مدرن که عنوان تمیز ترین شهر دنیا را از آن خود کرده است .

وجود آسمان خراش های زیبا ، پارک های پر از گل وگیاه استوائی ، هتل های مدرن وجاذبه های توریستی فراوان که هر یک از بهترین های دنیا هستند ، سالانه میلیون ها گردشگر را به این جزیره کوچک وبی نظیر آسیائی جلب می کند ، نیویورک آسیا ، جهانی در یک کشور ورنگین کمان فرهنگ ها همگی القابی است که به این شهر وکشور بی نظیر اطلاق می گردد .

زبان رایج انگلیسی وچینی و مالایائی و تامیل میباشد ،  

سنگاپور از طریق دو پل بزرگ با مالزی در ارتباط است .این جزیره کوچک استوائی امروزه یکی از فعال ترین بنادر دنیا محسوب شد ، فرودگاه آن نیز از بهترین فرودگاه های دنیا است ، علیرغم اینکه سنگاپور نفت ندارد دومین پالایشگاه بزرگ جهان محسوب می شود از قرن 14 میلادی سنگاپور با نام "تماسک" به معنای شهر ساحلی شهرت داشت بر اساس افسانه های قدیمی وقتی شاهزاده سوماترائی از این جزیره بازدید میکرد با جانور خارق العاده ای که به نظر وی شیر می آمد روبروشد . از آن پس نام جزیره به نام سنگاپور که به معنای " شهرشیر " می باشد تغییر نام یافت.

دولت انگلیس به منظور تقویت سلطه خود در هند وتوسعه تجارت خود با چین بر آن شد که سنگاپور را جزء مستعمرات خود در آورد . استانفورد رافل در سال 1819 وارد سنگاپور شد واز طریق حاکم جوهور این جزیره را به کمپانی هند شرقی بریتانیا واگذار نمود در آن زمان سنگاپور جزیره ای بود با جنگل های انبوه ومرداب های فراوان که عده قلیلی ماهیگیر وکولی های دریانوذد محدود می شد.پس از 5 سال یعنی در سال 1824 سنگاپور رسما جزء مستعمرات انگلیس شد با گشایش کانال سوئز در سال 1869 سنگاپور لنگرگاه عمده ای برای کشتی های بین اروپا و اسیای شرقی گردید . یک روز صبح ساعت چهارونیم بامداد روز 8 دسامبر سال 1941 سنگاپور خفته در خواب شیرین را بمباران نمودند وآن را به تصرف درآوردند وتا سال 1945سنگاپور در اشغال ژاپنی ها باقی ماند .

در سال 1945 به دنبال بمباران ونابودی شهر های هیروشیما وناکازاکی توسط آمریکا انگلیس بلافاصله قوای خودرا در سنگاپور پیاده وژاپنی هارا از این جزیره بیرون راند ومجددا انگلیس حاکمیت خودرا بر سنگاپور اعمال نمود از سال 1946تا 1959 این جزیره رسما جزء مستعمرات انگلیس گردید ، درسال 1959 به دنبال فریاد آزادی خواهانه مردم سنگاپور. انگلیس مجبود شد حکومت این جزیره را بدست مردم آن واگذار کند واز تقسیمات کشوری جزء مالایا بود ، درسال 1963دولت مالایا فدراسیون مالایا را لغو وفدراسیون مالزی را جایگزین آن نمود وهمواره سنگاپور در  تبعیت مالزی باقی ماند ولی درسال 1965 از این کشور جدا و استقلال کامل پیداکرد

·       جزیره سنتوزا"بهشتی" با موزه های بسیار دیدنی 

·       دهکده آسیائی

·       پارک پروانه ها

·       دنیای شگفت انگیز زیر آب

·       دنیای دایناسور ها

·       سرزمین آتشفشان

·       باغ های اورکیده

·       زیبا تر از همه   " رقص فواره ها "

یکی از بهترین اماکن دیدنی دنیا است

هوای سنگاپور در تمام طول سال نسبتا گرم وشرجی است

در تاریخ یکشنبه سوم شهریور پس از صرف صبحانه در هتل ، حرکت از هتل به سمت بندر سنگاپور وسوار شدن به کشتی کروز

 

سفر رویائی در دریاهای آزاد

Cruise  your  Dreams

کشتی کروز سوپر استار ویرگو : باشکوه ترین کشتی تفریحی منطقه آسیا با 268 متر طول و33 متر عرض ودر 13 طبقه و980 کابین اختصاصی فوق العاده زیبا وظرفیت 1960 سرنشین شما را در سفری خیال انگیز به اقیانوس ها همراهی می کند در بدو ورود به کشتی از عظمت وزیبائی منحصر به فردوامکانات پیشرفته این شهر شناور شگفت زده می شوید .

17 کافی شاپ ورستوران بین المللی متنوع ترین غذاهای اروپائی وآسیائی  هندی ، ژاپنی ، وغذای باب میل ایرانیان وکشور های منطقه را برای ذائقه ها وسلائق مختلف عرضه میکند .

امکانات دیگر شامل سالن های بدن سازی ، زمین های ورزش ،  زمین گلف ، فوتبال  ، تنیس ، بستکبال ، استخر شنا ، محوطه پیاده روی ، شطرنج ، پینگ پنگ ، ماساژ ویژه آقایان وخانم ها سالن آرایش ،  موسیقی زنده ، سونا ، جکوزی ، سالن سینما وتئاتر می باشد ، امکانات تفریحی برای کودکان به صورت مجزا ووسائل سرگرم کننده به منظور آسایش خیال والدین از دیگر امکانات این شهر شناور است.

 یکشنبه  روز سوم فروردین را درکشتی ودر روز دوشنبه 4 فروردین در مسیر راه درپوکت   Phuket  تایلند چند ساعتی گشتی زدیم ومجددا به کشتی باز گشتیم ،

  در نوروز 1386 نیز یک مرتبه سفر یک هفته ای به  تایلند داشتم واز پوکت  ، جزائر مانکی Manky Ilands وپاتایا وپایتخت آن بانکوک بازدید نموده بودم.

تایلند نام رسمی آن پادشاهی تایلند درشبه جزیره هندوچین واقع شده است ، پایتخت آن بانکوک ومذهب حدود 95 درصد بودائی است  ،ازجنوب با مالزی واز شمال با برمه ولائوس از شرق با لائوس واز غرب با برمه

تا سال 1939 نام کشور سیام بود که بعد به تایلند تغییر نام داد ، آب وهوا ی گرمسیری ، گرم ومرطوب  با سه فصل متمایز ، واحد پول  بات Baht   ، زبان تایلندی ، از جاذ به های گردشگری کاخ پادشاهی بانکوک ومعبد بودائی زمردین است 

، کاخ پادشاهی در قرن 18 ساخته شده است ، معبد زمردین هم در محوطه کاخ ساخته شده ، بر اساس افسانه ها این بودا سال 43 قبل از میلاد در هند ساخته شده است وبعد از 300 سال به سریلانکا برده شد پس از آن شاه برمه فرستاده ای را برای باز گرداندن  آن به سیلان فرستاد اما کشتی حامل آن گرفتار طوفان شد ودر کامبوج لنگر انداخت ودر سال های بعد پس از گذر از لائوس به ایالت چیانگ رای در شمال تایلند رسید سرانجام درقرن 18 بعد از اینکه  رامای اول به پادشاهی رسید  ، معبد  بودائی زرین را به کاخ پادشاهی انتقال داد

باغ رز تایلند هم از دیدنی های جالب است ودر 30 کیلومتریذ بانکوک قرار دارد. جزیره پی پی یکی از جاذبه های تایلند است بازدید از غار ویکینگ Viking Cave  غار بزرگی است که با قایق پاروئی به سفر میکنند  ومسیر 4 کیلومتری را از میان جنگل عبور میکنند ، فیل سواری در در جزیره پوکت تجربه می کنند

در تایلند رنگ های مختلف نشانگر روز های هفته است :

·         دوشنبه زرد  ،  زرد رنگ روز   دوشنبه است واز آنجائی که پادشاه کنونی در این روز متولد شده رنگ زرد سلطنتی هم میباشد

·        شنبه    ارغوانی

·        یکشنبه  قرمز

·        سه شنبه    صورتی

·        چارشنبه   سبز

·        پنجشنبه نارنجی

·        جمعه   آبی

کلمه Thai   یعنی آزادی و تایلند هم هم به معنی سرزمین آزادی است

مردم تایلند همیشه لبخند بر لب دارند بهمین دلیل تایلند را به سرزمین لبخند نیز می شناسند

 

 

سه شنبه روز 5 فروردین  درنقطه دیگر جزیره لانکاوی Langkawi Resortیعنی عقاب قرمز   مربوط به مالزی از کشتی چند ساعتی پیاده شدیم واز غار بازدید وقسمتی از راه با قایق رفتیم میمون های زیادی در سر راه دیدیم وازحوضچه هاتی پرورش ماهی دیدن کردیم وهمچنین از عقاب های رنگی  که درحال پرواز بودند دیدیم ، لانکاوی یک بیمارستان و100 هتل دارد تزدیک آن جزیره دوجزیره وجود دارد که چشمه ای داردوحکایت می کنند هر خانمی که مشکل حاملگی دارد اگر از این آب چشمه بخورد باردار میشودإإإإ  در محلی دیگر خیار های دارند که  اگر درکسانی که پیوند شده اند روی زخم بمالند زود خوب می شود . ساعت 5 به کشتی باز گشتیم وشب را میهمان کاپیتان بودیم که  جشن بسیار با شکوهی بر پا کرده بود ، روز چهار شنبه 6 فروردین در کشتی بودیم .

پنج شنبه 7 فروردین عازم کوآلالامپور شدیم.در کوآلالامپور در هتل 5 ستاره شین گریلا Shingri-la  وارد شدیم

 ،  دومین مرتبه است که از مالزی دیدن میکنم دفعه اول در سال 1385 بود  ،  این دفعه عصر روز ورود  مختصری در خیابان های شهر قدم زدیم .روز جمعه 8 فروردین گشت شهر داشتیم واز کاخ ریاست جمهوری " ایستانا نگارا "  از بیرون کاخ که امروز سلطان عبد الحلیم چهاردهمین سلطان میباشد دیدن کردیم

 و سپس از بنای یادبود شهداء  جنگ جهانی اول ودوم وبعد از آن از میدان استقلال که در سال 1957 استقلال یافته بازدید

 واز نزدیک مسجد جامع عبور کردیم

 البته دفعه قبل بازدید کرده بودیم . همچنین از بنای قدیمی که در سال 1879 ساخته شده و Administration British  نام داشت بازدید ودر ضمن از کارخانه قلع Pewter  ونمونه هائی خریداری کردیم. عصر هم از برج های دوقلوی پتروناس Petronas  دیدن کردیم.

روز شنبه نهم فروردین :    ابتدا از بزرگترین معبد در مالزی به نام Batu Cave or Murugon or Lot Subramenium بازدید وغالب افراد پله های زیاد تمپل بالا رفتند وبه غار مخصوص رسیدند در سر راه میمون های زیادی مشاهده می شد ومتاسفانه دست یکی از ایرانیان گروه ما توسط میمون گاز گرفته شد که خوریزی هم داشت ومی بایست جهت واکسن کزاز وپانسمان وضد عفونی کردن محل زخم واحیانا واکسن هاری اقدام نماید که از بقیه گشت صرف نظر نمود وبه مرکز درمانی مراجعه نمود.

گشت بعدی بازدید از Gohting  Highland  or Gohtong Jaya که با تله کابین مسیر زیادی را پیمودیم ودرآن محل گوتونگ ژایا وسائل بازی وتفریح کودکان وجود داشت مسیر تله کابین فوق العاده زیبا وجنگلی بود . روز یکشنبه 10 فروردین ساعت 11 صبح چک اوت وعصر عازم فرودگاه شدیم ودر ساعت 6 صبح 11 فروردین به تهران وارد شدیم.اینک خلاصه ای از مالزی را میتوان ملاحظه نمود :

 

 

مالزی رنگین کمانی از آسیا MALAYSIA     

مالزی سرزمین لبخند های زیبا ومردمان خونگرم ومهمان نواز است ، به محض ورود به کوالالامپور ویژگی های منحصر به فرد برای هر تازه واردی آشکار میگردد، مالزی ترکیب بی نظیری است از مردمانی خونگرم وبا روح ، فستیوال هائی رنگین وبا شور وحال ، غذاهای لذیذ ومطبوع ومناظری بکر ورویائی ، از پارک های ملی سرسبز وجنگل های استوائی  تا معابد پر رمز وراز در محله چینی ها ، مالزی کشوری است زیبا وترکیبی از دنیای مدرن وکهن میباشد.

در بخش مدرن کوالالامپور از یکسو میتوان از فرصت های متنوع وباورنکردنی خرید وسرگرمی استفاده نمود واز مناظر دل انگیز طبیعی در کوه کینابالو لذت برد .مالزی از هر سوبا نقاط سرسبز وجنگل های استوائی احاطه شده ودر جای جای آن محل هائی برای کوهنوردی ، غواصی واستفاده از امکانات پارک های دریائی وجود دارد وحیات وحش وتنوع گونه های گیاهی به شکل زیبائی در هم آمیخته وفضای منحصر به فردی را به وجود آورده است .

مالزی در جنوب شرقی آسیا ، دریای چین جنوبی مالزی را به دوبخش تقسیم نموده است : سرزمین غربی یا شبه جزیره مالزی وسرزمین شرقی یا مالزی برونئو، این کشور در بخش شرقی با اندونزی وبرونئی ودر شبه جزیره با سنگاپور وتایلند هم مرز است ، آب وهوای مالزی از نوع استوائی است و خط استوا از جنوب مالزی فاصله چندانی ندارد . تنگه معروف مالاکا یکی از مهم ترین آب راه های تجاری ودریانوردی در سطح چهان است وسراسر غرب کشور را در بر میگیرد و مالزی را از سوماترا در اندونزی جدا می سازد . بلند ترین نقطه مالزی کوه کینابالوبه ارتفاع 4095 متر میباشد.

اسلام  دین رسمی در مالزی است  و60 درصد ازجمغیت کشوررا تشکیل میدهد طبق قانون اساسی پیروان سایر ادیان میتوانند آزادانه به فعالیت های خود بپردازند ، پس از اسلام ، پیروی از آئین بودا ، مسیحیت ، وهندوئیسم اصلی ترین ادیان موردتوجه مالزی است ، بهمین دلیل مالزی کشوری است که در گوشه آن انواع معابد به صورتی بسیار زیبا وتحسین برانگیز در کنار مسجد مسلمانان به چشم میخورند وزندگی مسالمت آمیز وهم نشینی مسلمانان ، هندوها ، بودائین ومسیحیان یکی از زیباترین جلوه های حیات اجتماعی در مالزی میباشد.

مالزی جهانی است از فرهنگ های متنوع در یک کشور ، مالزیائی از هر فرصتی برای برپائی جشن ها وفستیوال ها استفاده میکنند ومالزی سرزمین جشنواره ها وشادمانی هاست . مساجد ومعابد باشکوه ، غذاهای پرادویه ، لباس های رنگارنگ هندی عناصری زیبا وغنی از فرهنگ مالزی را شکل میدهد ، فستیوال خیابان پنانگ که به جینگای معروف است روز ملی در روز 31 آگوست ، فستیوال رنگ از شاخص ترین فستیوال های ملی در مالزی است که در این ایام پیر وجوان  ، بزرگ وکوچک وهندو وبویائی به شادمانی وسرور مشغولند . که با راه پیمائی در خیابان  ها واجرای رقص های سنتی همراه است .

مالای Malay یا مالایائی زبان رسمی در مالزی است ودر سرتاسر کشور استفاده میشود در کنار زبان مالائی  ، انگلیسی کاربرد گسترده ای دارد .

جاذبه های طبیعی در مالزی بی نظیر است ، بیش از نیمی از کشور پوشیده از جنگل است ، از نظر تنوع زیستی چه از نظر گونه های گیاهی وچه از نظر گونه های جانوری در برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد قرار گرفته وجزء 17 کشور که از بالاترین تنوع زیستی در جهان برخوردارند .

واحد پول  رینگت  Ringgit    با علامت اختصاصی RM    میباشد.

آب لوله کشی در مالزی قابل شرب است ولی بهتر است از آب بطری استفاده شود .

جاذبه های گردشگری

* میدان مردیکاMerdeka sq      ، میدان استقلال  

* کاخ ملی ریاست جمهوری      Istana Negar

* برج های دوقلوی پتروناس  Petronas Towers

* موزه ملی  Negara Museum   

* برج مخابراتیMenara Kuala Lumpure 

*  مسجد جامعMasjid Jamek   

* پارک پرندگانBird Park      

* پارک پروانه هاButterfly  Park   

* غار باتوBatu Caves    

* مجتمع تفریحی کنتینگ هایلند Genting Highlands   

* ایستگاه قطار گینگزپالاسKings Palace  

 

* بازار مرکزی Central Maret   

 

کوالالامپور

کوالالامپور پایتخت وقلب اقتصادی وسیاسی مالزی میباشد معنای آن "  دهانه رود گل آلود  " میباشد در ظرف 150سال پیشرفت چشم گیری داشته  واز یک روستای کوچک تولید کننده قلع در اواسط قرن 19 به یک کلان شهر مهم تبدیل شده است . از سال 1999 میادی ساختمان های دولتی وقضائی کشور از کوآلالامپور به پوتراجایا Putrajaya     در چند کیلومتری کوالالامپور انتقال یافت.

کوالالامپور خواهر خوانده اصفهان در ایران است واز نظر جاذبه های تاریخی بی شباهت به این شهر زیبا در ایران نیست